مجموعه نفیس اشیاء تاریخی کشف و ضبط شد

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی گفت: هزار و 89 قلم شی تاریخی فرهنگی در یک عملیات مشترک یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و پلیس امنیت تهران بزرگ کشف و ضبط شد.

سرهنگ محمد کربلائی حریری با اعلام این خبر افزود: در پی کسب اخبار متعدد و از سویی اعلام نگرانی دوستداران میراث فرهنگی، مبنی بر خرید و فروش آثار تاریخی کشور و قاچاق آن به خارج از کشور در مکانی واقع در شمال تهران و با توجه به حساسیت موضوع و لزوم برخورد قاطع و به موقع با متجاوزین به مواریث فرهنگی، موضوع در دستور کار تیم ویژه یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری و پایس امنیت قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از اجرای عملیات تعقیب و مراقبت و اطمینان از صحت این اخبار با هماهنگی معاون دادستان عمومی و انقلاب ناحیه یک تهران و همچنین دستور معاون قضایی و رئیس اجرای احکام شورای حل اختلاف ناحیه یک تهران مبنی بر ورود به مخفیگاه فردی با هویت معلوم در ساعت 18:50 تاریخ 25 شهریور در یک عملیات مشترک، تیم پلیس امنیت فاتب و یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی استان تهران با حضور نماینده شورای حل اختلاف ناحیه یک و با حضور مالک و حضور کارشناس میراث فرهنگی اشیاء تاریخی در محل شناسایی شده حاضر شدند.

سرهنگ کربلائی با اشاره به اینکه در این عملیات  تعداد هزار و 89 قلم شی تاریخی کشف و توقیف شد، اظهار داشت: مجموعه اشیاءمکشوفه، آثاری نفیس از ادوار مختلف باستانی ایران حدود 6000 سال قبل تا قرون میانه اسلامی را در بر می گیرد.

وی تصریح کرد: قدیمی ترین آثار در این مجموعه، مهره های مسطح پیش از تاریخی است که قدمت آنها به هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

سرهنگ کربلائی ادامه داد: یک ظرف سنگی با نقوش برجسته مرصع کاری شده نفیس مربوط به منطقه باستانی جیرفت کرمان دراین مجموعه به چشم می‌خورد؛ همچنین مجموعه ای از مهره های تزئینی گردنبند مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح از جنس عقیق ولاجورد وخمیر شیشه ، تعدادی اشیاء فلزی شامل جامها وکاسه ها وگلدانهای مفرقی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد مسیح، مجسمه سنگی انسانی و بخشی از یک مجسمه سنگی دوره اشکانی، تعدادی زیور آلات شامل گوشواره و دستبند طلا وپلاکهای نقره منقوش از دوره هخامنشی، یک جام کوچک از جنس طلا (احتمالا تقلبی)، ماکت تابوت مصری از جنس طلا (تقلبی)، یک ظرف سنگی با نقش برجسته و کتیبه میخی از دوره هخامنشی، تعدادی اشیاء عتیقه تقلبی از جنس نقره از دوره هخامنشی، دو قطعه ظرف قایقی شکل از جنس نقره طلاکوب منقوش از دوره ساسانی، مجموعه ای از ظروف شیشه ای نفیس تراش خورده دوره ساسانی و ظروف شیشه ای دوران اسلامی، سنگ قبر نفیس از جنس مرمر با کتیبه به خط ثلث و نستعلیق، مجموعه ای نفیس از سفالینه های منقوش دوران سلجوقی و ایلخانی، تعدادی ظرف بزرگ(مجمر)از جنس مفرق مربوط به دوران سلجوقی که تعدادی از آنها دارای کتیبه کوفی هستند، در این عملیات کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت اظهار داشت: در این مجموعه سفالینه ها و ظروف فلزی قرون میانه اسلامی از قرن5 هجری تا  قرن7 هجری قابل توجه است.

وی گفت: در بین این مجموعه اشیاء مکشوفه تعدادی اشیاء تقلبی هم وجود دارند که برخی از آنها نیمه کاره رها شده بودند.

فرمانده یگان حفاظت تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که نیروی انتظامی و یگان حفاظت میراث فرهنگی و سایر ارگانهای امنیتی و اطلاعاتی اینگونه جرائمی که جنبه فرهنگی و بازخورد ملی را دارد با جدیت و احتمام ویژه در اولویت نخست خود قرار داده و در کمترین زمان ممکن با هماهنگی مقامات قضایی با قاطعیت پیگیری و به سرانجام می‌رسانند.

کربلائی در پایان یادآور شد: به آن دسته از بزهکارانی که چشم‌داشت سوء به مواریث فرهنگی کشور داشته و دارند  هشدار جدی داده می‌شود تا دست از بزه خود بردارند، در غیر اینصورت در چنگال قانون گرفتار و با آنان برخورد شدید و قاطع قانونی صورت می پذیرد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …