نمایشگاه “ایران از نگاه جهانگردان در دوره قاجار” در کاخ نیاوران برپا شد

ImageHandler.ashx

به مناسبت هفته گردشگری نمایشگاه “ایران از نگاه جهانگردان در دوره قاجار” در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شده است.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در این نمایشگاه ۴۰ تصویر گراور از شهرهای مختلف ایران و آداب و رسوم مردم در دوره قاجار به نمایش گذاشته شده است.

این آثار توسط جهانگردانی که در دوره قاجار به ایران سفر می کردند ترسیم و در سفرنامه هایشان چاپ می شده است.
گراورسازی که با عنوان چاپ هنری نیز شناخته می‌شود، شاخه‌ای از هنرهای تجسمی است که در آن اثر هنری از طریق چاپ تصویر بر روی یک سطح، عموماً کاغذ یا گاهی پارچه، چرم، پلاستیک و سطوح دیگر، توسط هنرمند به صورت دستی خلق می‌شود. چاپ آثار هنری می‌تواند به روش‌های مختلفی از جمله چاپ فلزی، چاپ سنگی، چاپ چوب، چاپ دیجیتال و فرایندهای هنری مبتنی بر انواع حکاکی صورت پذیرد.

چاپ‌های هنری امکانات فنی صوری و بیانی بسیار متنوعی را در اختیار هنرمند می‌گذارند و علاوه بر این هنرمند به مدد چاپ و تکثیر اثر خود می‌تواند نمونه‌های ارزان‌تری را در دسترس مخاطبان قرار دهد. چاپ از طریق انتقال مرکب از یک کلیشه یا صفحه مسطح آماده شده بر روی سطح کاغذ یا مواد دیگر پدید می‌آید.

علاقه مندان جهت بازدید از نمایشگاه یاد شده می توانند تا ۱۸ مهرماه از ساعت ۸ تا ۱۶ به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهیدباهنر (نیاوران) مراجعه کنند و مجموعه تا ساعت ۱۷ فعال خواهد بود.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …