کارگاه مطالعات ناشناخته‌های تخت رستم برگزار می‌شود

ImageHandler.ashx

سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از برگزاری کارگاه تخصصی با عنوان مطالعات ناشناخته‌های تخت رستم و آرامگاههای یادمانی در الواح باروی تخت جمشید خبر داد.

مسعود رضایی منفرد با اعلام این خبر افزود: سخنران تخصصی این کارگاه پروفسور ووتر هنکلمن از گروه مطالعاتی دانشگاه شیکاگو است که به بررسی اطلاعات ارزشمندی از  هخامنشیان بر مبنای الواح گلی بدست آمده از استحکامات تخت جمشید، می پردازد.

وی رویکرد این ورک شاپ را در حوزه پژوهش و مطالعات هخامنشی، حائز اهمیت دانست و گفت:   یکی از موضوعات مهم دوران اولیه امپراتوری هخامنشی موضوع مقبره شاه چیش‌پش هخامنشی است که هرچند به لحاظ باستان شناسی به خوبی شناخته شده اما مسایل مرتبط با آن نظیر آداب و وظایف هخامنشیان در قبال سرسلسلۀ حکومت خود مبهم و بی پاسخ باقی مانده بود.

وی  از معدود منابع تاریخی که اشاره هایی به این موضوع داشته اند را متون تاریخی یونانی دانست و افزود:  این متون نیز  به دلیل استناد به منابع دست دوم و سوم تا حدودی نامطمئن هستند.

سرپرست پایگاه جهانی تخت جمشید سهم یافته های باستان شناسی را در روشن ساختن روندها و وقایع تاریخی اوایل دوره هخامنشی که به دلیل نبود مدارک مکتوب از آن زمان تا حدودی مبهم مانده است، تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: این همایش تخصصی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد،  دانشگاه هنر شیراز و  پایگاه میراث جهانی تخت جمشید،  برپا می‌شود.

رضایی منفرد یادآور شد: برگزاری این کارگاه فرصتی است تا محققان، دانشجویان و پژوهشگران این عرصه بتوانند بر مبنای اطلاعاتی که از مطالعه این الواح نوشته شده به خط عیلامی، به دست آمده ، با ناشناخته های دوران اول امپراتوری هخامنشی آشنا شوند.

به گفته سرپرست پایگاه جهانی تخت جمشید، این متون همچنین اطلاعاتی فراهم آورده اند که بر مبنای آنها می توان پیشنهاداتی در مورد کارکرد بنای یادمانی اسرارآمیز تخت رستم یا تخت گوهر در مکانی مابین تخت جمشید و نقش رستم ارائه داد.

کارگاه تخصصی تخت رستم( تخت گوهر) و آرامگاه یادمانی در الواح باروی تخت جمشید با همکاری سازمان میراث فرهنگی، دانشگاه هنر شیراز ، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و بنیاد پژوهشی پارسه- پاسارگاد ، روز پنج شنبه ۱۷ مهرماه نود و سه راًس ساعت ۱۶ در مجموعه تخت جمشید برگزار می گردد و حضور برای کلیه علاقه مندان آزاد است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …