همایش بین المللی توسعه گردشگری ایران در مشهد آغاز شد

نخستین همایش بین المللی علمی راهبری ‘توسعه گردشگری جمهوری اسلامی ایران، چالشها و چشم اندازها’ روز شنبه طی مراسمی با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مشهد آغاز شد.

رییس همایش مزبور در این مراسم، هدف از برگزاری آن را جلب توجه سیاستگذاران، مدیران اجرایی و سایر دست اندرکاران به چالشها و الزامات توسعه این صنعت و ارائه ایده ها، دستاوردهای پژوهشی، راهبردها، سیاستها و اقدامات لازم در سطح ملی عنوان کرد.

‘سید علی اکبر شمسیان’ گفت : گردشگری سومین فعالیت اقتصادی درآمدزا پس از نفت و خودروسازی است لذا رهبر معظم انقلاب بر توسعه گردشگری به ویژه گردشگری زیارتی در برنامه پنجم توسعه کشور تاکید کرده اند.

رییس جهاد دانشگاهی مشهد افزود: در مورد آثار مثبت گردشگری در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور تردیدی وجود ندارد و ابزاری امید بخش برای اجرای اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی است.

وی ادامه داد: این همایش در نظر دارد با ارائه برنامه ای اثربخش و جلب نظر بخش های دولتی، عمومی و خصوصی در سطح ملی مسائل اساسی توسعه گردشگری را واکاوی و دستاوردهای خود را به صورت موثر ارائه دهد.

وی با بیان اینکه در این همایش به بخش گردشگری به صورت همه جانبه و یک بسته هماهنگ پرداخته می شود افزود: برگزاری چنین همایشی تاکنون در کشور بی نظیر بوده است.

شمسیان گفت: ثبت نام از شرکت کنندگان در این همایش از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد و در این مدت ۸۲۶ نفر در قالب نویسنده و داور ثبت نام کردند.

وی افزود: در مجموع بیش از ۳۰۰ ایده، تجربه و مقاله در قالبهای مختلف از نویسندگان داخل کشور و تعدادی از صاحبنظران خارجی در این همایش دو روزه به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود.

وی اظهار کرد: این مقالات در محورهای ‘گردشگری، فرهنگ و میراث فرهنگی’، ‘گردشگری و الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت’، ‘گردشگری، سیاستگذاری و برنامه ریزی مدیریت محور ویژه توسعه منطقه ای گردشگری خراسان’، ‘گردشگری و اقتصاد’، ‘گردشگری، عزم ملی و مدیریت جهادی’ و ‘گردشگری و آمایش سرزمینی’ به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

وی برپایی ۱۰ میزگرد تخصصی با حضور ۶۵ نفر از اساتید و مدیران اجرایی تراز اول حوزه گردشگری را از جمله برنامه های این همایش عنوان کرد.

وی گفت: این میزگردها شامل چالشها و چشم اندازهای گردشگری مذهبی در ایران، آمایش سرزمین و گردشگری، مسائل کارآفرینی گردشگری و ملاحظات مربوط به سرمایه گذاری در گردشگری، گردشگری سلامت، چالش و چشم اندازهای مدیریت زیارت و گردشگری مذهبی در مشهد ۲۰۱۷، ملاحظات برنامه ششم توسعه در حوزه گردشگری، با حضور معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی است.

وی افزود: میزگردی نیز با مشارک دفتر یونسکو در ایران با عنوان ‘نقش هفته جهانی میراث فرهنگی در توسعه پایدار گردشگری’ با حضور دبیرکل یونسکو در ایران و هشت میهمان خارجی از کشورهای هنگ کنگ، اسپانیا، ایتالیا، هند و مالزی به زبان انگلیسی برگزار می شود.

رییس این همایش بین المللی اظهار کرد: میزگرد نهایی این همایش شامل جمع بندی کمیته های علمی و ارائه دستاوردها است که در قالب کتاب ارائه می شود.

وی برپایی نمایشگاه جانبی همایش در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد و برگزاری ۲۸ تور گردشگری جانبی را نیز از برنامه های فرهنگی این همایش برشمرد.

همایش مزبور با حضور ۴۵۰ میهمان داخلی و خارجی از اساتید دانشگاهی و مدیران اجرایی حوزه گردشگری برپا شده است.

میهمانان خارجی این همایش از کشورهای نروژ، ایتالیا، هنگ کنگ، مالزی، فرانسه و آلمان می باشند.

Check Also

بقایای سالم یک خرس عصر یخ در شمال روسیه پیدا شد

محققان می گویند یک شکارچی گوزن شمالی در شمال دور روسیه که بخشی از قطب …