معاون صنایع دستی: تثبیت، رونق و توسعه صنایع دستی از سیاست ها و راهبردهای دولت است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تثبیت، رونق و توسعه صنایع دستی از سیاست ها و راهبردهای دولت است.

‘بهمن نامورمطلق’ روز دوشنبه در آیین آغازعملیات اجرایی بازارچه صنایع دستی خمین افزود: در آغاز کار دولت ، صنایع دستی و هنرهای سنتی درحال فروپاشی بود به همین دلیل در سال اول مرحله تثبیت اجرا و امسال نیز مرحله احیا و توسعه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه توسعه بازرگانی هنرهای سنتی و صنایع دستی در دستور کار امسال و سال آینده است، ادامه داد: در زمینه هنرهای دستی در بازار جهانی مشتری نداریم و ایران بعد از ۳۰ کشور نخست دنیا قرار دارد.

نامدارمطلق افزود: صنایع دستی می تواند به عنوان پیام رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در سطح جهانی نقش ایفا کند زیرا سه عنصر هنر، فرهنگ و صنعت در ذات صنایع دستی جای دارد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: احداث بازارچه های دایمی اقدام مهمی برای معرفی و شناسایی قابلیت ها و ظرفیت های صنایع دستی هر منطقه به شمار می رود.

نامورمطلق گفت: ۱۰ بازارچه صنایع دستی دایمی و مستقل در کشور درحال احداث است که از این تعداد دو بازارچه در مرحله بهره برداری قرار دارد.

وی بیان کرد: احداث یک بازارچه صنایع دستی در هر شهرستان از برنامه های در دست اقدام است تا برای هنرمندان اشتغال پایدار ایجاد شود.

نامورمطلق افزود: در کشور ۳۵۰ هزار هنرمند صنایع دستی تثبیت شده وجود دارد که پیش بینی می شود با رفع مشکل بیمه آنها، شمار صنعتگران به دو میلیون نفر افزایش یابد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: امسال برای صنایع دستی ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است و تسهیلاتی نیز در کنار این اعتبارات پرداخت خواهد شد.

*** اولین بازارچه صنایع دستی استان مرکزی در خمین

رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی استان مرکزی نیز گفت: عملیات اجرایی اولین بازارچه دایمی و مستقل استان مرکزی امروز در زادگاه امام راحل آغاز شد.

سید’ محمد حسینی ‘افزود: اکنون استان مرکزی شش بازارچه صنایع دستی دارد که مستقل نیستند و در کنار بازار و بناهای تاریخی و برخی موقت راه انداز ی شده اند.

وی با بیان اینکه اعتبار اولیه بازارچه دایمی و مستقل استان مرکزی ۵۰۰ میلیون ریال است افزود: پیگیری برای گرفتن اعتبار از ردیف ملی در جریان است تا در احداث این بازارچه تسریع شود.

حسینی گفت: این بازارچه در فضایی به وسعت ۳۰۰ متر و ۱۲غرفه احداث می شود و با راه اندازی آن برای ۵۰ هنرمند شغل ایجاد خواهد شد.

حسینی افزود: احداث ۱۲ بازارچه در شهرستان های استان مرکزی از برنامه های راهبری است که برای هر بازارچه دو میلیارد ریال اعتبار نیاز است و با احداث این بازارچه ها هنرهای سنتی که در حال منسوخ شدن است، احیا خواهد شد.

***رونق اقتصادی با احداث بازارچه در خمین

فرماندار خمین نیز دراین آیین گفت: با وجود ظرفیتهای زادگاه امام راحل در زمینه گردشگری، احداث بازارچه صنایع دستی دایمی می تواند باعث رونق اقتصادی این شهرستان شود.

سید ‘مهدی ساداتی’ ادامه داد: سالانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار گردشگر داخلی وخارجی از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری زادگاه امام راحل بازدید می کنند و با احیای هنرهای سنتی وعرضه در این بازارچه، درآمد پایدار برای صنعتگران ایجاد می شود.

وی افزود: بسیاری از صنعتگران و شاغلان در این حرفه ، شغل خود را به دلیل نبود تقاضا در بازار کالا از دست دادند و به شهرها مهاجرت کردند اما استقرار آنها در بازارچه، ضمن حفظ میراث کهن، شغل پایدار ایجاد می کند.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …