توضیح برخی ابهام درباره خاکسپاری پاشایی + تصاویر خاکسپاری شبانه

از روز گذشته، شایعه‌ای مبنی بر دفن پنهانی مرتضی پاشایی – خواننده‌ی موسیقی – قبل از برگزاری مراسم تشییع او منتشر و گفته شد، «آن مراسم صرفا نمادین بوده و روز قبل، خاکسپاری انجام شده است» در این‌باره کنسرت‌گزار پاشایی توضیح‌هایی داد.

محمدحسین توتونچیان – کنسرت‌گزار مرتضی پاشایی – در متنی که در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است:

به اطلاع می‌رساند، برای هرچه بهتر و باشکوه‌تر برگزار شدن برنامه و استفاده بهینه از وقت مردم عزیز و همچنین طبق تجربه‌ای که معاونت هنری وزارت ارشاد از اجرا و برگزاری چنین مراسمی داشت، پیکر مرتضی پاشایی در روز شنبه برای غسل و کفن و تطهیر و همچنین طی مراحل اداری و قانونی و حقوقی دفن از جمله ابطال شناسنامه و کارت ملی، مشخص شدن قطعه و ردیف و جایگاه، خالی کردن قبر، داربست زدن دور قبر و … همچنین واریز وجوه قانونی و پرداخت هزینه‌های اداری به بهشت زهرا (س) منتقل شد که همه و همه برای به جلو انداختن مراحل خاکسپاری بود.

نکته اینجاست که سیستم سایت بهشت زهرا (س) هنگامی که جایگاه، قطعه و ردیف را برای فرد متوفی صادر می‌کند، به‌طور خودکار نام فرد و تاریخ دفن را تاریخ روز ثبت می‌کند و کمتر کسی است که بعد از ابطال شناسنامه و شست‌وشو و پرداخت‌های قانونی، فرد متوفی را در روزهای بعد به خاک بسپارد. مگر افراد مشهور و معروف که این مورد در مراسم استاد همایون خرم و استاد محمدرضا لطفی هم صادق است.

در ضمن دیشب در برنامه «در شهر» مراسم به‌طور کامل از شبکه‌ی ۵ سیما پخش شد و همه شاهد بودند.

اما در خاتمه

سپاس بی‌کران از یکایک مردمی که با ما همدردی کردند و حضور داشتند، من حسین توتونچیان دست تک‌تک آن‌ها را می‌بوسم.»

مرتضی پاشایی صبح روز ۲۳ آبان‌ماه براثر سرطان معده درگذشت و غروب ۲۵ آبان‌ماه در قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام گرفت.

۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۲۴۵ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۱۲۹۱ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۱۳۹۲ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۱۴۶۳ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۱۵۵۴ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۲۱۳۶ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۲۲۹۷ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۲۴۰۸ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۲۵۲۹ ۱۴-۱۱-۱۷-۶۳۲۵۹۱۰

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …