پیشنهاد سلطانی فر برای ترویج کتابخوانی در ایران

به منظور ترویج  فرهنگ کتابخوانی در سطح جامعه لازم است،به صورت  فصلی  برای مقاطع مختلف سنی مناسبت های خاصی را برگزار کنیم.

مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری عصر روز پنج شنبه ۲۹آبان  همزمان با هفته کتاب، از قسمت های مختلف  شهر کتاب مرکزی تهران بازدید کرد  و با بیان این مطلب افزود: حضور مسوولان و فرهنگ دوستان در کتابفروشی ها اقدام خوبی است که باید مستمر باشد،برای این کار می توانیم مقاطع سنی مختلف را هدف گذاری کنیم.

وی گفت:به طور مثال در فصل تابستان که اوقات فراغت  نوجوانان است می توانیم روزی را با عنوان روز انس و الفت نوجوانان با کتاب نامگذاری کنیم و یا برای فصل پاییز دانشجویان گروه هدفباشند و روزی را برای آنان در نظر بگیریم .

۷__MG_0211

سلطانی فر تاکید کرد: اگر در طول سال چندین بار چنین مناسبت هایی را برگزار کنیم طی دو یا سه سال آینده می توانیم فاصله ایجاد شده میان کتاب و جوانان را آرام آرام از میان برداریم .

وی افزود: البته علاوه بر فروش کتاب باید اقدامات تشویقی هم در نظر گرفت؛به طور مثال برگزاری جشنواره و یا اهدای کتاب که نوجوانان و جوانان را ترغیب به کتاب خواندن کند.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ضمن بازدید از بخش های صنایع دستی،کودک و نوجوان و کتاب های ایرانی و خارجی شهر کتاب در خصوص کتاب های ایران شناسی گفت: کارهای خوبی در زمینه معرفی آثار تاریخی،فرهنگی، مذهبی و طبیعی ایران به خصوص در بخش عکس انجام شده،اما هنوز مجموعه کاملی که به سه زبان انگلیسی،فارسی و عربی و دربرگیرنده ۲ هزار مورد از  جاذبه های کشورمان باشد، تهیه نشده است.

وی اعلام کرد:البته یکی از برنامه های ما معرفی این جاذبه ها در پرتال جامع گردشگری سازمان است که حتما آن را دنبال خواهیم کرد.

معاون رییس جمهور سپس یادآورشد: برای جذب گردشگر باید کتاب، جزوه و نقشه هایی را چاپ کنیم تا از طریق نمایندگان سیاسی خود در نمایشگاه ها و آژانس های  مختلف ارایه شوند.

وی در خصوص تغییر الگوی کتابخوانی میان جوانان و با تاکید بر اینکه کتابخوانی در بین قشر نوجوان و جوان کمتر شده است گفت: با وجود امکاناتی که اینترنت و تجهیزات دیجیتال در اختیار مردم می گذارد مراجعه پژوهشگران ،دانشگاهیان و جوانان ما به کتاب،مجلات و روزنامه ها کاهش پیدا کرده است.

سلطانی فر افزود:در حال حاضر با استفاده از اینترنت و شبکه های مختلف اینترنتی می توانید به منابع مختلف به راحتی دست پیدا کنید،در حال حاضر کافی است یک اسم را وارد شبکه های اینترنتی کنید دهها  مقاله و منابع در اختیار شما می گذارد،طبیعی است که یک پژوهشگر مثل قبل برای پژوهش خود به کتابخانه و کتابفروشی مراجعه نکند.

وی اظهار امیدواری کرد که انس و الفت مردم با کتاب گسترده تر و پایدارتر شود.

معاون رییس جمهور در ادامه اظهار داشت: همان طور که از کودکی شنیدیم بهترین دوست انسان کتاب است،الان هم فکر می کنم همین طور است،اگر مردم با خواندن کتاب،روزنامه و مجله سطح آگاهی خود را افزایش دهند به طور قطع در امر فرهنگ سازی برای حل مشکلات در تمامی بخش ها موثر خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آخرین کتابی که خوانده اید چه نام دارد گفت: در حال خواندن کتاب “من زنده ام” اثری از معصومه آباد هستم.

سلطانی فر در این دیدار برخی از کتابها را از نزدیک مورد برسی قرار داده و نقطه نظرات خود را به مسوولان شهر کتاب مرکزی اعلام کرد.

در بازدید سلطانی فر از شهر کتاب مرکزی، علیرضا تابش مدیرکل حوزه ریاست و حمید ضیایی پرور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی او را همراهی کردند.

همزمان با بازدید سلطانی فر از شهر کتاب مرکزی؛ طالبیان معاون میراث فرهنگی در کتاب فروشی خانه فرهنگ و هنر گویا ،بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی در کتاب شهر سنندج و محمد بهشتی در شهر کتاب فرشته میان مردم و اهل قلم حاضر شده و با آنان به گفتگو نشستند.

گفتنی است بازدید رییس سازمان میرا فرهنگی از شهر کتاب به مناسبت هفته کتاب و در پی فراخوان احمد مسجدجامعی رییس سابق شورای اسلامی شهر تهران از اهالی علم و اندیشه و فرهنگ و هنر برای حضور در کتاب‌فروشی‌ها انجام شد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …