ساخت ۷ هتل پنج ستاره در کشور تا پایان سال

۵__MG_0540

تا پایان سال جاری ۷ تا ۱۰ هتل پنج ستاره با استاندارد بین‌المللی در شهرهای تهران، مازندران، سمنان و ارومیه ساخته می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گرشگری مسعودسلطانی فر معاون رییس جمهورو رییس سازمان در مراسم افتتاح هتل بوتانیک با تاکید بر اینکه ورود۲۰ میلیون گردشگرخارجی با کسب درآمد ۳۰ میلیارد دلار، افق چشم‌انداز ۱۴۰۴(۲۰۲۵ میلادی) در حوزه گردشگری است گفت: برای رسیدن به چنین هدفی در بخش‌های مختلف گردشگری باید تلاش کنیم، تحریم‌ها موانع زیادی برای ما ایجاد کردند، به طوری که ناوگان هوایی، و پروازهای ما به سایرکشورها با مشکلات زیادی رو به رو شده است؛ در حال حاضر ۴۰ درصد ناوگان هوایی ما زمین‌گیر است و پروازهای مستقیم به برخی از کشورها نداریم .

سلطانی فر سپس به وضعیت هتل ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۰۶۰ هتل در کشور داریم که حدود ۱۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره هستند؛ هدف ما این است که برای ۱۱ سال آینده حداقل ۴۰۰ هتل ۵ ستاره در کشور احداث شود تا بتوانیم میزبان ۲۰ میلیون گردشگر باشیم.

وی افزود: یعنی سالانه باید ۲۰ تا ۲۵ هتل پنج ستاره در کشور ساخته  شود؛ با کمک صندوق توسعه ملی و منابع دیگر تا پایان سال جاری ۷ تا ۱۰ هتل پنج ستاره با استاندارد بین‌المللی در شهرهای تهران، مازندران، سمنان و ارومیه ساخته می‌شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با تاکید به وجود جاذبه های متعدد گردشگری مذهبی در کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد ازگردشگران ورودی ما با هدف زیارت اماکن مقدسه به شهرهای مشهد، قم، شیراز وارد کشور می‌شوند.

وی با بیان اینکه گردشگری مذهبی در کشور نیازمند توجه ویژه‌ است افزود: ایران کانون گردشگری حلال است و ما امکانات بسیار خوبی در این زمینه داریم؛ اگر امکانات تفریحی و سرگرمی بانوان را بیشتر کنیم کانون اصلی گردشگری حلال خواهیم شد.

سلطانی فر همچنین گفت: در حال حاضر کشورهای غیرمسلمان به دنبال جذب گردشگران مسلمان هستند چرا که گردشگری حلال رشته‌ای است که کشورهای غیرمسلمان هم به آن توجه می کنند.

وی گردشگری را موتور محرکه خروج کشور از رکود اقتصادی دانست و یادآور شد: با عزم و اراده جدی می توان به اهداف خود در این بخش دست پیدا کرد.

معاون رییس جمهور در ادامه یادآور شد: در طول  سال ۲۰۱۳ یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون گردشگر به کشورهای مختلف سفر کرده  و یک میلیارد و ۵۵۰ هزار دلار ارز آوری داشتند، سهم ایران از این درآمد تنها نیم درصد بود درحالی که حق کشور ما با داشتن ظرفیت‌های متنوع UNWTO بالای ۳ درصد است.

وی در ادامه تا کید کرد: گردشگری در دنیا حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند.

سلطانی فر در ادامه به رضایت گردشگران اشاره کرد و گفت: طبق آمار UNWTO یک توریست راضی می تواند ۴ نفر را به کشوری که سفر کرده جذب ‌و هر توریست ناراضی می‌تواند ۱۵ تا ۱۷ نفر را از سفر به آن کشور منصرف کند.

۲__MG_0725

وی افزود: خوشبختانه بر اساس آماری که با رصد رسانه‌های خارجی به دست ‌آوردیم نشان می دهد بیش از ۹۹ درصد گردشگرانی که وارد ایران می شوند بعد از بازگشت و مصاحبه با رسانه ها برخلاف تبلیغات منفی رسانه‌های صهیونیستی که فضای ایران را ناآرام نشان می‌دهند، مبلغ و مروج کشور ایران می‌شوند.

سلطانی فر در ادامه به جذابیت های مناطق مختلف کشور برای گردشگران خارجی اشاره کرد و گفت: جاذبه‌های طبیعی استان های شمالی برای کشورهای عربی قابل توجه است و جاذبه‌های فرهنگی تاریخی نیز مورد توجه کشورهای اروپایی است، کویر که قبلاً فکر می‌کردیم یک تهدید است امروز برای ما به یک فرصت تبدیل شده است و  بسیاری از اروپایی‌ها خواهان ماندن در کویر و بهره‌مندی از آرامش آن هستند.

وی تصریح کرد:دولت فعلی با حفظ منافع ملی، رویکرد مناسبی با تمام کشورهای دنیا دارد. این باعث شده نگاه دنیا به یک نگاه منطقی تغییر کند و گرایش کشورهایی مثل کانادا، استرالیا و اروپا برای سفر به ایران بیشتر شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سپس گفت: سفیر ما در آلمان اعلام کرد درخواست آلمانی ها برای سفر به ایران افزایش پیدا کرده است. طبق آماری که ارایه شده روزانه ۵۰۰ تقاضا برای صدور ویزا داریم. در ۵ ماهه اول سال ۹۳ برای آلمانی‌ها ۱۰ هزار ویزا صادر شده است. در حالی که در سال گذشته در همین مدت تنها ۲ هزار و ۸۰۰ هزار ویزا صادر شد، این نشان می‌دهد درخواست سفر به ایران از سوی آلمانی‌ها ۴ برابر افزایش پیدا کرده است. .

وی افزود: در کشور اسپانیا و چین این میزان  ۲ برابر شده است. در تمامی کشورها شاهد رشد چشم‌گیری برای سفر به ایران اتفاق افتاده است.

سلطانی فر سپس به موضوع سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: رغبت و گرایش از سوی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری افزایش پیدا کرده است؛ گروه‌های هتل ساز خارجی طی ۴ماهه گذشته برای سرمایه‌گذاری رایزنی و صحبت کردند و آماده سرمایه‌گذاری هستند.

وی افزود: بخش خصوصی داخلی هم فعال است، حدود ۹۰۰ پروژه در دست اجرا داریم که حدود ۴۵ درصد کار انجام شده است.

معاون رییس جمهور در ادامه گفت: رییس جمهور در صحبتهایشان در جمع مردم گلستان به اولین موضوعی که اشاره کردند بخش گردشگری بود؛ ایشان به این موضوع حساس هستند و با یک نگاه ویژه و رویکرد جدی در این بخش خواسته‌اند تا فعالیت مضاعف انجام دهیم.

وی در ادامه به صدور ویزا اشاره کرد و گفت: در بخش صدور ویزا مشکلاتی داشتیم که خوشبختانه طی یکسال گذشته این مشکلات کمتر شده‌اند، با وزارت امور خارجه همکاری خوبی داریم و همین امر موجب شد امروز صدور ویزا با سرعت بیشتری انجام شود و امیدوار هستیم که تا یک سال آینده صدور ویزای الکترونیک فعال شود .

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …