نامور مطلق تاکید کرد: همکاری ایران با افغانستان در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی

آماده همکاری در بخش میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری با افغانستان هستیم و تجربیات خود را در اختیار این کشور دوست و همسایه قرار خواهیم داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی،بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور در نشست یک روزه بررسی روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات داخلی منطقه ای و بین المللی ضمن بیان این مطلب افزود: در زمینه مرمت آثار تاریخی و گردشگری تجربیات خوبی داریم و آماده هستیم این تجربیات را در اختیار افغانستان قرار دهیم.

وی گفت:ما با افغانستان سرنوشت مشترک داریم لذا محور مبادلات فرهنگی، علمی و تجاری باید به سمت این دوست نزدیک برود .

نامورمطلق ضمن بیان این که استان خراسان جنوبی، امنیت و قابلیت بالا در زمینه صنایع دستی و گردشگری دارد ولی متاسفانه هنوز از این سرمایه به خوبی استفاده نکرده است، افزود: تاریخ گواه بر ریشه هنری خوب استان این استان است ولی آمار نشان از سهم پایین آن می دهد، برای بهره گیری از تمامی ظرفیت های خراسان جنوبی تلاش همگانی لازم است.

وی در ادامه به کشور افغانستان اشاره کرد و گفت: خراسان جنوبی در حاشیه و مرز کشوری قرار گرفته که خاستگاه فرهنگ و هنر است ، دارای تمدنی بزرگ بوده ولی هم اکنون حال و روز خوبی ندارد

نامورمطلق عنوان کرد: امیدواریم افغانستان هرچه زودتر به آرامش برسد تا نبوغ انسانی و استعدادهای آن دوباره به جایگاه واقعی خود برسد .

معاون صنایع دستی کشور ضمن تاکید براین که نگاه دولت ها باید به استان های مرزی تغییر کند، گفت: اکنون دوره تمرکز زدایی است و مرزهای زمینی نباید کم اهمیت تر از مرزهای هوایی باشند.

نشست یک روزه بررسی روابط ایران و افغانستان در پرتو تحولات داخلی منطقه ای و بین المللی با حضور معاون صنایع دستی کشور، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و افغانستان، رئیس انجمن دوستی ایران و افغانستان، استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مدیران و مسئولان برگزار شد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …