«مرتضی احمدی» هنرمند پیشکسوت رادیو، تلویزیون، تئاتر و سینما بامداد امروز دار فانی را وداع گفت

«مرتضی احمدی» هنرمند پیشکسوت رادیو، تلویزیون، تئاتر و سینما بامداد امروز -یکشنبه- دار فانی را وداع گفت و جامعه هنری کشور را داغدار کرد.

مرتضی احمدی از سال ها پیش به دلیل مشکلات ریوی تحت درمان قرار داشت.

وی متولد ۱۳۰۳ از بازیگران سینما و تلویزیون و گوینده رادیو و خواننده ایرانی است. از ماندگارترین آثار احمدی می توان به کار صدایی (نوعی دوبله) وی در مجموعه «پینوکیو» اشاره کرد که در آن در نقش «روباه مکار» صداپیشگی کرده است. «آرایشگاه زیبا»، «کت و شلوار خواستگاری»،

«دانی و من» و… از کارهای تلویزیونی مرتضی احمدی است. وی در انیمیشن «شکرستان» هم صداپیشگی کرده است.

مرتضی احمدی برای تحصیل ابتدا به مکتب و سپس به دبستان منوچهری در میدان گمرک رفت و بعد از آن به دبیرستان شرف و دبیرستان روشن رفت.در شانزده سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و بعدها در تیم فوتبال راه آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه آهن بازیکن و مربی (تا سال ۱۳۲۵) شد.

پس از چند تلاش آماتوری در تئاتر در ۱۳۲۱ با کمک عده ای از دوستانش «تماشاخانه ماه» را روبه روی باغ فردوس دایر کرد، ولی پس از چند هفته مجبور به ترک آنجا شد. در اوایل پاییز ۱۳۲۲ در تئاتر فرهنگ برای اولین بار پیش پرده خوانی کرد و در نتیجه آن بازیگر تئاتر و پس از مدتی هم زمان با هنرپیشگی در راه آهن تهران استخدام شد.

وی برای اولین بار به سبک بیات تهران در پیش پرده ها آواز خواند و در یکی از پیش پرده ها ترانه ای دیگری به نام «کارگرم من» را اجرا کرد که با استقبال کارگران راه آهن مواجه و پس از آن منجر به اعتصاب کارگران راه آهن گردید که در نتیجه، مرتضی احمدی به بخش حسابداری راه آهن منتقل شد و پس از پایان اعتصاب دستگیر شد.

پیش پردهٔ دیگری نیز با اجرای احمدی به نام «قدس شاهین» (دربارهٔ ماجرای تجاوز جنسی عده ای از سربازان آمریکایی به یک زن ایرانی) توقیف شد.

احمدی در سال ۱۳۲۳ به رادیو تهران (چندی بعد در رادیو ایران و بعد از آن در رادیو و تلویزیون ایران)به کار کردن اشتغال گزید، تا برنامه های کمدی اجرا کند. در دوره های مختلفی در رادیو کار کرد و از جمله تیپی به نام «بابا جاهل گریان» اجرا کرد.

وی در ۱۳۲۶ گویندهٔ فیلم های خارجی شد و از اعضای اولیهٔ انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم (تأسیس در ۱۳۴۲) بود.

از سریال های تلویزیونی که بازی کرده است می توان از سلطان صاحبقران، هفت شهر عشق (۱۳۵۶)، آئینه و زیر بازارچه (۱۳۷۷، رضا ژیان) نام برد.

در فروردین ۱۳۴۹ نیز احمدی به دعوت علی حاتمی ترانهٔ عنوان بندی فیلم حسن کچل را، ضربی خوانی کرد (که به نام روحوضی نیز شناخته می شود).

نتیجه حضور او در تئاتر، بازی در نمایش هایی چون: «عروسی فیگارو»، «هزار و یک شب»، «خسیس»، «مریض خیالی» «مشهدی عباد» است.

بازی در فیلم «ماجرای زندگی» به کارگردانی نصرت الله محتشم، نخستین تجربه سینمایی احمدی است. این بازیگر پیشکسوت در بیش از ۵۰ فیلم سینمایی ایفای نقش کرده است که آخرین آنها فیلم «ستاره ها» به کارگردانی فریدون جیرانی بوده است

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …