یاسوج اردیبهشت امسال میزبان جشنواره ملی عشایر و اقوام ایرانی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: یاسوج روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت امسال میزبان جشنواره ملی فرهنگ عشایر و اقوام ایرانی است.

این جشنواره با موضوعات شیوه زندگی، فرهنگ ها، آداب و رسوم، نحوه کوچ، آواها و نواها، تولیدات و دستباف های عشایر در پارک جنگلی یاسوج برگزار می شود.

بیش از ۱۵ استان کشور که دارای عشایر کوچ رو هستند در این جشنواره شرکت می کنند.

باقری اظهار کرد: در این جشنواره برنامه های متنوعی شامل تورگردانی، معرفی مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد و تجلیل از عشایر برتر استان در زمینه های مذهبی، علمی، فرهنگی، هنری، ادبی و ورزشی اجرا می شود.

باقری هدف از برگزاری این جشنواره را تبادل فرهنگی هرچه بیشتر بین ایلات، اقوام و طوایف عشایر ۱۵ استان شرکت کننده اعلام کرد.

جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار و جمعیتی بالغ بر ۷۰ هزار و ۶۷۲ نفر حدود ۱۲ درصد جمعیت این استان را تشکیل می دهند.

عشایر کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت عرضه سالانه ۹۴ هزار راس گوسفند و بره، ۳۳۰ هزار راس بز و بزغاله و دو هزار و ۶۰۰ راس دام سنگین مازاد است که سالانه هفت هزار و ۶۰۰ تن گوشت قرمز، ۲۶ هزار تن شیر، ۲۸۶ تن پشم، مو و کرک و ۴۰۰ هزار تخته پوست تولید و به بازار عرضه می کند.

Check Also

بقایای سالم یک خرس عصر یخ در شمال روسیه پیدا شد

محققان می گویند یک شکارچی گوزن شمالی در شمال دور روسیه که بخشی از قطب …