بخش خصوصی در تصمیم ها و اجرای برنامه های گردشگری مشارکت فعال داشته باشد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: فعالان بخش خصوصی و دولتی باید در تصمیم های بخش گردشگری کشور مشارکت جدی و فعال داشته باشند و زمینه اجرای برنامه های این بخش را فراهم کنند.

به گزارش ایرنگرد نیوز مرتضی رحمانی موحد  در نشست منطقه ای هم اندیشی توسعه گردشگری کشور در شیراز بیان کرد: از برنامه هایی که بخش خصوصی می تواند در آن حضور موثر داشته باشد تعریف و تدوین بسته های متنوع و جدید گردشگری با هدف توسعه گردشگری در کشور است که در این بخش نیازمند تحول در کشور هستیم.

وی افزود:تاکنون ایجاد تورهای جدید در کشور در تهران انجام شده که استان ها نیز باید تورها و بسته های جدید گردشگری و سفر را متناسب با سلیقه گردشگران تعریف و اجرا کنند.

رحمانی موحد بابیان اینکه تعریف تورهای گردشگری برای گردشگران داخل و خارج از کشور گامی مهم در صنعت گردشگری کشورمان است اظهارداشت:متاسفانه ما دربخش تبلیغات و معرفی بخش گردشگری ضعیف عمل کرده ایم به طوری که امروز بسیاری از ظرفیت ها و مزیت های گردشگری موجود در استان ها برای مردم داخل کشور نیز ناشناخته است.

وی اضافه کرد:درتعریف بسته های جدید گردشگری باید علاوه بر ترویج نگاه های جدید در این بخش، شاخصه ها و بخش های گردشگری نوین و جدید در هر منطقه را معرفی کرد زیرا این مهم در بهبود وضعیت کنونی گردشگری و ایرانگردی کشور مؤثر است.

او بااشاره به نشست منطقه ای هم اندیشی توسعه گردشگری پنج استان کشور در شیراز ادامه داد:دراین نشست چهار سرفصل اصلی کلیدی زیارت، طبیعت، فرهنگی تاریخی، آداب و رسوم در تدوین تقویم و بسته های جدید برای پنج استان فارس، اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد و به صورت منطقه ای تعریف می شود.

رحمانی موحد عنوان داشت:اقلیم وجه مشترک این پنج استان است که در تمام بسته های گردشگری این مناطق باید درنظر گرفته شود و این درحالی است که تورهای گردشگری این استان ها باید طوری طراحی شود که توزیع مناسب سفر در طول سال را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: تعریف محورهای مختلف، متنوع و دارای جاذبه های متعدد در تدوین بسته های گردشگری ضروری است زیرا طولانی بودن محورها بدون داشتن جاذبه های گردشگری سبب خسته شدن گردشگران می شود و باید محورهای گردشگری به گونه ای تعریف شود که در هر محور جاذبه های مختلفی پیش بینی شود.

او گفت: استان ها باید جاذبه های گردشگری خود را با استفاده از تبلیغات مناسب شهری و محیطی در قالب بیلبورد و بنر در دیگر استان های کشور معرفی کنند که بخشی از این تبلیغات نیز می تواند در سایت های میراث فرهنگی انجام شود.

*** دولت تدبیر و امید عزم جدی برای توسعه گردشگری دارد

مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور نیز دراین نشست گفت: توسعه گردشگری یکی از اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید است که فعالیت ها در این بخش با جدیت دنبال می شود.

علی باقر نعمتی بیان کرد:برای ارتقا و توسعه گردشگری در کشور برنامه هایی تدوین شده است که تلاش می کنیم با تقسیم بندی استان های برخوردار و کم برخوردار باهم، هماهنگی و همدلی در بخش گردشگری کشور ایجاد شود.

وی بااشاره به نشست منطقه ای هم اندیشی توسعه گردشگری پنج استان کشور در شیراز اظهارداشت: استان های فارس، یزد و اصفهان به دلیل برخورداری از ظرفیت های گردشگری عنوان استان های برخوردار در این بخش در کشور تلقی می شوند و استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهار محال و بختیاری استان های پر استعداد در این بخش هستند که در کنار هم قرار گرفتن این پنج استان موجب تحول در بخش گردشگری کشور می شود.

او اضافه کرد: باید سیاست و برنامه جامعی که این پنج استان بتوانند با معرفی ظرفیت های گردشگری یکدیگر به عنوان مکمل هم در بخش گردشگری فعالیت کنند.

نعمتی ادامه داد:باید طوری برنامه ریزی شود که تورهای داخلی در قالب بسته های گردشگری با درنظرگرفتن محورهای گردشگری ازاین پنج استان طراحی و اجرا شود که تورهای ورودی داخلی و خارجی از ظرفیت های گردشگری این پنج استان دیدن کنند.

وی عنوان داشت:رضایت گردشگر هدف نهایی ما از برنامه ریزی دراین بخش است.

نشست منطقه ای هم اندیشی توسعه گردشگری کشور با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور؛ مدیران، معاونان و کارشناسان ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و فارس و فعالان بخش خصوصی و دولتی صنعت گردشگری استان فارس در شیراز برگزار شد.

مدیریت هدفمند مسیرهای گردشگری بین این استان ها، بررسی بسته های گردشگری این استان ها، بررسی نقاط ضعف و قوت صنعت گردشگری این استان ها، بهبود و تسهیل سفر گردشگران خارجی و داخلی ، شناسایی کمبودها و مرتفع کردن آنها از جمله اهداف برپایی این نشست تخصصی یک روزه عنوان شده است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …