رییس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد: اهمیت ثبت جهانی شوش و میمند در فهرست میراث جهانی یونسکو

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ۱۱ قنات تاریخی کشور نامزدهای اصلی سال آینده کشورمان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

meymand10mm

مسعود سلطانی فر افزود: کارها و اقدامات کارشناسی اولیه برای ثبت این قنات ها به پایان رسیده است و هم اکنون در مرحله کارشناسی نهایی قرار دارد.

وی با اشاره به نشست امروز کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر بن آلمان گفت: در این نشست دو اثر محوطه تاریخی شهر شوش و منظر فرهنگی روستای میمند شهر بابک کرمان به ثبت جهانی رسید.

۴۷n62o1

سلطانی فر با بیان اینکه محوطه تاریخی شهر شوش قدمت ۶ تا ۷ هزار ساله دارد افزود: حدود ۱۰۰ سال است که در این محوطه کار باستان شناسی انجام می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: محوطه تاریخی شهر شوش به عنوان هجدهمین اثر کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
سلطانی فر افزود: همچنین امروز منظر فرهنگی روستای میمند نیز به عنوان نوزدهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

وی گفت: پرونده منظر فرهنگی روستای میمند دو سال قبل برای ثبت جهانی به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه شده بود که به علت ناقص بودن پرونده و گزارش ها به ثبت نرسید.

۷۳۰۲۱۹۳۹۱_۶۷۱۴۴

سلطانی فر با بیان اینکه از سال ۲۰۰۷ به بعد هر کشوری می تواند سالانه یک اثر را برای ثبت در یونسکو معرفی کند افزود: تا قبل از ثبت دو اثر یادشده ما در رتبه سیزده در میان کشورهای جهان از نظر ثبت آثار در فهرست میراث جهانی قرار داشتیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به محوطه ها و مکان های تاریخی کشورمان گفت: هم اکنون حدود ۳۹ اثر و مکان تاریخی به عنوان فهرست پیشنهادی و ثبت موقت در یونسکو داریم که با توجه به تکمیل شدن پرونده آن‌ها برای ثبت این آثار اقدام خواهد شد و همچنین ۲۹ اثر را به عنوان نامزدهای ثبت طبیعی داریم.

سلطانی فر افزود: تلاش داریم ثبت های زنجیره ای را افزایش دهیم و برای این موضوع خانه های ایرانی و حمام های ایرانی از نامزدهای ثبت جهانی هستند.

وی گفت: با ثبت زنجیره ای به جای یک خانه یا یک حمام، ۱۰ یا ۲۰ خانه یا حمام معرفی و ثبت جهانی می شود.

سلطانی فر درباره مزیت های ثبت آثار در فهرست میراث جهانی افزود: هنگامی که اثری به عنوان میراث جهانی ثبت می شود، از جهت حفاظت مورد تاکید و حمایت سازمان های بین المللی به ویژه یونسکو قرار می گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: همچنین ثبت جهانی یک اثر علتی می شود برای تجمع باستان شناسان، پژوهشگران و فرهیختگان در آن مکان تاریخی و همچنین صدها مقاله و کتاب درباره آن اثر تاریخی تالیف می شود.

سلطانی فر افزود: همچنین نام آثاری که در فهرست میراث جهانی به ثبت می رسد، در ۵ تا ۶ هزار سایت گردشگری جهان به عنوان مقاصد اصلی به گردشگران معرفی می شود.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …