دستور العمل ملاحظات گردشگران ورودی به ایران تهیه و تدوین شده است

همراه سفر به عنوان دستورالعملی برای مسافران ورودی به ایران در قالب یک دفترچه کوچک، شامل تمامی ملاحظاتی است که گردشگران ورودی به ایران باید آنها را رعایت کنند، این دستورالعمل در اختیار نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور قرار می گیرد تا به دست گردشگران علاقه مند به ایران برسد.

نشست مشترک مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونین سازمان با روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

معاون رئیس جمهور در این نشست با تقدیر از تلاش نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در زمینه توسعه گردشگری، گفت: تلاش ما در دو سال گذشته نتیجه داده است و ما در کنار هم موفق شدیم کارنامه خوبی را در حوزه گردشگری در ۲ سال آغازین کار دولت تدبیر و امید داشته باشیم، به طوریکه در ۲ سال گذشته رشد گردشگری در دنیا ۴/۶ دهم درصد و در آسیا ۵ درصد بوده این در حالی است که میانگین رشد گردشگری در کشور ما ۱۲ درصد بوده است و از جهت رشد تعداد گردشگران، کشور ما ۳ برابر میانگین دنیا رشد داشته است.

سلطانی فر ادامه داد: این مهم(رشد و توسعه گردشگری) جز با نگاه و رویکرد رئیس جمهور دولت تدبیر و امید در گسترش تعامل و ارتباط با همه کشورهای دنیا و استفاده از ظرفیت این کشورها و تلاش تیم مذاکره کننده هسته ای در طول ۲۲ ماه مذاکرات سخت و پیچیده و دستیابی به موفقیت بزرگ و تاریخی به دست نمی آمد، موفقیتی که آثار و عوارض آن را بزودی در رشد و توسعه کشور خواهیم دید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به روند رشد گردشگری در دنیا اضافه کرد: در سال ۲۰۱۴ تعداد گردشگران دنیا یک میلیارد و ۲۰۰ میلون نفر بوده است که درآمد حاصل از جابجایی این تعداد گردشگر، رقمی بالغ بر ۱۴۷۶ میلیارد دلار را نصیب کشورهای مختلف کرده است که این رقم ، درآمد حاصل از گردشگری خارجی بوده و گردش مالی حاصل از گردشگری داخلی، تفریحات و سرگرمی ها معادل ۶۵۰۰ میلیارد دلار است.

وی تصریح کرد: براساس سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور ما باید در سال ۱۴۰۴ یا ۲۰۲۵ میلادی، میزبان ۲۰ میلیون گردشگر با درآمدی معادل ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار باشیم، تاکنون ۱۰ سال از دوره سند چشم انداز گذشته است و تعداد گردشگران ورودی کشورمان ۵ میلیون نفر با درآمدی معادل ۷ تا ۷ونیم میلیارد دلار است، بنابراین اعداد و ارقام ما ۵۰ درصد از برنامه سند چشم انداز عقب هستیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: ما باید در ۱۰ سال آینده با نرخ رشد ۱۲ یا ۱۳ درصد برنامه های این بخش را دنبال کنیم و با فراهم کردن زیرساختهای مورد نیاز، زمینه دستیابی به اهداف را ایجاد کنیم.

سلطانی فر با اشاره به سه فرصت و موقعیت ویژه در حوزه گردشگری افزود: اتفاق نظر مسئولین ارشد کشور، مشکلات و کشمکش‌های به وجود آمده در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و مصر که مقصد گردشگری فرهنگی و تاریخی بودند و همچنین شرایط خوبی که پس از توافق وین در صحنه اقتصادی و سیاسی کشور با آن مواجه خواهیم بود، سه ظرفیت ویژه و خاص در حوزه گردشگری کشور فراهم آورده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآور شد: در حال حاضر ۹۰۰ پروژه در حوزه گردشگری با اعتباری بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان با میانگین پیشرفت فیزیکی ۴۵ درصد در نقاط مختلف کشورمان در دست ساخت است، تنها بخشی که امروز در فعالیتهای اقتصادی کشور رونق دارد و تمرکز و تاکید مسئولین کشور را به خود معطوف کرده، گردشگری است و ما معتقدیم گردشگری موتور محرک خوبی برای خروج کشور از رکود اقتصادی است.

وی افزود: بسته سرمایه گذاری برای دوره پساتحریم با حدود ۱۵۰۰ پروژه و با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار تهیه شده است که در این بسته پیشنهادی، جزئیات تمامی پروژه ها در تمامی استانهای کشور به دو زبان انگلیسی و فارسی به سرمایه گذاران معرفی شده است و ظرف یک هفته آینده این بسته به زبان عربی هم ترجمه خواهد شد.

سلطانی فر همچنین به موفقیتهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عرصه بازگرداندن محموله‌های اشیاء تاریخی اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در طول تاریخ سه محموله اشیاء تاریخی، با پیگیری های فنی و حقوقی به کشور بازگردانده شد به طوریکه محموله سوم در حال حاضر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم نگهداری می شود و در سفر رئیس جمهور به ایتالیا، به طور رسمی به کشورمان تحویل داده خواهد شد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: افتتاح موزه بزرگ خراسان ، افزایش ۴ برابری فضای نمایشگاهی موزه ملی ایران و افتتاح موزه دوران اسلامی پس از ۱۰ سال، از دیگر دستاوردهای ما در حوزه میراث فرهنگی است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به افزایش زمان ویزای فرودگاهی از ۱۵ روز به یک ماه، گفت: کارگروه ویژه ای توسط رئیس دفتر رئیس جمهوری  به منظور احصاء مشکلات در بخش ویزا تشکیل شده است تا این موانع با همکاری  و هم افزایی تمامی دستگاههای مرتبط برطرف شود.

وی افزود: تعدادی از فرودگاههای کشور با تلاش وزارت راه و شهرسازی در حال گسترش است و امیدواریم ظرف ۱۰ ماه آینده ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) به بهره برداری برسد، همچنین ایجاد شرایط و زمینه مساعد برای صدور ویزای الکترونیک با مصوبه دولت بر عهده وزارت امور خارجه قرار گرفته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین به صدور سفرکارت در فرودگاه برای گردشگران اشاره کرد و یادآور شد: کردیت کارت یکی از مشکلات و گرفتاری های عمده گردشگران ورودی به کشورمان است که در حال حاضر سفرکارت که توسط دو بانک داخلی صادر می شود به عنوان یک راهکار کوتاه مدت مورد استفاده قرار گرفته و امیدواریم ظرف چند ماه آینده با لغو تحریم‌ها، امکان عملیاتی کردن، کردیت کارت فراهم شود.

سلطانی فر ادامه داد: یکی از مشکلات مهم در بخش نرم افزاری، کیفیت عرضه خدمات در حوزه گردشگری است، به نظر می رسد در حال حاضر سطح کیفیت خدمات با آنچه باید در شان جمهوری اسلامی ایران باشد متفاوت است، همین امر باعث شد تا ما آموزش در این حوزه را مورد توجه قرار دهیم به طوریکه ۱۶ هزار نفر در حوزه گردشگری در دوره آموزشی کوتاه مدت شرکت کردند، این آموزشها با استفاده از امکانات و ظرفیتهای بخش خصوصی، سازمان جهانی جهانگردی و شورای جهانی سفر آغاز شده و استمرار خواهد داشت.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ۴۰ کشور به عنوان کشورهای هدف گردشگری در اولویت قرار گرفته اند که دفاتر جذب و اطلاع رسانی گردشگری در این کشورها فعال خواهد شد و ما امیدواریم تا نیمه اول سال آینده در تمامی این ۴۰ کشور دفاتر جذب و اطلاع رسانی فعال شود.

وی همچنین از تهیه و تدوین دستورالعملی به عنوان همراه سفر خبر داد و افزود: این دستورالعمل در قالب یک دفترچه کوچک شامل تمامی ملاحظاتی که گردشگران ورودی به ایران باید آنها را رعایت کنند است، این دفترچه در اختیار نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور قرار می گیرد تا به دست گردشگران علاقه مند به ایران برسد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه تعداد هتلهای ۴ و ۵ ستاره کشور از ۱۳۰ باید به ۴۰۰ هتل برسد، تصریح کرد: باید سالیانه بین ۲۵ تا ۳۰ هتل ۴ و ۵ ستاره به هتلهای کشور اضافه کنیم، در حال حاضر با تلاش و تمرکز خوب سرمایه گذاران بخش خصوصی ۱۲۴ هتل در کشور ( ۴۷ هتل ۵ ستاره و ۷۷ هتل ۴ ستاره ) در کشور در حال ساخت است و اگر منابع مورد نیاز برای ساخت این هتلها ظرف ۳ سال آینده فراهم شود، شاید در طول فعالیت دولت تدبیر و امید معادل کل تاریخ هتلداری در کشور، هتل احداث شود.

سلطانی فر ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای احداث این هتلها ۱۵ هزار میلیارد تومان است که امکان پرداخت ۸ تا ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات وجود دارد و باقیمانده این اعتبار باید سهم آورده بخش خصوصی باشد.

معاون رئیس جمهور با اشاره همچنین ادامه داد: ما با قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی از این روند استقبال می کنیم، بهره برداری از هتل‌های جدید با نام‌های Novotel و Ibis فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تهران توسط گروه بین المللی هتلداری اکور که از مهر ماه آغاز شده است یک نمونه از حضور سرمایه گذاران خارجی است، همچنین انعقاد قرارداد با یک گروه فعال اتریشی در حوزه گردشگری ریلی از دیگر موارد حضور سرمایه گذاران خارجی در عرصه گردشگری کشور است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: بسیاری از گروههای هتل‌سازی زنجیره‌ای پیش از انعقاد تفاهم نامه وین نسبت به حضور در ایران اعلام آمادگی کردند، هرچند اروپایی ها ملاحظات مربوط به تحریم را داشتند و با برطرف شدن این مانع وارد این عرصه خواهند شد، اما سرمایه گذاران عرب قبل از توافق وین کار خود را در این حوزه آغاز کردند و در حال حاضر ۷ هتل توسط سرمای گذاران عرب و مسلمان در شهر مشهد در دست ساخت است.

سلطانی فر اضافه کرد: براساس تفاهم با وزارت راه و شهرسازی، زمین مورد نیاز را در شهرهای هدف گردشگری برای سرمایه گذاران در حوزه هتل سازی تامین می کنیم، همچنین گروههای هتل سازی داخلی را برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی این بخش ساماندهی کرده ایم.

وی در رابطه با ثبت میراث ناملموس در فهرست میراث جهانی یونسکو، گفت: آداب، رسوم و سنن در هر کشور معنایی خاص دارد و تمام آنچه به ارزشها، وقایع، آداب و سنن سرزمین و منطقه ای در کشورمان مربوط می شود محفوظ است و به ثبت می رسد، ما باید بپذیریم که حوزه فرهنگی ایران به حوزه جغرافیایی ایران محدود نمی شود.

در ادامه این نشست سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به بیان نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداختند.

فاخری سرکنسول هنگ کنگ با اشاره به اینکه بسیاری از شرکتهای بین المللی در حوزه گردشگری تمایل به سرمایه گذاری در ایران دارند، گفت: ارائه تسهیلات، تشویق و ترغیب موجب حضور سرمایه گذاران بین المللی گردشگری در کشورمان خواهد شد.

پاک آئین سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در این نشست گفت: کشور آذربایجان با ۴ شهر جمهوری اسلامی ایران هم‌مرز است و به طور میانگین سالیانه یک میلیون گردشگر از این کشور به شهرهای مختلف ایران برای زیارت و سیاحت سفر می کنند.

وی ادامه داد: استقرار مراکز هدایتی در مرز مشترک و ارتقاء بیش از پیش امنیت برای گردشگران از مهمترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

پاک آئین تصریح کرد: با توجه به وجود مواریث مشترک بین کشورهایی که در حوزه تمدنی و فرهنگی ایران قرار دارند برای حفظ این تاریخ مشترک باید به صورت گروهی و با تهیه پرونده های مشترک در عرصه های بین المللی حاضر شویم.

فتوحی قیام سفیر نامیبیا در این مراسم، تامین تجهیزات و تاسیسات در مسیر تمامی نقاط کشور را یکی از مهمترین موضوعات در حوزه گردشگری دانست و افزود: آموزش نیروی انسانی در حوزه گردشگری باید مورد تاکید و توجه قرار گیرد و در این حوزه می توان از ظرفیت کارشناسان وزارت امور خارجه استفاده کرد.

بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه با تاکید بر لزوم قرار گرفتن صنایع دستی در لیست اقلام صادراتی، یادآور شد: معرفی هنرمندان ایرانی و تعیین قیمت مناسب برای صنایع دستی در توسعه و ترویج این آثار تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی همچنین بازنگری در نقاط پروازی با ترکیه را مورد تاکید قرار داد.

فیاضی سفیر کشورمان در امارات متحده عربی، فضای کنونی کشور را برای توسعه گردشگری مناسب دانست و افزود: ارائه سفر کارت اقدام بسیار خوبی در حوزه گردشگری است.

وی با اشاره به اینکه گردشگری نیازمند تبلیغ و معرفی است، یادآور شد: باید از تجربیات سایر کشورها در حوزه هتل سازی استفاده کنیم تا در این مسیر به موفقیتهای بشیتری برسیم.

کلانتری سفیر ایران در مکزیک، خواستار توجه به سایر زبانها و به ویژه زبان اسپانیولی در تهیه لوح های فشرده و اقلام تبلیغاتی شد و افزود: در کنار ابعاد فرهنگی و تاریخی باید پیشرفتهای علمی و فنی کشور به گردشگران و مردم سایر کشورها شناسانده شود.

وی ادامه داد: در مکزیک تعداد بسیاری از مردم علاقه مند به فرهنگ و تاریخ ایران هستند به طوریکه نمایشگاه “ایران قطعه ای از بهشت” که سال ۲۰۱۴ در مکزیک برپا شد حدود ۲ میلیون بازدیدکننده داشت، همچنین ما آمادگی داریم نمایشگاه دائمی صنایع دستی ایران را در یکی از بهترین موزه ها و یا اماکن فرهنگی مکزیک برپا کنیم.

حبیب الله زاده کاردار کشورمان در لندن از افزایش درخواست برای سفر به ایران خبر داد و گفت: تسهیلات صدور ویزا به ویژه برای شیعیانی که در کشور انگلیس زندگی می کنند و علاقه مند سفر به ایران و زیارت اماکن مقدس ما دارند باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: بسیاری از مراکز فرهنگی و تاریخی کشور انگلیس از جمله( Britis Museum) موزه بریتانیا که همکاری هایی را از گذشته با موزه ملی ایران داشته است علاقه مند به افزایش تعامل و همکاری های پژوهشی و علمی است.

مختص آبادی سرکنسول ایران در بصره هم در این نشست با اشاره به اینکه، زوار عراقی باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، تصریح کرد: ساماندهی ارائه خدمات گردشگری و حمل و نقل زوار از موضوعات مهمی است که در ارتباط به زوار و گردشگران عراقی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این آمادگی وجود دارد که در کریدور بین شلمچه و بصره نمایشگاه دائمی ایران شناسی برپا شود.

Check Also

بقایای سالم یک خرس عصر یخ در شمال روسیه پیدا شد

محققان می گویند یک شکارچی گوزن شمالی در شمال دور روسیه که بخشی از قطب …