مرمت کاخ اختصاصی کوروش با همکاری کارشناسان ایرانی وایتالیایی آغاز شد

عملیات حفاظت از کاخ اختصاصی کوروش در پاسارگاد با همکاری مشترک هیات ایتالیایی و ایرانی با مرمت بخشی از ستون های این کاخ و حفاظت از پایه ستون های فرسوده آن متشکل از سنگ های سیاه رنگ و با هدف استحکام بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آغاز شده است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ براساس تفاهم نامه معاونت میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مؤسسه عالی حفاظت و مرمت (ISCR) وزارت میراث، فعالیت های فرهنگی و گردشگری جمهوری ایتالیا امسال متخصصان هیات ایتالیایی با گرایش های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین شناسی، با همکاری متخصصین ایرانی به بررسی مشکلات یادمان های سنگی محوطه و همچنین گفتگو و تبادل نظر در زمینه روش های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می پردازند.
حمید فدایی سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد بابیان این مطلب گفت: تا کنون در دو فصل حضور هیات ایتالیایی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد (در بهار و پاییز ۱۳۹۴) علاوه بر انجام مستندنگاری در آرامگاه کوروش و کاخ اختصاصی، عملیات حفاظت و مرمت در این دو بنا به ویژه کاخ اختصاصی نیز دنبال شد.
وی افزود: حفاظت از پایه ستون های فرسوده این کاخ که متشکل از سنگ های سیاه رنگ است با هدف استحکام بخشی قطعات از هم پاشیده و در معرض خطر آن انجام می ‌شود.
فدایی افزود: تا کنون تعداد ۹ پایه ستون کاخ اختصاصی از مجموع ۳۰ پایه ستون تالار اصلی این کاخ که به شدت دچارهوازدگی و فرسایش شده بود و در وضعیت نامناسب حفاظتی قرار داشت، مرمت شده و همچنین بخشی از رسوبات و لایه های سیمانی موجود بر روی نقوش برجسته دو درگاه اصلی این کاخ پاکسازی شده است.
وی بیان کرد: مرمت این درگاه های منحصر بفرد همراه با نقوش برجسته ای از دوره حکومت کوروش با هدف مشخص کردن ارزش های منحصر به فرد و کیفیت اصالت این دست ساخته ها دنبال می شود.
سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد ادامه داد: علاوه بر آن در حال حاضر عملیات حفاظت از ماسه سنگ های فرسوده کف این کاخ که زمانی پی تالار اصلی این کاخ را تشکیل می داده در حال انجام است.
فدایی ادامه داد: در فصل جاری حضور هیات ایتالیایی متشکل از متخصصین با گرایش های مرمت، معماری، فیزیک، شیمی، مستندنگاری (شامل عکاس و نقشه بردار)، بیولوژی و زمین شناسی، در کنار متخصصین ایرانی به بررسی مشکلات یادمان های سنگی محوطه و گفتگو و تبادل نظر در زمینه روش های حفاظت بهینه از آثار سنگی این محوطه می پردازند.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …