پیام رییس سازمان میراث فرهنگی به کنگره بین المللی سربداران در سبزوار

کنگره بین المللی سربداران صبح امروز ۲۶ آذرماه با قرائت پیام رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و مسئولان ملی و استانی در دانشگاه حکیم سبزواری آغاز به کارکرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دراین کنگره که اسد الله درویش امیری معاون حقوقی، مجلس و امور استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیزبه نمایندگی از این سازمان حضور یافته بود، مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز پیامی به نخستین کنگره بین المللی سربداران ارسال کرد.

در متن پیام مسعود سلطانی فر به کنگره بین المللی سربداران آمده است: بی شک تاریخ هر ملتی در حقیقت شرح رویدادها و معرف پیشینه فرهنگی، سنتها و باورهای کلی و روابط و مناسبات سیاسی و اجتماعی آن سرزمین و داستان زندگی مردمانی است که به آن سرزمین روی آورده و روزگانی را به سر برده و از آن پاسداری کرده اند.

وی اظهار کرده است: باید دانست سرزمین تاریخی ایران در درازنای تاریخ پرتلاطم خود به دفعات مورد تهاجم اقوام و مهاجمان بیگانه بوده است. اما نهضت ها و خیزش های مردمی بسیاری نیز در تقابل با این ظلم و سلطه در تاریخ شکل گرفت که می توان از نهضت سربداران به عنوان یکی از این نهضت های مهم در تاریخ ایران نام برد.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: به زعم عمده پژوهشگران و تاریخ دانان نهضت سربداران در یکی از سخت ترین دوره های تاریخ این سرزمین شکل گرفت. تاکید بر اهمیت این دوران به این دلیل نیست که در تاریخ زندگی کنیم، بلکه این است که تاریخ را برای آینده می خواهیم. سربداران در سایه ایمان قوی و یقین به حقانیت اهداف در پیش روی خود و در هنگامه ای که استبداد دستگاه حاکمه مغول که در جهل و ستم خود دست و پا می زدند، از افق علم و ایمان و فقاهت طلوع کردند و با بهره مندی از سجایای انسانی و فضیلت های اخلاقی به مبارزه با ظلم و بیداد پرداختند و هیچ گاه از هیچ قدرتی هراسی به دل راه ندادند و ذره ای از مواضع اصولی و اعتقادی خویش عقب نشینی نکردند و همواره پرصلابت و استوار بر مرام و مسلک خود باقی ماندند.

معاون رییس جمهور در این پیام می افزاید: مایه مباهات است که امروز و در شهر کهن و همیشه بیدار سبزوار کنگره ای در جهت شناخت این حرکت سترگ تاریخی و در جهت رجوع به این دوران پرافتخار از تاریخ ایران اسلامی برگزار می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرده است: اینجانب از دست اندرکاران این کنگره که با برگزاری نشست های ملی و بین المللی، این دوره مهم از تاریخ ایران را مورد بازشناسی قرار داده و به نسل های آینده معرفی کنند، سپاسگزاری کرده و امیدوارم کنگره بین المللی سربداران با تدبیر و برنامه ریزی شایسته در مسیر تحقق اهداف و پیشبرد برنامه های کلان علمی و فرهنگی ایران اسلامی گام های مؤثری بردارد.

سربداران نام جنبشی از شیعیان ایران، در سده هشتم خورشیدی بود. پس از یکصد و بیست سال چیرگی قوم تاتار و مغول بر ایران و بسیاری از مناطق آسیا، جنبشی مردمی در باشتین و سبزوار خراسان علیه ستم و تعدی فرمان روایان مغول و عاملان آنان رخ داد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …