نمایشگاه فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش ایران

به گزارش ایرانگرد نیوز، انجمن هنرمندان نقاش ایران به رسم هر سال، مجموعه ای از آثار هنرمندان عضو این انجمن را در قالب نمایشگاه فروش سالانه اش در خانه هنرمندان ایران به معرض نمایش و فروش گذاشته است.

در افتتاحیه این نمایشگاه و ظرف زمانی کمتر از ۴ ساعت، ۲۹ اثر با رقم حدودی ۱۱۰ میلیون تومان به فروش رسید. از جمله آثار فروش رفته در روز افتتاحیه می‌توان به آثار هنرمندانی چون رضا بانگیز، علی ندایی، ساسان قره‌داغی، بهمن بروجنی، احمد نصرالهی، آنه محمد تاتاری، محمد‌هادی فدوی، نصرت مسلمیان، حسین ذابحی، احمد مرشدلو، رضوان صادق‌زاده، منوچهر معتبر، مهنوش طاری، شکوفه فلاح، هایده زرین‌بال، مریم بیگ‌مرادی و … اشاره کرد.

در این نمایشگاه در مجموع ۳۴۳ اثر از آثار بیش از ۲۱۰ هنرمند هنرهای تجسمی کشور در معرض دید عموم قرار گرفته است.

بابک اطمینانی، مسئول کمیته نمایشگاه‌های انجمن هنرمندان نقاش ایران، درباره این نمایشگاه با اشاره به فروش سال گذشته انجمن، گفت: نمایشگاه سال گذشته، رقمی بیش از ۳۰۰ میلیون تومان فروش داشت که ما امسال حتی اگر نزدیک به آن رقم بشویم، فکر می‌کنم که موفقیت خیلی خوبی خواهد بود زیرا در واقع رکورد انجمن همان فروش سال گذشته است.

این هنرمند پیشکسوت با تاکید بر نقش چیدمان متفاوت امسال در برگزاری نمایشگاه، افزود: رزیتا شرف‌جهان به روش بی‌نظیری این کار را انجام داد. من به عنوان مسئول کمیته نمایشگاه‌ها در تمام پروسه چیدمان حاضر بودم و شاهد بودم که او به طرز شگفت‌انگیزی مثل یک شعبده‌باز این کار را انجام داد.

اطمینانی، کیفیت آثار این نمایشگاه را کم‌نظیر برشمرد و اظهار کرد: فکر می‌کنم کیفیت آثار در حقیقت یک مقدار بیشتر از توقع من بود و می‌بینم که نمایشگاه خیلی خوبی شده است. حتی توقع‌مان کمی زیاد بود زیرا از آدم‌های خیلی سرشناسی درخواست کردیم که اثر خوبی تا سقف ۵ میلیون تومان به نمایشگاه بفرستند و من خیلی خوشحالم از اینکه دوستان عزیز و اعضا همگی همکاری کردند و با حضورشان باعث رونق بیشتر نمایشگاه شدند و این نکته برجسته‌ای است.

مسئول کمیته نمایشگاه‌های انجمن هنرمندان نقاش ایران، در خصوص بخش فراخوان نمایشگاه و داوری آثار نیز گفت: سال گذشته انتخاب آثار از طریق فراخوان بود، سال قبل از آن از طریق دعوت از هنرمندان بود و ما امسال ترکیبی از این دو را به وجود آوردیم. در قسمت فراخوان بیش از هزار اثر به دست ما رسید که توسط سه داور مورد بررسی قرار گرفت. ما سه داور داشتیم،  یعقوب امدادیان، رزیتا شرف‌جهان و داریوش حسینی که متاسفانه به دلیل کسالتی که داشتند نتوانستند حضور داشته باشند و حامد صحیحی، عضو علی‌البدل هیات مدیره، طبق قراری که از قبل داشتیم جایگزین ایشان شد. طبیعتا در هر داوری احتمال دارد حقی ذایل شود ولی فرهنگ شرکت در یک فرایند داوری ایجاب می‌کند که به نظر داوری احترام گذاشته شود. خوشبختانه این اتفاق هم افتاد و مشکل خاصی پیش نیامد.

بابک اطمینانی با اشاره به ترکیب جدید هیات مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران، خاطرنشان کرد: ما در هیات مدیره جدید ترکیبی هستیم از تجربه و ذهنیت جوان و به روز؛ ما که تجربه داریم تجربه‌هایمان در اختیار جوان‌ ترها قرار می‌دهیم و از کسانی که امروز را بهتر می شناسند حمایت می‌کنیم.

این هنرمند در پایان افزود: همین که چنین نمایشگاهی با این کیفیت و چیدمان شکل گرفت و از آن استقبال شد و ظاهرا همه خوشحال هستند و یکی از نمایشگاه‌های خوب انجمن محسوب می‌شود، خودش به خودی خود یک موفقیت حرفه‌ای است. فروش هم که دارد پیش می‌رود و هر چه بیشتر باشد موفقیت نقاشان و انجمن است. این موضوع بسیار مهم است که کسانی که در این نمایشگاه آثارشان ارائه شده است، همین آثار را در نگارخانه‌های خصوصی با قیمتی بیش از سی درصد قیمت نمایشگاه انجمن می‌فروشند، در واقع آنها به صورت ویژه، آثار را با این قیمت‌ها در اختیار انجمن قرار دادند و این فرصت خاص فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش ایران است.

در این نمایشگاه حدود ۵۰۰ اثر از هنرمندان روی دیوار گالری های خانه هنرمندان رفته است که این آثار به دو شیوه اعلام فراخوان و دعوت از هنرمندان عضو انجمن هنرمندان نقاش ایران گردآوری شده است.

از جمله هنرمندانی که در این دوره از فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش ایران، آثارشان به نمایش و فروش گذاشته شده است می‌توان به هانیبال الخاص، کامبیز درم‌بخش، کورش شیشه‌گران، بهزاد شیشه‌گران، جمشید حقیقت‌شناس، حمید پازوکی، محمدابراهیم جعفری، آریا اقبال، صادق تبریزی، مهرداد محب‌علی، عربعلی شروه، نیما پتگر، گیزلا وارگا سینایی، فرشید مثقالی، فریدون آو، مینا غازیانی، اسدالله کیانی، همایون سلیمی، رعنا فرنود، نیلوفر قادری‌نژاد و … اشاره کرد.

یعقوب امدادیان، داریوش حسینی و رزیتا شرف‌جهان انتخاب آثار بخش فراخوان را بر عهده داشته اند. سقف قیمت گذاری آثار این نمایشگاه ۵ میلیون تومان اعلام شده است.

فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش تا ۲۷ بهمن ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان برای بازدید و خرید از این نمایشگاه می‌توانند همه‌روزه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ به نشانی خیابان آیت الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …