طالبیان: سازه های آبی و تاریخی شوشتر از زباله پاکسازی می شود

طی توافق معاون میراث فرهنگی کشور با مدیرعامل آب و برق منطقه خوزستان و شهرداری شوشتر قرار شد سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر از زباله پاکسازی و از ورود زباله های بالادست به رودخانه و شاخه گرگر جلوگیری شود.

وزارت نیرو و سازمان آب و برق خوزستان  با همکاری معاونت میراث فرهنگی و مرکز قنات نوع دوم یونسکو در یزد با برگزاری یک کارگاه آموزشی، موضوعات مربوط به میراث آب و همچنین نظام آبی ـ تاریخی شوشتر را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
«محمد حسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور با حضور در کارگاه آموزشی میراث آب و اهمیت نظام آبی ـ تاریخی شوشتر گفت: با توجه به اینکه نظام آبی ـ تاریخی شوشتر به ثبت جهانی رسیده است اما به دلیل آنکه شهر تاریخی شوشتر در زمان ثبت پرونده در شرایط مناسبی قرار نداشت این فرصت فراهم نشد که شهردر مجموعه سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر به ثبت برسد.
معاون میراث فرهنگی کشور افزود: درحال حاضر تمام تلاش سازمان میراث فرهنگی اینست که شهر شوشتر با کمک و همکاری دستگاه های مربوطی و مسئولان محلی و استانی سامان پیدا کند تا مجموعه شهر و سازه های آبی شوشتر به عنوان یک ثروت فرهنگی و تاریخی حفظ  شود.
طالبیان اما در نشستی که با مدیر عامل آب و برق منطقه خوزستان برگزار شد به موضوع پاکسازی سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر پرداخت و گفت: پس از توافقی که با مدیرعامل آب و برق منطقه خوزستان داشتیم موضوع مربوط به پاکسازی آب و جلوگیری از زباله به چرخه آبی سازه های آبی و تاریخی شوشتر مطرح شد.
وی افزود: قرار است وزارت نیرو با استفاده از مکانیزم پاکسازی آب مانع از ورود زباله به شاخه رود گرگر شود. با این روش زباله ها از بالادست فیلتر و تحویل شهرداری داده می شود تا آب زلال وارد چرخه آبی سازه های جهانی شوشتر شود.
معاون میراث فرهنگی همچنین گردشگری فرهنگی میراث آب را یکی از موضوعات حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه استان خوزستان دارای ۳ مجموعه ارزشمند جهانی است و این استان به لحاظ مواریث تاریخی بسیار غنی و از اهمیت بالایی برخوردار است اما میراث آب در خوزستان نیز از جمله مقولاتی به شمار می رود که پرداختن به آن بسیار مهم است.
او گفت: معاونت میراث فرهنگی با همکاری وزارت نیرو طی یک توافق متعهد شدند که طرح جامعی برای گردشگری فرهنگی آب ارائه دهند تا گردشگری فرهنگی آب در خوزستان شکل جدی تری پیدا کند.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …