ایرانگرد نیوز

جهانگردی را با ایرانگردی شروع کنیم

سلطانی فر در مراسم آغاز به کار نمایشگاه گردشگری و سفر کیش گفت: جهانگردی را با ایرانگردی شروع کنیم، حیف است که کشور امن خودمان را رها کنیم و به کشورهایی سفر کنیم که ناامن است به ویژه در نوروز ، توصیه به ایرانگردی توصیه می شود.

به گزارش ایرانگرد نیوز مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم آغاز به کار نمایشگاه گردشگری و سفر کیش که عصر امروز ۱۱ اسفند ماه برگزار شد، افزود: اگرچه برخی کشورهای همسایه ما در ایام کم حجم نرخ های ارزانی ارایه می دهند اما در مجموع هزینه تورهای داخلی تا ٧٠ درصد ارزان تر از کشورهای همسایه است.

وی با بیان این که یکی از مهمترین بخش های برنامه ششم توسعه، توسعه گردشگری است، تصریح کرد: رئیس جمهور نیز چه در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری خرداد ۹۲ و پس از این دوران از گردشگری به عنوان بخش پیشران و اولویت در جهت برنامه های اقتصادی نام برده است.

وی با بیان این که دولت در دو سال گذشته حرکت شتابان خود را برای توسعه بخش گردشگری و صنعت توریست آغاز کرده است، افزود: رشد ورود گردشگران به ایران در دو سال گذشته معادل ۱۲ درصد بوده که این رقم سه برابر میانگین ورود گردشگران به کشورهای مختلف دنیا است.

سلطانی فر خاطرنشان کرد: دولت با ایجاد امکانات اقامت مناسب برای سطوح مختلف درآمدی چه گردشگران داخلی و خارجی و توسعه حمل و نقل هوایی، زمینی و ریلی و تسهیلات صدور ویزا گام های موثری در جهت توسعه صنعت گردشگری برداشته است.

وی با تاکید بر این که ایران از لحاظ جاذبه های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، زیارتی طبیعت و همچنین حوزه گردشگری سلامت کشوری غنی محسوب می شود، افزود: مردم ما باید جهانگردی را از ایرانگردی شروع کنند که در این راستا تمامی دست اندرکاران صنعت گردشگری باید به صورت جدی این سیاست را دنبال کنند.

وی به ناامنی، جنگ، خشونت، اقدامات تروریستی که در کشورهای اطراف ایران اتفاق می افتد اشاره کرد و افزود: وظیفه دولت ایجاد آرامش، سلامتی و حفظ امنیت مردم است و در شرایط فعلی امن ترین نقطه برای گردشگری، ایران است.
سلطانی فر خاطرنشان کرد: نباید سفرهای نوروزی به هفت و یا هشت محور گردشگری محدود شود و باید مردم با تمامی نقاط ایران که شرایط جذب گردشگر را دارند، آشنا شوند.

وی در مورد انتقاد از هزینه بالای گردشگری در ایران نسبت به مقاصد گردشگری دیگر کشورها گفت: نباید مقاصد گردشگری کشورهای خارجی در فصل کم حجم (لو سیزن) با فصل های پرحجم ما مقایسه شود.

سلطانی فر خاطرنشان کرد: در ایام نوروز کشورهای اطراف ما در فصل کم حجم (لو سیزن) هستند ولی هزینه ای که از گردشگران دریافت می کنند دوبرابر هزینه جاری است.

وی تصریح کرد: در فصول کم حجم گردشگری اگر تورهای کیش و مشهد را با تورهای خارجی مقایسه کنیم می بینیم که حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد هزینه تورهای خارجی است و این نکته قابل تامل است.

وی به توسعه گردشگری در دو سال گذشته در شهرهای توریستی ایران اشاره کرد و افزود: برنامه دولت این است که به غیر از شهرهایی که به جذب گردشگر شهره هستند از جمله مشهد، شیراز، یزد و غیره به گسترش این صنعت در جزیره کیش و سرعین کمک کند.

وی افزود: جزیره کیش با جمعیت ۲۸ هزار نفری در سال میزبان یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر و شهر سرعین ۶ هزار نفری میزبان ۴۵۰ هزار گردشگر است.

سلطانی فر به توفیقات شهر تبریز در زمینه صنعت گردشگری نیز اشاره کرد و افزود: تبریز توانست عنوان شهر فرش را از سوی شورای عالی صنایع دستی جهان و همچنین شهر خلاق و مرکز گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ میلادی را کسب کند.

خروج از نسخه موبایل