دو سوم جهان تا سال ۲۰۷۵ غیرقابل زیست خواهد شد

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از مهمترین آثار تغییرات اقلیم و انتشار گازهای گلخانه ای، تشدید پدیده گرمایش زمین است، گفت: امروز گزارشی دیدم مبنی بر اینکه تا سال ۲۰۷۵، دو سوم فضای جهان آنقدر گرم می شود که غیرقابل زیست خواهد شد.

به گزارش ایرنگرد نیوز از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در سومین همایش ملی حقوق محیط زیست، با اشاره به اینکه موضوع تغییرات اقلیم و گرمایش زمین یک تهدید جدی برای جامعه جهانی است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، ابراز امیدواری کرد: ایران نیز همگام با سایر کشورهای دنیا، برنامه خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را با موفقیت به انجام برساند.
حقوق محیط زیست مسبب امنیت و عدالت زیست محیطی است
وی با بیان اینکه عدالت زیست محیطی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: حقوق محیط زیست مسبب امنیت و عدالت زیست محیطی است.
معاون رئیس جمهوری افزود: رئیس جمهوری که حقوقدان هم هست بسیار علاقمند و پیگیر موضوع محیط زیست است و محیط زیست همواره در برنامه ها و سیاست گذاری ها مورد توجه دولت یازدهم بوده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در سالجاری توفیق بسیار بزرگی برای ما حاصل شد و آذرماه سالجاری، سیاست های کلی نظام در موضوع محیط زیست توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که پشتوانه و دلگرمی بزرگ برای دوستداران طبیعت و محیط زیست بود، البته مسئولیت بزرگی هم در پی خواهد داشت زیرا حجت را تمام کرد و دستور کاری برای تمام قوا و نهادها و آحاد مردم شد.
وی افزود: در همین سال شاهد دو رخداد مهم جهانی برای محیط زیست هستیم، نخست تدوین سیاست های توسعه پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل و ابلاغ محورهای ۱۷گانه توسعه پایدار و برنامه توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ و دیگری اجلاس پاریس که نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان برای تصمیم گیری در خصوص اقدام مشترک برای مقابله با تشدید انتشار گازهای گلخانه ای و تغییر اقلیم گرد هم آمدند.
 آموزش، فرهنگ سازی و اصلاح رویه ها و قوانین زمینه ساز پیشگیری از وقوع جرم
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت پیشگیری از وقوع جرم، گفت: این امر از طریق آموزش، فرهنگ سازی و اصلاح رویه ها و قوانین محقق خواهد شد.
وی افزود: در همین زمینه دولت تلاش کرد با بازنگری قوانین و از طریق همکاری با مجلس در این زمینه ورود کند و در همین راستا چهار لایحه مهم حفاظت از خاک، حفاظت از تالاب ها، هوای پاک و ارزیابی به مجلس ارائه شد که متاسفانه تاکنون در مجلس به تصویب نرسیده است.
ابتکار ابراز امیداری کرد: همت مجلس آینده منجر به تسریع روند تصویب این چهار لایحه زیست محیطی شود.
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه یکی از بیانات و تاکیدات مهم رهبر انقلاب، همچنین برنامه های دولت یازهم، توسعه مشارکت مردمی و استفاده از ظرفیت های مردمی برای حفظ محیط زیست است، اظهار کرد: توسعه تشکل ها از طریق ایجاد فضای مناسب برای مشارکت، فعالیت و حضور آن ها حتی در تصمیم سازی ها به عنوان دیده بان و رصد کننده فعالیت ها و اقدامات یکی از اقدامات در راستای آموزش و فرهنگ سازی محیط زیستی است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به همکاری های صورت گرفته با دستگاه ها و نهادهای مسئول در این حوزه همچون وزارتخانه های آموزش و پرورش و ورزش و جوانان اشاره کرد و افزود: اضافه شدن درس انسان و محیط زیست در کنار ۱۱ پایه تحصیلی و بسیاری دیگر از اقدامات سازنده از جمله اثرات همین همکاری های مثبت است.
وی از رسانه ملی به عنوان یکی دیگر از نهادهای متولی و تاثیرگذار در امر فرهنگ سازی و آموزش نام برد و گفت: همکاری های زیادی شکل گرفته است اما همچنان توقع داریم این همکاری ها در سطح بسیار وسیع تری ادامه پیدا کند.
 آمادگی سازمان محیط زیست برای ایفای نقش پایلوت در نظام سلامت اداری
رئیس سازمان محیط زیست ضمن تاکید بر اهمیت موضوع سلامت اداری در این سازمان به عنوان یک دستگاه حاکمیتی برخوردار از وظایف سنگین، تصریح کرد: در همین راستا، همکاری بسیار خوبی با دستگاه های مرتبط از جمله سازمان بازرسی کل کشور شکل گرفته است.
وی گفت: با توجه به اهمیت موضوع محیط زیست و سلامت اداری از فرآیندهای نظارتی استقبال می کنیم و آمادگی داریم که به عنوان دستگاه نمونه و پایلوت برای نظام سلامت اداری عمل کنیم.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …