«لالایی مادرانه نوای صلح» در بناهای تاریخی ایران می پیچد

تور «لالایی مادرانه نوای صلح» با همکاری موزه ملّی ایران، کاخ موزه نیاوران و ۱۳ منطقه تاریخی در سراسر ایران، از ششم مهر مصادف با روز جهانی گردشگری، آغاز می شود.

به گزارش ایرانگرد نیوز از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیف الله شکری دبیر دبیرخانه نوای صلح ایکوم ایران در تشریح راهبرد مفهومی تور «لالایی مادرانه نوای صلح» گفت: دبیرخانه قصد دارد هر یک از بناهای تاریخی ایران زمین را به سمفونی کهنی که برساخته از فکر و هنر دست نیاکانمان است تشبیه کند و بازنمودی از این قرابت معنایی را در اماکن باستانی مورد اشاره به اجرا درآورد.
وی افزود: از این منظر، هر یک از فرم های هندسی بناهای تاریخی را می توان به منزله قطعه یا نوایی موسیقایی برشمرد و از این هم پوشانی ماهوی برای خلق مفاهیم جدید بهره برد. قرابت صدا و معماری در هنر به حدی محسوس است که معماری را موسیقی جامد می خوانند.
وی با اشاره به رویکرد بنیادی این دبیرخانه مبنی بر دعوت به صلح جهانی با توسل به هویت مهر مادر و تجلی آن در لالایی مادرانه به مثابه صلح آمیزترین نوایی که بشر تاکنون ساخته است، افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کمیته ملّی موزه های ایران و دبیرخانه نوای صلح ایکوم بر این باورند که رشته های گوناگون هنری می توانند پیوندی ناگسستنی بین میراث ملموس و ناملموس بشر و نسل هوشیار امروز ایجاد کنند.
شکری افزود: بنابراین، تور «لالایی مادرانه ی نوای صلح» با همکاری موزه ملّی ایران، کاخ موزه نیاوران و ۱۳ منطقه تاریخی در سراسر ایران، از تاریخ ششم مهرماه، مصادف با روز جهانی گردشگری، آغاز می شود و تا روز ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، مصادف با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی ادامه خواهد داشت.
به گفته وی دو برنامه نخست این تور صلح به شرح ذیل اجرا خواهد شد:
ششم مهرماه جاری؛ محل اجرا: موزه ملی ایران؛ مصادف با روز خانواده، تکریم بازنشستگان و روز جهانی گردشگری؛
هفتم مهر؛ محل اجرا: کاخ موزه نیاوران؛ مصادف با روز بزرگداشت شمس تبریزی.
شکری همچنین گفت: تور «لالایی مادرانه نوای صلح» با پشتیبانی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کار خود را شروع کرده است. اطلاعات مربوط به ادامه مسیر حرکتی این کاروان صلح از طریق سایت دبیرخانه نوای صلح ایکوم (melodyofpeace.com) و خبرگزاری ها در اختیار علاقه مندان فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت.
بلیت همه اجراهای این برنامه به صورت افتخاری و رایگان از تاریخ ۱/۷/۹۵ در تارنمای shemmeh.com در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …