دومین ایرباس به ناوگان تدبیروامید پیوست

دومین ایرباس به ناوگان تدبیروامید پیوست

به‌گزارش ایرانگرد نیوز به‌نقل از ایرنا، برگ زرین دیگری از دستاوردهای اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امروز با ورود نخستین هواپیمای ایرباس از نوع ۳۳۰ سری ۲۰۰ به ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران‌ایر) رقم خورد تا ارمغان آن ایمنی و رفاه سفر هوایی برای مردم ایران‌زمین باشد.

این هواپیما دارای ۲۳۸ صندلی ــ شامل ۳۲ صندلی بیزینس‌کلاس و ۲۰۶ صندلی اکونومی‌کلاس ــ است و برای مسافت‌های دور کاربرد دارد.

با لغو تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و امضای قرارداد خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای جدید برای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، نوسازی ناوگان هوایی ایران وارد عرصه جدیدی شد. نخستین فروند هواپیمای ایرباس از نوع ۳۲۱ عصر روز پنجشنبه ۲۳ دی سال جاری وارد ناوگان هوایی ایران‌ایر شد و پروازهای خود را در مسیرهای داخلی و خارجی آغاز کرد.

فرودگاه مهرآباد امروز شاهد ورود نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس با مدل ۳۳۰ است که روز گذشته در شهر تولوز فرانسه به طور رسمی به خلبانان و کادر پروازی ایران‌ایر تحویل داده شد تا در آستانه نوروز ۱۳۹۶ هم‌وطنان بتوانند با آرامش و اطمینان بیشتری سفرهایی هوایی را انجام دهند.

درمجموع، شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما را با شرکت اروپایی ایرباس و ۸۰ فروند را با شرکت هواپیماسازی آمریکایی بویینگ امضا کرده و قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰نفره نیز با شرکت ATR، از شرکت‌های زیرمجموعه ایرباس، نیز به‌زودی نهایی می‌شود.

جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور و متوسط و کوتاه‌برد با بیش از۵۰هزار صندلی جدید ارتقا می‌یابد و فرصت‌های اشتغال‌زایی مستقیم را برای بیش از ۲۰هزار نفر در داخل فراهم می‌کند.

اوایل مهرماه امسال بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به شرکت‌های هواپیماسازی ایرباس و بویینگ داد.

با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان شرکت‌های بویینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید و درنتیجه قراردادی حدوداً ۱۰میلیارددلاری بین ایران‌ایر و شرکت ایرباس برای خرید ۱۰۰ فروند هواپیما امضا شد.

براساس این قرارداد، ایران‌ایر ۴۶ فروند هواپیمای ۳۲۱ از ایرباس می‌خرد که در مجموع بیش از ۸۳۰۰ صندلی را به ظرفیت هما اضافه می‌کند.

همچنین ایران‌ایر ۳۸ فروند ایرباس از نوع ۳۳۰ تحویل می‌گیرد که ۲۵۳ صندلی دارد و درمجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران‌ایر بیش از ۱۱۴۰۰ صندلی ظرفیت ایجاد می‌کند.

ایران‌ایر همچنین ۱۶ فروند هواپیمای ایرباس ۳۵۰ را برای پروازهای دوربرد خود متشکل از ۵۶۰۰ صندلی در آینده تحویل خواهد گرفت تا بتواند در پروازهای بین‌المللی از این هواپیما استفاده کند.

صنعت هوایی کشور در سال‌های گذشته به‌واسطه تحریم‌های ناعادلانه که به‌بهانه‌های واهی علیه کشورمان اعمال شده بود، بازسازی و نوسازی نشده بود و متخصصان صنعت هوایی ایران، در سال‌های گذشته در اوضاع بسیار سخت به‌دلیل نبودِ دسترس آسان به قطعات هواپیماها، با استفاده از توانمندی‌های خود توانستند ناوگان هوایی کشور را سرپا نگاه دارند و امکان تردد هوایی را برای مردم فراهم کنند، کاری که شاید به‌نظر آسان برسد، اما مسئولیتی بس دشوار و سنگین بود.

براساس قراردادی که ایران‌ایر با بویینگ منعقد کرده قرار است نخستین فروند از این هواپیماها در ۲۰۱۸ به ایران‌ایر تحویل شود. شرکت ای‌تی‌آر نیز قرار است، از ۲۰ فروند هواپیمای ۷۲نفره، ۳ فروند را در آینده نزدیک تحویل ایران‌ایر دهد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …