دریاچه ویستان بره

دریاچه «ویَستان بره سر» در نزدیکی شهر کوهستانی بره سر، در بخش خورگام، در ۵۶ کیلومتری شهرستان رودبارِ استان گیلان جای دارد. بره سر یکی از منطقه های نمونه گردشگری شمال ایران است. غار اسپهبدان، آبشار آسیاب رود، ۱۵۰۰ هکتار چشم انداز جنگلی و منطقه حفاظت‌شده سیاهرود رودبار در حاشیه درفک در بخش خورگام رودبار هستند.
دریاچه ویستان بره سر، که در گویش بومی «براسر» نیز خوانده می شود نزدیک به ۴ هکتار وسعت دارد. این دریاچه که یکی از استخرهای سرزمین خورگام است، با ریزش آب ها و جوشش چشمه ها در شکافی که از یک زمین لرزه بر جای مانده، بر بالای ۱۲۰۰ متری تراز دریا پدید آمده است. دریاچه بره سر در کوهپایه و درون جنگل درختان بید و بلوط و راش جای دارد، چنان که بازتاب کوه ها و درختان را می توان از نزدیکی در آن دید. دور دریاچه ویستان سنگ چین است و آن سوتر نیز جاده خاکی است.

در پیرامون دریاچه بره سر و دورتر چراگاه ها، ییلاق ها، کندوهای زنبور عسل، درختان سیب و گردو و گلابی و چند روستا مانند تیه و دوسالده در شرق و چهار محال نیز در غرب جای دارند. با کاهش دمای هوا، آب های روی این استخر طبیعی در زمستان یخ می بندد، نی ها از سرما خشک می شوند و ماهیان، که بیشتر از گونه قرمز هستند، به ژرفای آبها فرو می روند.

در سه فصل دیگر سال، پیرامون دریاچه ویستان اینجا و آنجا گردشگران به گردش می پردازند، دود هیزم چون ستونی نازک چشم انداز کوه را می شکافد و در آب دریاچه بازتاب می یابد و گاهی مه، به ویژه در پاییز، چون پرده ای از پرنیان همه چیز از درخت و کوه و آسمان و آب را از پیش چشم هر بیننده در خود فرو می پوشاند.
از میان پوشش جانوری پیرامون دریاچه ویستان بره سر می توان گونه های پستاندارانی مانند گراز، روباه، راسو (موش خرما) و پرندگانی مانند کبک، قمری، تهیو و بلدرچین را نام برد. همچنین پوشش گیاهی نی، زالزالک، تمشک، گل گاوزبان، لاله کوهی و شیرین بیان در پیرامون دریاچه می روید.

Check Also

سفری به یک روستای بهشتی در گیلان

با سفر به روستای بهشتی «ارده»، قطعا وارد یکی از سرزمین‌های رویایی و خیالی می‌شوید …