مشارکت قشم در به ثبت رسیدن یکی از ۱۵ ژئو پارک جدید جهان

علیرضا امری کاظمی با اعلام خبر افزوده شدن ۱۵ ژئوپارک جدید از ۱۲ کشور جهان به لیست خانواده ژئوپارک های جهانی یونسکو اظهار داشت: هفته گذشته هیات اجرایی یونسکو به اتفاق آرا نسبت به تایید ۱۵ ژئوپارک رای مثبت داد و یک ژئوپارک قبلی نیز با نام و مساحت جدید مورد تایید قرار گرفت.
امری کاظمی که در مراسم ویدیو کنفرانسی معرفی و خوش آمدگویی این ژئوپارک های جدید شرکت داشت، گفت: ژئوپارک یانگان تائو روسیه که در لیست ؤئوپارک های جدید حضور دارد، دو سال پیش توسط این مدیریت مورد ارزیابی رسمی قرار گرفته بوده است.
به گفته وی، ژئوپارک کولا ـ سالیحلی کشور ترکیه نیز که با مساحت و نام جدید ثبت شد، سال گذشته از توصیه ها و مشاوره های این مدیریت استفاده کرده بود و مدیر این ژئوپارک در مراسم مذکور اعلام نمود که این مشاوره و توصیه ها تاثیر قطعی در موفقیت ژئوپارک ترکیه داشته است و مراتب قدردانی خود را از ژئوپارک جهانی قشم برای این کمک اعلام کرد.
مدیر ژئوپارک جهانی قشم ادامه داد: در این مراسم بیش از ۱۳۰ شرکت کننده از سراسر جهان به همراه مسوولان ارشد یونسکو و شبکه جهانی حضور داشتند و ژئوپارک های جدید را معرفی کردند.
نکته قابل توجه این است که اقبال جهانیان نسبت به گسترش ژئوپارک های جدید رو به افزایش است و این مفهوم مدرن، به سرعت جای خود را در تمام دنیا باز می کند. در حالی که تنها ژئوپارک جهانی کشور بزرگ ایران به دلیل بی تدبیری برخی نهادها و سازمان ها با مخاطره جدی مواجه شده و با وجود تلاش بی وقفه سازمان منطقه آزاد قشم،‌ به دلیل عدم همکاری نهادهای ذیربط، همچنان در وضعیت هشدار و خطرناک برای از دست دادن کارت سبز قرار دارد و ارزیابی امسال یونسکو از این ژئوپارک دغدغه بزرگی برای مسوولان این سازمان و جامعه محلی بوجود آورده است.
با افزوده شدن ۱۵ ژئوپارک جدید جهانی، هم اکنون ۱۶۱ ژئوپارک از ۴۴ کشور جهان در فهرست یونسکو قرار دارند.
این ۱۵ ژئوپارک جدید عبارتند از: دو ژئوپارک از هر یک از کشورهای چین،‌ اسپانیا و کانادا و یک ژئوپارک از کشورهای فنلاند، اندونزی، نیکاراگوا، پرتغال، کره جنوبی، روسیه، صربستان، انگلستان و ویتنام.
کشورهایی که برای نخستین بار ژئوپارکی را به جامعه جهانی معرفی کردند عبارتند از روسیه، صربستان و نیکاراگوا.

Check Also

مدت زمان صدور مجوزها در حوزه گردشگری کاهش می‌یابد

به‌گزارش ایرانگرد نیوز و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی «در راستای اصلاح …