تقویت تعاملات دوجانبه قشم و کیش، کاهنده آسیب تحریم ها به کشور

حمیدرضا مومنی در نشست مشترک روسای هیات مدیره و مدیران عامل سازمان های مناطق آزاد کیش و قشم با اشاره به نقش سازنده مناطق آزاد در دوران تحریم های ناجوانمردانه اظهار داشت: استان هرمزگان با داشتن دو منطقه آزاد نقش بسیار مهمی در حل مسایل تحریمی کشور دارد و باید با گسترش ارتباطات و هماهنگی ها بین مناطق آزاد کشوربر این جایگاه تاکید کرده و با تمام توان از ظرفیت وجود این مناطق استفاده کرد .
مومنی بر قدمت جزیره کیش به عنوان نخستین منطقه آزاد کشور تاکید کرد و گفت: کیش قطب گردشگری کشور است که با سرمایه گذاری در این صنعت، تجارب ارزنده ای برای ارایه به ما دارد .
وی ادامه داد: منطقه آزاد کیش در حوزه زیرساخت ها، تامین منابع مالی و احیای منابع مالی جدید اقدامات بسیار خوبی انجام داده که می تواند با اشتراک گذاری به سایر مناطق به تقویت زیربنای اقتصادی این بخش ها کمک کند زیرا مناطق آزاد را نمی توان با فروش زمین اداره کرد و باید به سمت تامین های مالی جدید و درآمد پایدار رفت .
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم افزود: جزایر کیش و قشم باوجود این که در یک منطقه جغرافیایی هستند اما در حوزه اجتماعی بسیار تفاوت دارند .
مومنی بر نقش پراهمیت جامعه محلی در قشم تاکید کرد و گفت: توسعه صنایع شیلاتی با همراهی جامعه محلی محقق شده است .
وی همچنین از توسعه صنایع مختلف در جزیره قشم خبر داد و اضافه کرد: حوزه های صنایع نفت، گاز و انرژی، شیلات، کشتی سازی و … در حال پیشرفت های بزرگی هستیم . تجارب قشم در حوزه تولید انرژی قابل استناد است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز از موفقیت های قشم در حوزه تولید انرژی تقدیر کرد و این تجارب را برای استفاده در منطقه آزاد کیش قابل استناد دانست و بیان داشت: تامین برق برای جزیره کیش بسیار مهم است .
غلامحسین مظفری، با اشاره به تعاملات تجاری بین این دو منطقه آزاد گفت: این ارتباطات در حوزه های دیگری که قشم در آن ها موفق بوده از جمله؛ فعالیت های دریامحوری مانند صنعت پرورش میگو و انتقال آب باید گسترش پیدا کند .
مظفری تجارب موفق کیش در حوزه ساخت و ساز و ایجاد ارزش افزوده را یادآور شد و برای اشتراک گذاری آن ها با منطقه آزاد قشم اعلام آمادگی کرد .
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن تقدیر از همکاری اعضای این مجموعه اضافه کرد: در حال حاضر ما بیش از دو هزار میلیارد تومان منابع مالی داریم و تمام پروژ ه های زیربنایی را مجددا فعال کرده ایم .
وی از افتتاح سالن فرودگاه کیش تا پایان سال جاری خبر داد و عنوان داشت: کیش در حوزه آتی، شرکت های دانش بیان و رمز ارز کارهای بسیار خوبی انجام داده و پیش بینی زیرساخت های شهری برای ۲۵ سال آینده طراحی شده است.

Check Also

بازگشت دوباره صنایع دستی به نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی از اضافه شدن صنایع دستی به پانزدهمین نمایشگاه …