تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره و ایجاد پروژه‌های جدید گردشگری

محمدحسین عسکرپور مدیرکل دفتر تسهیلات و تأمین منابع وزارت میراث‌فرهنگی درباره لزوم ورود فعالان حوزه گردشگری در بازار سرمایه و بورس گفت: با توجه به محدودیت‌هایی که نظام مالی دولت و صندوق توسعه ملی و بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به بخش گردشگری دارند، یکی از روش‌های تأمین مالی برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های در حال ساخت با توجه به اینکه این حوزه به سمت بهره‌مندی از منابع مالی جدید و روش‌های تعیین سرمایه جدید می‌رود.
او با اشاره به لزوم تلاش برای دستیابی به راه‌های جدید برای تأمین منابع شرکت‌های گردشگری افزود: روش‌های دیگر در این حوزه به روش‌های جدید در تأمین سرمایه تغییر کند. بخشی از این روش‌ها به شرکت‌های تأمین سرمایه، بورس، اوراق قرضه، مشارکت، سکوک، اوراق بهادار، سرمایه‌گذاری خارجی (فاینانس و یوزانس) و غیره هستند.
او ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت تمام‌شده روش‌های نوین تأمین مالی از پرداخت تسهیلات توسط شبکه بانکی بالاتر بوده از هیچ انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاران در بخش گردشگری برای ورود به بازارهای جدید تأمین سرمایه وجود ندارد و هم اینکه اینگونه روش‌های تأمین مالی به دلیل اینکه مبحث جدیدی در حوزه گردشگری محسوب می‌شوند و سرمایه‌گذاران این بخش از ظرفیت‌های این روش‌ها به‌منظور بهره‌گیری در زمینه توسعه فعالیت‌های گردشگری و نیز تأمین منابع مالی آگاهی لازم را ندارند.
عسکر پور تاکید کرد: در خصوص استفاده از ظرفیت منحصر به فرد بورس در تأمین مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌شود که شرکت‌های بزرگ و کوچک و هلدینگ‌های فعال در حوزه گردشگری به صورت برندینگ یا زنجیره‌ای فعال شوند و بخشی از سهام خود را در بورس عرضه کرده و با تأمین منابع مالی جدیدی که از حوزه بورس صورت می‌گیرد برای تکمیل طرح‌های نیمه‌کاره و یا ایجاد پروژه‌های جدید اقدام کنند.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …