گمرک نوردوز بر منطقه آزاد ارس چه تاثیری دارد؟

به گزارش ایرانگردنیوز به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران، منطقه آزاد ارس در چهار بخش منفصل در شمالغرب ایران و نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشور‌های ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان و کنار رود مرزی ارس استقرار یافته است.

پایانه مرزی نوردوز 1

این منطقه همواره از گذشته‌های دور مورد توجه بازرگانان و مسافران آسیا ـ اروپا و جاده ابریشم بوده و این اهمیت موجبات رونق صنعت پرورش کرم ابریشم در زمان صفویان و نیز احداث کاروانسرا‌ها و مجموعه‌های اقامتی، خدماتی و بازرگانی را در قرن اخیر در منطقه جلفا به وجود آورده است.

احداث ایستگاه راه آهن جلفا و خط آهن برقی جلفا ـ تبریز که متصل به خط آهن سراسری کشور شوروی سابق است از جمله زیرساخت‌های این منطقه است همچنین این منطقه به ویژه  نوردوز تنها دروازه زمینی ایران به کشورهای اوراسیا است و پل نوردوز شاهراه صادرات به اوراسیا است که نیاز است سرمایه گذاری بیشتری در ان انجام پذیرد  .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس  ارزش ارزی صادرات از گمرک نوردوز را در سال ۹۷ حدود ۲۴۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: در سال ۹۸ ارزش ارزی صادرات گمرک نوردوز با ۱۵ درصد افزایش به ۲۷۵ میلیون دلار رسید.

محسن نریمان از افزایش بیش از ۴۵۰ درصدی ترازیت از نوردوز به منطقه آزاد ارس خبر داد و گفت: درحالی که در سال ۹۷ بالغ بر ۲۲۷۲ تن کالا به ارزش ۱میلیون ۴۰۰هزار دلار از نوردوز به منطقه آزاد ارس ترازیت شده بود، این رقم در سال ۹۸ با افزایش بیش از ۴۵۰درصدی به عدد ۷ میلیون ۶۸۰هزار دلار بالغ شد، ضمن اینکه از لحاظ وزنی نیز در سال ۹۸ شاهد افزایش ۸۷ درصدی ترازیت کالا از نورودوز به منطقه آزاد ارس بودیم.

نریمان، صادرات چمدانی را از دیگر کارکرد های گمرک نوردوز برشمرد و گفت: در سال گذشته ۳۴۲۵ تن کالا به ارزش ۱۹۷ میلیون دلار، از این گمرک بدین شکل صادر شده است.

وی با اشاره به افزایس ورود مسافران خارجی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ عنوان کرد: در سال ۹۸ بالغ بر ۱۹۱ هزار تبعه خارجی از گمرک نوردوز وارد کشور شده اند که با توجه به ورود ۱۶۴ هزار و پانصد نفر در سال ۹۷ افزایش ۱۶ درصد را تجربه کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اضافه کرد: در زمینه مسافران خروجی نیز روند رو به رشد داشتیم به نحوی که در سال گذشته ۱۱۳ هزار مسافر ایرانی و ۱۹۰هزار مسافر خارجی از گمرک نوردوز ارس خارج شده اند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال نود و هفت ۷۷ هزار و پانصد مسافر ایرانی و ۱۶۲ هزار مسافر خارجی بود.

 

Check Also

فرودگاه چابهار در مسیر توسعه سرمایه‌گذاری و گردشگری

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، کنارک، قصرقند و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت …