سه سال صبر برای یک عکس

داستان عکسی که ثبتش ۳ سال طول کشید

عکس دماوند از مجید قهرودی

یک عکاس نجومی در سال ۹۵ تصمیم به ثبت ماه کامل بر قله‌ دماوند گرفت تا زیبایی این لحظه را به تصویر بکشد ولی تا سه سال بعد موفق به انجام این لحظه زیبا نشد.

مجید قهرودی ـ عکاس ـ درباره ثبت این اثر به ایرانگردنیوز توضیح داده است: من از سال ۸۲ در رشته نجوم فعالیت می‌کنم و به واسطه علاقه‌ای که به هنر داشتم جذب عکاسی و وارد عکاسی نجومی شدم. از طرفی چون ورزش را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کردم، از اولین روزهایی که با دماوند آشنا شدم عکاسی از آن را شروع کردم. تصمیم گرفتم که بیشتر بر عکاسی نجومی از دماوند وقت بگذارم، دماوند را از منظر نجوم به مردم نشان دهم و با سوژه‌های مختلف نجومی مانند ماه، خورشید، شب پر ستاره، راه شیری و … از دماوند عکاسی کنم.

او ادامه داد: یکی از آن ایده‌ها عکاسی از ماه کامل بود، منتهی باید تعیین می‌کردم که در چه روزی و کجا قرار بگیرم که بتوانم ماه کامل را مقارن با دماوند عکاسی کنم. از طرفی هم در ماه تنها یک بار فرصت این ثبت این عکس را داشتم. همچنین باید در نظر می‌گرفتم که راستای طلوع ماه یا از شرق یا غرب رشته کوه البرز است و خواه ناخواه مکان‌های عکاسی من در مناطق کوهستانی بود که دسترسی راحتی ندارد و همه جای آن هم قابلیت عکاسی ندارد؛ زیرا مثلا یک جا دره است یا یک جا کوه بلندی جلوی منظره را می‌گیرد. در نتیجه یکی از دلایلی که باعث شد ثبت این عکس سه سال طول بکشد این بود که مناطق البرز به گونه‌ای نیست که به راحتی بتوان به مکانی که می‌توان ماه را رصد کرد، دست پیدا کرد.

این عکاس درباره دیگر دلایلی که باعث شد ثبت این عکس سه سال طول بکشد، تصریح کرد: دلیل بعدی این بود که از ۱۲ فرصتی که در یک سال برای ثبت این عکس داشتم، خیلی‌ از آنها به دلیل صعب‌العبور بودن مسیر حذف می‌شد و فرصت‌های دیگر هم به دلیل شرایط جوی و ابری بودن هوا کنسل می‌شد. تقویمی دارم که تمام فعالیت های عکاسیم را در آن مشخص می‌کنم و برای ثبت این عکس تاریخ‌های مختلفی را روی قله‌های مختلف مانند قله‌های توچال، کلون بستک، قله سی چال، آزادکوه را در تقویم های خود مشخص کرده بودم. البته اینکه چطور متوجه می‌شدم ماه کامل هر بار روی کدام قله قرار می‌گرفت، به این صورت بود که به کمک دو نرم افزار شبیه ساز آسمان محاسبه می‌کردم ماه کامل هر ماه در چه مکانی و چه ساعتی قرار خواهد گرفت.

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …