آغاز عملیات آب رسانی به «تخت جمشید»

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب برای آبیاری درختان محوطه این مجموعه جهانی موسوم به چاه جنگل خبر داد.

حمید فدایی دوشنبه ۲۰ مرداد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه انتقال اراضی چاه جنگل از مجموعه شهرداری به پایگاه بعد از سالها پیگیری نهایتا در نیمه دوم سال گذشته انجام شد، افزود: از آنجا که درختان بخشی از این اراضی به دلیل نبود رسیدگی و خشکسالی‌های متوالی به شدت آسیب دیده بودند، اسفندماه سال گذشته نسبت به تعویض برخی از درختان خشک شده با نهال‌های جوان چند ساله اقدام شد.

تخت جمشید در ایرانگردنیوز

او به اهمیت نگهداری و مراقبت مداوم از درختان و نهال‌های جوان مجموعه چاه جنگل اشاره و عنوان کرد: در طول یک ساله گذشته تا کنون عملیات آبیاری به بوستان پردیس و مجموعه چاه جنگل با استفاده از تانکر آب و یک دستگاه تراکتور استیجاری پایگاه انجام شده که عملیات بسیار زمان بر و پر هزینه است و لذا با تدابیر پیش بینی شده در اعتبارات پایگاه، هم اکنون با اجرای لوله کشی، مرحله اول آبرسانی به بخشی از جنگل و نهال‌های آن در دستور کار قرار دارد.

سجاد طهماسبی، مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با اشاره به فرآیند این عملیات عمرانی، بیان کرد: آغاز لوله کشی آب از منابع آبی بوستان پردیس تخت جمشید به طول تقریبی ۳۰۰ متر با نصب شیر آلات استاندارد در حال انجام است.

او افزود: با تکمیل و بهره گیری از این خط انتقال، نیمی از درختان و نهال‌های تازه کاشته شده در این محوطه جهانی که مساحت تقریبی بالغ بر ۵ هکتار را شامل می شود، آبیاری می‌شوند.

طهماسبی گفت: به منظور آبیاری مستمر این درختان و نهال‌های تازه کاشته شده و همچنین احیای جوی‌های لازم، با دستگاه‌های مکانیزه انجام می‌شود که این پروژه اجرایی، هم اکنون در حال اجرا است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …