تحقق گردشگری سد

گردشگری حاشیه سدها اگرچه توسط مسئولان محقق نشد اما بخش خصوصی در حال انجام فعالیت‌هایی از این نوع است مانند سرمایه گذاری که قصد دارد فعالیت گردشگری کنار سد سلیمان تنگه در مازندران ایجاد کند.
از شهر ساری در استان مازندران تا چهل کیلومتر به سمت جنوب از توابع بخش دودانگه جاده‌ای را باید طی کرد که اطرافش روستاهای کوچک و بزرگ زیادی است و روستای افراچال یکی از این روستاهاست که به سد سلیمان تنگه راه دارد سدی که آب رودخانه تجن را هدایت می‌کند و به شالیزارها می‌فرستد این سد به نام شهید رجایی نیز شهرت دارد. ارتفاع این سد که سال ۷۵ ساخته شد، ۱۳۸ متر و طول ان ۴۲۷ متر است و دریاچه‌ای با حجم حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب در پشت آن و در مسیر رودخانه تجن ایجاد شده است.
مجموعه تفریحی و اقامتی و گردشگری که در محدوده سد سلیمان تنگه واقع شده ۲۸ سال پیش ساخته شد در واقع کارکنان کارگاه سد در این مکان اقامت می‌کردند و از اساس برای آنها ساخته شده بود تا اینکه یکی از سرمایه گذاران حوزه گردشگری به دلیل قرارگیری این مجموعه در کنار رودخانه و نبود مراکز گردشگری متنوع در ساری این مجموعه اقامتی را بازسازی کرد.
مقایسه امکانات شهرستان‌های استان مازندران نشان می‌دهد که بیشترین زیرساخت‌های گردشگری از شهرستان بابلسر تا استان گیلان ایجاد شده است و از بابلسر تا شهرستان‌های نزدیک به استان گلستان کمترین مراکز تفریحی و اقامتی و گردشگری وجود دارد. بنابراین ایجاد چنین مراکزی می‌تواند ضمن سودآوری و اشتغال‌زایی، زیرساخت‌های گردشگری این منطقه را نیز تقویت کند.
تا چند سال دیگر به این مجموعه امکانات گردشگری دیگری مانند تله کابین و … اضافه می‌شود تا در اختیار گردشگران قرار گیرد. الان هم ساروی‌ها به این مجموعه می‌روند اما هنوز در میان آنها شناخته شده نیست این مجموعه تفریحی نیز هنوز آنطور که باید کامل نشده تا بتواند خدمات مناسبی ارائه کند. تکمیل این طرح سرمایه گذاری نیازمند مشارکت مسئولان استانی و تکمیل طرح‌های گردشگری سرمایه گذار است.
حالا این سرمایه گذار قرار است در بندرترکمن نیز یک مجموعه گردشگری با ۵۰۰ میلیون دلار و همکاری سرمایه گذاران کشور ترکیه ایجاد کند که در سطح ملی مطرح شود.
مجموعه گردشگری سد سلیمان تنگه نه تنها به جاذبه جنگل‌های دوهزار راه دارد بلکه می‌توان با فاصله‌ای کوتاه به شهر تاریخی کیاس نیز رفت. شهری که هنوز در آن می‌توان خانه‌های چوبی و گلی قدیمی را پیدا کرد که در آنها زندگی جریان دارد. خانه‌هایی چوبی با سقف شیروانی زرشکی که خیلی از آنها فرسوده و خراب شده اند و در برخی دیگر از این خانه‌های قدیمی هنوز نسل قدیم زندگی می‌کنند و آنها که از این شهر رفته اند خانه خود را قفل زده و رها کرده اند برخی دیگر هم دامنگیر ساخت و سازهای غیرهمگون با محیط شده اند و به خیالشان آپارتمان‌هایی ساخته اند که جدید باشد درست کنار بناهای قدیمی که هر گردشگری می‌پسندد کنار آنها تصویر یادگاری بگیرد و از این تناقض آشکار بین خانه‌های جدید و قدیم اظهار تأسف کند.
پیش از این در خرداد سال ۹۸ وزیر میراث فرهنگی که در آن زمان رئیس این سازمان بود با وزیر نیرو تفاهمنامه همکاری مشترک در راستای توسعه فعالیت‌های گردشگری در حاشیه سدها را امضا کرد. در این برنامه وزیر نیرو گفته بود که به دنبال بهره مندی از فعالیت بخش خصوصی برای تقویت گردشگری در محدوده سدها هستیم. این تفاهمنامه قرار نیست به عکس گرفتن ختم شود بلکه از فردا اجرایی خواهد شد و با همکاری استانداران تابستان امسال نتایج آن مشخص می‌شود. اکنون بیش از یکسال از این تفاهمنامه گذشته اما تنها چیزی که از آن باقی ماند همان عکس یادگاری بود.
بخش خصوصی فارغ از تفاهمنامه های موجود قصد دارد تا ۵۰ میلیارد تومان در این مجموعه ۶ و نیم هکتاری سرمایه گذاری کند و آن را تا ۲۵ سال در اختیار داشته باشد. این مجموعه با اینکه هنوز تکمیل نشده دارای اقامتگاه‌های متفاوتی است از ویلاهای اختصاصی گرفته تا آلاچیق‌های چوبی. کنار رودخانه‌ای که از داخل این مجموعه می‌گذرد یکصد آلاچیق آهنی نیز قرار گرفته که سرمایه گذار قصد دارد آنها را جمع آوری کند تا منظره رودخانه بهتر دیده شود. پرورش ماهی و سفره خانه‌ای که به تازگی آغاز به کار کرده امکانات دیگر این مجموعه است که در آینده تکمیل خواهد شد.
گردشگران این مجموعه هنوز نمی‌توانند از تاج سد سلیمان تنگه پس از گذر از جاده‌ای باصفا دیدن کنند چون هنوز برای حضور گردشگران ایمن سازی نشده است. در هر حال این مجموعه یکی از ظرفیت‌های گردشگری افراچال است که می‌تواند به جذابیت‌های شهر ساری اضافه شود و گردشگرانی را به سمت خود جذب کند که خواهان دیدن این مناظر بکر به همراه شالیزارهای نزدیک به آن است.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …