بلیران بهشت پنهان

بلیران بهشتِ پنهان مازندران در نزدیکیِ تهران، یکی از مقصدهای عالی تفریح برای کسانی است که دوست دارند به دور از استرس‌ها و شلوغی‌های شهری لحظات خوشی را در آنجا سپری نمایند. اگر اهل طبیعت گردی هستید به خوبی می‌دانید که گشت و گذار در جنگل چه حال و هوایی دارد، به وِیژه وقتی که صحبت از جنگلی بکر و ناشناخته مانند جنگل بلیران آمل در میان باشد. با ایرانگردنیوز همراه باشید تا با هم سری بزنیم به جنگل بلیران.

جنگل بلیران

جنگلی که در فصول مختلف سال همچون تابلو نقاشی شما را به طبیعتی می‌کشاند که دل بریدن از این نقاشی خدادی و پیوستن به واقعیت را  نخواهید داشت. جنگل بلیران را بهشت آمل یا بهشت مازندران می نامند، جنگلی در بخش میانی این شهر، جایی که وقتی پا به آن می‌گذاری، خنکای کوهستان روی صورتتان می‌نشیند و تصویری از زیباترین روستاهای گردشگری ایران زمین در مقابلتان باز می‌شود. این منطقه زیبای جنگلی جایی است که هر سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند و از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یکی از مراکز مهم گردشگری مازندران برخوردار است. شکی نیست که در صورت توجه بیشتر می‌تواند به قطب گردشگری شهر آمل تبدیل شود. جنگل بلیران دارای جاده روستایی زیبایی است که از روبرو دارای نمای کوه و جنگل است و از طرفین دیگر نمای شالیزار و مزارع و باغات، چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.

جنگل بلیراندر انتهای این جاده و بعد از گذر از چند روستا به روستای زیبای بلیران می‌رسیم. روستای بلیران از شمال به روستای کمدره، از جنوب به جنگل‌های زیبای شمال و کوه چلاو، از شرق به جنگل‌های سر سبز و انبوه و رودخانه و از غرب نیز به جنگل و کوه متصل شده است. در یک طرف از این مسیر نیز شالیزارهای برنج همراه با درختان میوه‌های جنگلی مثل ازگیل و زالزالک شما را راهی بازدید از جنگل بلیران می‌کنند. از جمله مناطق توریستی و گردشگری که شما در کنار بازدید از جنگل بلیران می‌توانید بازدید نمایید، روستای بلیران، رودخانه گرمارود، قلعه های هلیا تپه، تسکا سرا، اردشیرون و خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی (ع) است. رودخانه گرمارود یا گرمِرو که در مسیر جنگل بلیران آمل واقع شده است، دارای طولی حدود ۵۰ کیلومتر است که از ارتفاعات شمالی رشته کوه البرز سرچشمه می‌گیرد. حول و حوش این رودخانه دو چشمه آب معدنی اصلی به نام‌های گرو و لاله زار و ده‌ها چشمه آب معدنی دیگر وجود دارد که به سبب دارا بودن املاح معدنی گوناگون دارای خاصیت درمانی شفا بخش برای امراض پوستی و دردهای مفصلی بوده و هر ساله گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری در قالب تور شمال راهی این منطقه شده و از آنجا بازدید می‌کنند. از طبیعت و زیبایی‌های جنگل بلیران و همچنین آثار تاریخی روستای بلیران که بگذریم، هنر و صنایع دستی زنان و مردان روستای بلیران زبانزد خاص و عام است که انواع ظروف چوبی، ترشی وشرینی جات محلی و سنتی از نشانه‌های هنر و ذوق زنان و مردان هنرمند این روستا است که بعضا گردشگران به عنوان سوغات با خود می‌برند. اگر قصد اقامت در هتل های آمل را دارید، پیشنهاد علاءالدین تراول برای شما هتل المپیک آمل است.

Check Also

سفری به یک روستای بهشتی در گیلان

با سفر به روستای بهشتی «ارده»، قطعا وارد یکی از سرزمین‌های رویایی و خیالی می‌شوید …