بزرگترین تالاب جهان می سوزد

منطقه طبیعی پانتانال برزیل، پوشش گیاهی فشرده در زیر آب های باتلاقی در طول فصل رطوبت با تبخیر تالاب ها و دریاچه ها، خشک شده و رسوبات قابل اشتعالی را در زیر زمین باقی می گذارد که می تواند به مدت طولانی پس از خاموش شدن شعله های آتش قابل سوختن باشد.
آتش نشانان در سراسر برزیل در تلاش برای اطفای حریق از جنگل های بارانی آمازون تا دشت های ساوانای سرادو هستند اما وضعیت آتش سوزی منطقه پانتانال اکنون به عملیاتی ویژه برای آن ها تبدیل شده است.
آتش نشانی برزیل تنها راه مقابله با آتش زیر زمین در پانتانال را حفر ترانشه (فرورفتگی های عمیق در زمین) اعلام کرده است اما با توجه به طول زیاد حدود ۲۰ کیلومتری خط آتش سوزی، انجام این عملیات نیز غیرممکن به نظر می رسد.
آتش سوزی در این منطقه شدیدترین آتش سوزی در ۱۵ سال گذشته است. شعله های آتش تنوع زیستی این منطقه غنی از تاپیرها، پوماها، برگچه خوارها و متراکم ترین جمعیت جهان از جاگوارها را تهدید می کند.
پانتانال که نام آن از کلمه پرتغالی “باتلاق” گرفته شده است، بیش از ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع در برزیل وسعت یافته و به بولیوی و پاراگوئه نیز گسترش پیدا کرده است.
وزش بادهای شدید نیز این آتش سوزی های زیر زمینی و غیرقابل رویت را تشدید کرده است.
صدها آتش نشان، کارمند محیط زیست، محیط بان و سرباز هفته ها ۲۴ ساعت شبانه روز تلاش کرده اند تا شعله های آتش را که هزاران کیلومتر مربع از پانتانال را ویران کرده است، خاموش کنند.
با افزایش دما به بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد این هفته یک آتش سوزی غیرقابل توقف نیز در بحبوحه وزش بادهای شدید در این منطقه طبیعی ایجاد شد.
بنا بر گزارش رویترز، این منطقه یک دشت سیلاب وسیع است که به طور معمول در فصل بارندگی، تقریباً از نوامبر تا مارس با آب پر می شود اما سیل امسال کمتر از حد معمول بوده و خشکسالیِ متعاقب آن، منطقه را به طرز خطرناکی مستعد آتش سوزی کرده است.

Check Also

محیط‌زیست عامل وحدت و همگرایی در کشور است

رئیس سامان حفاظت محیط‌زیست گفت: پروژۀ تکثیر در اسارت یوز آسیایی نشان داد چطور مسالۀ …