زباله های کرونایی کجا می روند

یکی از دغدغه های این ایام کرونایی رها کردن ماسک و دستکش افراد در معابر و مخازن زباله شهری است که علاوه بر سایر مردم می تواند پاکبان ها و افرادی که در حوزه پسماند فعالیت می کنند را در خطر جدی ابتلا به این ویروس قرار دهد. تحقیقات انجام شده درباره بیماری ها و ویروس های همه گیر نشان می دهد یکی از مسائل مهم در زمینه مدیریت و مقابله با بیماری های واگیردار، مدیریت پسماندها است.
فاطمه اکبرپور – رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران – درباره مدیریت زباله های کرونایی می گوید: شهرداری اصفهان اقدام به نصب جعبه های ایمن و مخازن زباله در محدوده اطراف بیمارستان ها و مراکز درمانی جهت انداختن ماسک و دستکش شهروندان کرده است و در تهران نیز صحبت هایی مبنی بر اتخاذ تمهیدات لازم برای تعبیه مخازن زباله جداگانه و جمع آوری جداگانه ماسک، دستکش و تجهیزات حفاظتی در سطح شهر شده است اما هنوز برنامه ای در این زمینه از سوی شهرداری و سایر مجموعه های دست اندرکار دریافت نکرده ایم.
او با اشاره به اینکه تحویل مخازن و سطل های زباله مخصوص پسماند کرونایی به منازل و جمع آوری آن ها می تواند یکی از راه های جداسازی پسماند کرونایی از سایر پسماندها و دور کردن این پسماندها از سطح شهر باشد، تصریح می کند: واقعیت این است که تعداد خانوارهای ساکن در تهران به میزانی است که اجرایی کردن این برنامه را دشوار می کند. چنین اقداماتی سخت و زمان بر هستند بنابراین نیاز به یک برنامه ریزی هوشمند و استفاده از ظرفیت استارت آپ ها و اپلیکیشن های جمع آوری پسماند دارند.
اکبرپور در ادامه ضمن بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران برنامه ای مبنی بر تغییر نحوه جمع آوری تجهیزات حفاظتی از جمله ماسک و دستکش از سوی نهادهای متولی پسماند دریافت نکرده است، تاکید می کند: از آنجایی که همچون گذشته پسماندهای کرونایی در مخازن شهری تخلیه و جمع آوری می شوند، همچنان توصیه می کنیم که مردم در منازل خود پسماندهای کرونایی و تجهیزات محافظتی خود را در کیسه های جداگانه و در بسته دفع کنند و حتما این کیسه ها را گره بزنند تا حداقل زمانی که در مخازن شهری رها می شود برای پاکبان ها و کسانی که در امر جمع آوری پسماند فعالیت می کنند، مشکلی ایجاد نکند.
در حالی مخازن جداگانه ای برای دفع تجهیزات حفاظتی در پایتخت وجود ندارد که محمد الموتی- دبیر تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور- معتقد است که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از طریق ماسک و دستکش های رها شده در مخازن زباله سطح شهر لازم است که شهرداری کنار تمام این مخازن، کیسه و سطل های رنگی ویژه پسماند کرونایی قرار دهد تا شهروندان بدانند که خارج از منزل باید ماسک و دستکش خود را در این مخازن مخصوص رها کنند.
او می گوید: لازم است شهرداری ها در مبلمان شهری، کنار تمام مخازن و سطل های زباله سطح شهر کیسه و سطل های رنگی ویژه پسماند کرونایی قرار دهند تا بخش عمده ای از خطرات ناشی از مخلوط شدن زباله های کرونایی با سایر زباله ها برطرف شود و در محل های دپوی زباله آسیب های کمتری کارکنان این مراکز را تهدید کند.

با توجه به اینکه پس از گذشته حدود شش ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور باز هم شاهد ماسک و دستکش های رها شده در معابر و مخازن زباله سطح پایتخت هستیم، لازم به نظر می رسد که نهادهای متولی در امر پسماند تمهیداتی برای جمع آوری جداگانه و امن لوازم حفاظتی در سطح شهر بیندیشند تا بتوان از شیوع این ویروس جلوگیری کرد و خطر ابتلای سایر افراد جامعه به بیماری کووید – ۱۹ را کاهش داد.

Check Also

محیط‌زیست عامل وحدت و همگرایی در کشور است

رئیس سامان حفاظت محیط‌زیست گفت: پروژۀ تکثیر در اسارت یوز آسیایی نشان داد چطور مسالۀ …