باید از کتابفروشان حمایت کرد/ امیدواریم شرایط برای برگزاری نمایشگاه امن باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای سیاستگذاری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا در میان کتابفروشان، گفت: بررسی و رسیدگی به این آسیب‌ها از جمله دغدغه‌های مهم است و باید برای حمایت از کتاب‌فروشان اقداماتی صورت بگیرد زیرا آن‌ها نمای فرهنگی شهر هستند.

به گزارش ایرانگردنیوز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در نشست شورای سیاستگذاری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تصریح کرد: با توجه به دریافت مجوز برگزاری نمایشگاه از ستاد ملی کرونا پیش‌بینی وضعیت متعادلی را در این زمینه داریم، اما این بیماری ناشناخته‌است و امیدواریم در روزهای مقرر شرایط امن باشد.

تخصیص یارانه کتاب برای مخاطبان شهرستانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به یارانه در نظر گرفته شده برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، افزود: برای مخاطبان شهرستانی نیز یارانه‌ای در این زمینه در نظر گرفته شد است تا آن‌ها نیز همانند افرادی که در پایتخت هستند بتوانند از امکانات نمایشگاه استفاده کنند و مشمول یارانه کتاب هم شوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است که در آن برگزاری نشست‌های علمی و نقد و بررسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ضرورت ترجمه گنجینه‌های ادبی ایران

او تاکید کرد: باید بر تقویت بخش‌های علمی و فرهنگی این رویداد فرهنگی و ترجمه آثار فاخر ایرانی به زبان‌های دیگر با سیاست‌های تشویقی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، توجه شود و مورد حمایت قرار گیرد که تخصیص بخشی از بودجه فرهنگی سفرهای استانی یکی از راه‌های توسعه کتابفروشی‌ها به شمار می‌آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مزیت‌های برگزاری نمایشگاه کتاب در قالب مجازی نیز افزود: فروش مجازی این امکان را می‌دهد تا افراد در اقصی‌نقاط کشور، مشابه بازدیدکنندگان پایتخت به کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه دسترسی داشته باشند.

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران شبکه تبلیغاتی و رسانه‌ای ایجاد می‌کند

اسماعیلی با اشاره به نقش رسانه در اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب تهران شبکه تبلیغاتی و رسانه‌ای ایجاد می‌کند. باید به موضوعاتی مانند رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، ترافیک شهری و هزینه‌های برگزاری این رویداد توجه داشته باشیم و در عین حال این بسته فرهنگی را حفظ کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت بهره‌مندی از فناوری‌های نوین برای دسترسی آسان‌تر بازدیدکنندگان نمایشگاه به کتاب‌های مورد نظرشان بیان کرد: باید بتوانیم با نرم‌افزارها و برنامه‌ها زمینه دسترسی سریع و راحت‌تر مردم به کتاب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را فراهم کنیم.

اسماعیلی درباره بخش کودک و نوجوان این دوره از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: در دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیشترین میزان فروش به کتاب‌های کودک و نوجوان اختصاص داشت. بنابراین ضروری است تا اقدامات قابل توجهی برای این بخش پیش‌بینی شود، زیرا حوزه کودک و نوجوان بسیار بااهمیت است.

او افزود: موضوع کتابفروشی‌ها یکی از دغدغه های من است و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با محوریت ارائه تسهیلات به ناشران برگزار می‌شود و همزمان با برگزاری نمایشگاه به آن‌ها نیز باید توجه شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ثمرات فرهنگی سفرهای نوروزی رئیس جمهور ادامه داد: بیش از سه‌هزار میلیارد تومان در سفرهای هجده‌گانه رئیس جمهور، برای تکمیل زیرساخت‌ پروژه‌های فرهنگی هزینه شده است که می‌تواند برای توسعه فضاهای کتابفروشی نیز استفاده شود.

در نشست شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب چه گذشت؟

همزمانی فروش در فضای مجازی و در مصلا

در بخشی از این نشست یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و رییس سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: این نمایشگاه بزرگ‌ترین رویداد و اجتماع فرهنگی با ابعاد بین‌المللی در کشور است. حضور گروه‌های مختلف مردم در این نمایشگاه حول محور کتاب از دستاوردهای فرهنگی نظام اسلامی به شمار می‌رود.

او ادامه داد: امیدواریم بعد از وقفه دوساله، در سال جدید سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در تراز یک نمایشگاه خوب و موثر فرهنگی برگزار شود.

احمدوند ادامه داد: تمهیدات لازم برای برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی در نظر گرفته شده است و امکان دسترسی به نمایشگاه برای همه اقشار در اقصی نقاط کشور فراهم خواهد بود و امیدواریم پشتیبانی‌ها و حمایت‌های دولت، حداکثری باشد تا خریدهای مردم با حداقل هزینه به دست آن‌ها برسد.

او در ادامه افزود: از مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره از نمایشگاه که نخستین‌بار تجربه می‌شود همزمانی فروش در فضای مجازی و در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) در قالب حضوری است. همه ناشران می‌توانند به دو شیوه مجازی و فیزیکی کتاب بفروشند. پیش‌بینی می‌کنیم تقریبا همه ناشران و موجودی کتاب کشور در فضای پرفروش مجازی ارائه شوند.

در نشست شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب چه گذشت؟

ثبت نام بیش از دوهزار ناشر برای حضور در دو بخش فیزیکی و مجازی نمایشگاه

علی رمضانی، قائم مقام سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هم در این نشست گفت: موضوع برگزاری دو نمایشگاه مجازی کتاب تهران و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ابتدای انتصاب وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور کار قرار گرفت. تعاملات با ستاد ملی مبارزه با کرونا با پیگیری دکتر اسماعیلی و دوبار حضور رئیس‌جمهور در این ستاد درباره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منجر به صدور مجوز موقت در بهمن‌ماه شد. بعد از اخذ این مجوز بسیاری از کمیته‌ها پیش از نوروز فعالیت خود را آغاز کردند. با توجه به اینکه مقدمات برپایی نمایشگاه نیازمند برنامه‌ریزی چندماهه است کمیته‌های مختلف نمایشگاه از نظر اجرایی و عملیاتی برنامه‌های خود را تدوین کردند.

رمضانی ادامه داد: تاکنون بیش از دوهزار ناشر فرایند ثبت ‌نام خود را برای حضور در دو بخش فیزیکی و مجازی تکمیل کرده‌اند. فرایند تأیید ناشران و آثار آن‌ها از طریق کمیته ناشران داخلی پیگیری می‌شود.

او در پایان بر تلاش برای برگزاری نمایشگاهی شفاف و روشن تاکید کرد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …