رونمایی از آلبوم «گاه فراموشی» و صحبت‌های همایون شجریان

آلبوم «گاه فراموشی» که تازه‌ترین همکاری مشترک همایون شجریان و فردین خلعتبری است با برگزاری یک مراسم رونمایی و نشست خبری منتشر شد.

به گزارش ایرانگردنیوز، همایون شجریان در ابتدای این نشست رسانه‌ای ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران این اثر موسیقایی بیان کرد: این کار هم‌آمیزی از موسیقی ایرانی و موسیقی جز است که نقطه مشترک اثر بداهه‌پردازی است که فردین خلعتبری آن را با شعر و موسیقی‌هایش ساخته و پرداخته است. این نوع نگرش در تاریخ موسیقی ایرانی در آثار بزرگانی، چون «عارف» و «شیدا» پیدا می‌شد که شعر و آهنگ را خود می‌سرودند. شاید فردین عزیز هم در هنگام ساخت این اثر موسیقایی با این نگاهی که گفتم دست به ساخت پروژه زده است.

وی ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند ضبط این آلبوم افزود: آلبوم روند پیچیده‌ای برای ساخت نداشت و چهار نوازنده و یک خواننده در یک تجربه تازه دست به دست هم دادند تا بتوانند اثر قابل قبولی را پیش روی مخاطبان قرار دهند. درباره اجرای زنده این اثر هم باید بگویم که ما قبل از کرونا برنامه‌ریزی زیادی برای برگزاری کنسرت داشتم بنابراین باید ابتدا به برنامه‌های کنسرت‌های پروژه‌های دیگرم فکر کنم و پس از آن برای این پروژه و اجرا‌های زنده آن اقدام کنم.

این خواننده موسیقی ایرانی درباره تجربه قبلی همکاری‌اش با فردین خلعتبری در آلبوم «امشب با غزل‌های من بخواب» توضیح داد: من به شخصه از همکاری با فردین خلعتبری در این آلبوم بسیار راضی‌ام و باید بگویم این کار نسبت به کار قبلی‌مان بسیار پخته‌تر و جذاب‌تر است که جا دارد از افشین یداللهی هم یادی کنم که اگر در این آلبوم بود حتماً با او همکاری می‌کردیم. ایده این آلبوم ایده بسیار جالبی است که توانسته شعر و موسیقی را با هم پیش ببرد. این تجربه برای خود من هم جالب توجه بود حتی در جایی ترکیب مفهوم موسیقی و شعر برایم ثقیل بود، اما به تدریج کار برای من روان شد و می‌دانم که می‌تواند با مخاطبان ارتباط خوبی برقرار کند. کما اینکه بر این باورم این اثر موسیقایی یکی از با کیفیت‌ترین کارهایم خواهد بود. پیشنهاد من این است که بیشتر روی فضایی که موسیقی با همراهی شعر ایجاد می‌کند تمرکز کنید و من بر این باورم این کار به گونه‌ای است که مورد توجه مخاطبان و منتقدان قرار می‌گیرد.

همایون شجریان در بخش دیگری از این نشست گفت: چند سال پیش من پیشنهاد دادم که حاضر کنسرت‌های خیابانی را به صورت رایگان برگزار کنم و الان هم می‌گویم که آماده حمایت از چنین پروژه‌ای هستم. در این مجال خیلی از دوستان گفتند که بیایید و در چند شب کنسرت رایگان برگزار کنید در حالی مد نظر من این نبود برای من مهم این است آن دسته از مخاطبانی که هیچ دسترسی به کنسرت ندارند بتوانند به راحتی و با تعداد بیشتری به تماشای برنامه‌های ما بیایند. این تنها کاری است که از من بر می‌آید و امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود که بتوانم کنسرتی را با تعداد زیادی تماشاگران برگزار کنم

فردین خلعتبری آهنگساز آلبوم «گاه فراموشی» در این برنامه رسانه‌ای ضمن ارائه توضیحاتی از روند تولید آلبوم «گاه فراموشی» گفت: این چهارمین همکاری من با همایون شجریان است که خیلی آن را دوست دارم و اساساً چه کسی است که با همایون شجریان کار کند و از روند این همکاری رضایت نداشته باشد.

وی درباره استفاده از نوازندگان خارجی در این آلبوم موسیقایی بیان کرد: این اثر یک اثر مبتنی‌ بر موسیقی است که به نوازندگان خاصی نیاز داشت و من امیدوارم بعد از شنیدن این اثر پرسش را با شرایط دیگری درباره نحوه استفاده از نوازندگان خارجی مطرح کنید. ما در این آلبوم نیاز به بداهه‌نوازی در موسیقی داشتیم که بسیار خاص بود. در این چارچوب نوازندگی دو نفر از این چهار نفر محور اصلی نوازندگی ما بود که به اعتقاد من اگر کوارتت دیگری آن را اجرا می‌کرد طبیعتاً طعم دیگری داشت.

خلعتبری در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: تولید موسیقی صنعت ارزانی نیست و نیازمند حضور ساعت‌های متمادی در استودیو است که من واقعاً امیدوارم ما تنها گروه‌های بهره‌مند از حامی مالی نباشیم و موسسات صنعتی بتوانند به کمک گروه‌ها و هنرمندان دیگر در حوزه موسیقی جدی بیایند و بدون اینکه ماهیت آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند حمایت‌های لازم را انجام دهند.

خلعتبری همچنین درباره محتوای آلبوم هم گفت: تلاش کردیم این آلبوم رویکردی به موسیقی مقامی داشته باشد که عمده آن روی موسیقی منطقه «صحنه» است که امیدوارم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

آلبوم «گاه فراموشی» با اشعار فردین خلعتبری در هشت قطعه به نام‌های «در شب بی تو»، «گاه فراموشی»، «مشتاق توام»، «پی در پی»، «خواب خاکی»، «با تو مست»، «نشان»، «محرم به اسرار» طی حدود دو سال تولید شده است.

فردین خلعتبری تهیه‌کننده و آهنگساز و شاعر، همایون شجریان خواننده، بی ون مه یر، کلاوس گزینگ، کارلو نیدرهاوزر و فردریک ژیل گروه نوازندگان، رامین صدیقی مشاور تهیه‌کننده، سحر فروزان مشاور تهیه‌کننده، رضا موسوی مدیر هنری، کاوه عابدین و فرانس شادن صدابرداران عوامل اجرایی این آلبوم موسیقی را تشکیل می‌دهند که ضبط آن در کشور‌های ایران و اتریش صورت گرفته است.

همایون شجریان و فردین خلعتبری طی سال‌های گذشته فعالیت‌های مستمری را با یکدیگر داشته‌اند که از آن جمله می‌توان به انتشار آلبوم «امشب کنار غزل‌های من بخواب» روی اشعار مرحوم افشین یداللهی در سال ۱۳۹۸ و خوانش چند تک آهنگ برای سریال‌ها و آثار صوتی اشاره کرد.

رونمایی از «گاه فراموشی» همایون شجریان
رونمایی از آلبوم «گاه فراموشی» همایون شجریان
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
فردین خلعتبری/گاه فراموشی
فردین خلعتبری/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
همایون شجریان/گاه فراموشی
رونمایی از «گاه فراموشی» همایون شجریان
رونمایی از آلبوم «گاه فراموشی» همایون شجریان

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …