متولی جشنواره فیلم فجر فقط فارابی نیست/ نگاه تازه در بخش بین‌الملل فجر

حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در حاشیه مراسم افتتاحیه سی امین جشنواره فیلم کوتاه تهران  درباره احتمال واگذاری مجدد برپایی جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی گفت: جشنواره فیلم فجر تنها متعلق به بنیاد سینمایی فارابی نیست بلکه متعلق به مردم است و مدیران این جشنواره تنها خدمت‌گذار ملت هستند به همین دلیل معتقدم همه بخش ها و دستگاه‌های مختلف باید در برگزاری جشنواره فیلم فجر به عنوان مهمترین رویداد سینمایی کشور حضور داشته باشند.

 
وی در ادامه افزود: همانطور که در حکم محمد حیدری به عنوان مدیر امور جشنواره‌ها آمده است این دبیرخانه یک رصدخانه کوچک است که هماهنگی بین مجموعه‌های مختلف جشنواره های سینمایی را به عهده دارد. از همین رو با هماهنگی این بخش، بنیاد سینمایی فارابی هم به سهم خود نقش بسزایی در برگزاری جشنواره فیلم فجر خواهد داشت اما محل استقرار دبیرخانه جشنواره فیلم فجر موسسه رسانه های تصویری خواهد بود.

 
رییس سازمان سینمایی درباره مدیریت رضاداد بر این دوره از جشنواره نیز توضیح داد: علیرضا رضاداد مدیر باتجربه‌ای است و مناسبات سینمایی را به خوبی می‌شناسد و از همه دستگاه ها به فراخور توان و امکاناتی که دارند بهره خواهد برد. به همین دلیل مطمئن هستم از تجربه مدیران دوره‌های گذشته جشنواره نیز استفاده خواهد شد.

 
اویبی در پاسخ به پرسش دیگر مهر که آیا بخش بین الملل جشنواره مانند گذشته زیر نظر بنیاد سینمایی فارابی خواهد بود؟ گفت: هنوز تصمیم دقیقی برای مدیریت جدید بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر نگرفته ایم اما آنچه مسلم است در بخش بین الملل جشنواره نگاه تازه تری وارد خواهد شد و بنیاد سینمای فارابی در مدیریت این بخش نیز حضور خواهد داشت.

 
رئیس سازمان سینمایی در توضیح دلایل انتصاب حیدری به عنوان مشاور عالی و نماینده رئیس سازمان در امور جشنواره ها و اصناف گفت: این حکم به معنای ایجاد یک موسسه جدید نیست بلکه یک دبیرخانه کوچک است که جشنواره های مختلفی را که در طول سال برگزار می شود، رصد می کند تا برگزاری مجموع جشنواره ها از جهت تاریخ با هم هماهنگ باشند و از هرگونه موازی‌کاری پرهیز شود. به هرحال قرار نیست جشنواره برای جشنواره برگزار شود بلکه در برگزاری هر جشنواره اهداف والایی را در نظر داریم.

 
ایوبی در پاسخ به این که گمانه زنی‌ها برای مدیریت بنیاد سینمایی فارابی روی محمدمهدی عسگرپور است و آیا حضور وی در این مراسم این مطلب را تایید می‌کند؟ گفت: من با همه سینماگران همراه هستم و ممکن است در هر ساعتی از روز که مرا ببینید با یکی از عزیزان سینماگر باشم و این همراهی به این معنا نیست که همه دستان همراه من از مدیران آینده در بخش های مختلف مدیریتی هستند.

 
وی در ادامه افزود: اما به هرحال بنیاد سینمایی فارابی از مهمترین مراکز سینمایی است که برای انتخاب مدیر آن با دقت و وسواس بسیار همه گزینه ها را مورد بررسی قرار می دهیم و من شخصا انتصاب مدیر بنیاد سینمایی فارابی را انتصاب مهمی می دانم به همین دلیل همه دوستانی که اعلام آمادگی می کنند و تجربه مدیریت دارند مورد بررسی قرار می دهیم و به زودی نتایج مشخص می‌شود.

 
ایوبی در جواب به این سئوال که آیا همین حساسیت را روی انتخاب مدیر انجمن سینمای جوان هم خواهد داشت؟ گفت: من برای همه بخش های سینما حساسیت به خرج می دهم و در این راه مدیران فعلی و مدیران گذشته باید مرا یاری کنند. چون همه باید سوار قطار سینمای ایران شوند اما در کل من از هاشم میرزاخانی راضی هستم و تلاشهای بسیاری در این حوزه به انجام رسانده است.

 
رئیس سازمان سینمایی در پایان درباره معرفی اعضای شورای پروانه ساخت نیز گفت: همه اعضا مشخص هستند فقط دو عضو که باید خانه سینما معرفی کند مانده است. درباره انتخاب جمال شورجه هم باید بگویم که از ابتدا گفته ام نگاه حذفی و سلیقه ای به حضور افراد در سینما ندارم و حضور جمال شورجه هم حاصل همین نگاه است.

 
 

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …