روزهای سخت مرشد ترابی/ مرد نقال با لبخند و امید با بیماری‌ مبارزه می‌کند


به گزارش خبرنگار مهر، مرشد ولی‌الله ترابی از هنرمندان و چهره‌های شناخته شده‌ای است که در داخل و خارج از کشور در مقام یک نقال و پرده‌خوان اجراهای فراوانی داشته است. اما این روزها مرشد ترابی عصای نقالی خود را کنار گذاشته و به دلیل بیماری روی تخت بیمارستان مدائن با خاطرات دوران درخشان فعالیت خود روزها را سپری می‌کند. نقال و پرده‌خوانی که هر گاه اجرای خود را آغاز می‌کرد جمعیت حاضر در یک سالن یا هر فضای دیگری را تحت تأثیر قرار می‌داد و لحظاتی را رقم می‌زد که مخاطبان میل به تمام شدن آن نداشتند.


اما وقتی در روز سه‌شنبه 25 تیرماه به همراه قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، داود فتحعلی‌بیگی دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، مهدی شفیعی معاون اداری و مالی اداره‌کل هنرهای نمایشی، ابراهیم گله‌دارزاده مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، پیمان شریعتی مدیر روابط عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، عظیم موسوی و محمدحسین ناصربخت برای ملاقات مرشد ترابی به بیمارستان مدائن رفتیم دیگر از آن صدا و اجراهای فوق‌العاده خبری نبود.


مرشد روی تخت خوابیده بود و با دیدن جمعی که به ملاقاتش رفته بودند لبخندی زد و با روحیه‌ای خوب با ملاقات‌کنندگان خود گفتگو کرد. شوخ‌طبعی مرشد ترابی با داود فتحعلی‌بیگی و پیمان شریعتی حاکی از روحیه بالای او داشت که با وجود ابتلا به بیماری و دردی که از این بیماری تحمل می‌کرد باز هم روحیه خود را حفظ کرده بود.با صدایی آرام درباره بیماری خود سخن گفت و اینکه طی سه روز گذشته چه دردی را تحمل کرده بود و نتوانسته بود بخوابد. این هنرمند با سابقه عرصه نقالی یادآور شد: مریضی یک شبه به سراغم آمد.


در همان نگاه اول مشخص بود که مرشد ترابی به لحاظ جسمی نحیف‌تر و ضعیف‌تر از قبل و زمانی که نقالی و پرده‌خوانی می‌کرد، شده است اما این موضوع نیز بر روحیه او تأثیرگذار نبوده است.


پیمان شریعتی خطاب به مرشد ترابی اشاره کرد که تنها دو ماه به برگزاری جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی باقیمانده است و هنوز جدول برنامه‌ها بسته نشده زیرا همه منتظر هستند مرشد ترابی در جشنواره اجرا داشته باشد و باز هم به تئاترشهر برود.


شریعتی همچنین از انجام روند مورد نظر برای دریافت بیمه طلایی با کمک خانه تئاتر گفت. قادر آشنا نیز حمایتی نقدی را از سوی اداره‌کل هنرهای نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مرشد ترابی انجام داد تا این هنرمند روند درمان بیماری خود را طی کند. بعد از دقایقی که در اتاق مرشد ترابی بودیم محیط بیمارستان مدائن در خاطرمان یاد هنرمندانی را زنده کرد که یا این روزها در بستر بیماری هستند و یا هنرمندانی که روزی لبخند روی چهره‌شان کمرنگ و کمرنگ‌تر شد و اینک تنها خاطره‌ای از آن لبخندها باقیمانده است.دغدغه‌ای که هنرمندان بیمار برای درمان خود دارند تبدیل به معضلی مزمن و فراگیر شده است. متأسفانه برخی از چهره‌های هنری و تئاتر که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند به لحاظ مالی قادر به تأمین هزینه‌های بالای درمان خود نیستند و این امر بیش از پیش به آن‌ها آسیب وارد می‌کند. مرشد ترابی نیز به عنوان هنرمندی با سابقه و دارای جایگاهی خاص در عرصه نقالی و پرده‌خوانی از این امر مستثنی نیست و امید است که مدیران و مسئولان مربوطه با تعیین برنامه‌ای مشخص و مدام از این چهره‌های تأثیرگذار حمایت لازم را داشته باشند. البته همراهی مدیران تئاتری کشور در این مقطع از وی قابل قدردانی است.

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …