چند سالی است مخاطب حرفه‌ای تئاتر شده‌ام/ با آمدن رئیس‌جمهور جدید اوضاع بهتر می‌شود


بهروز افخمی کارگردان سینمای ایران درباره حضورش در نمایش “نام همه مصلوبان عیسی است” به عنوان مشاور کارگردان به خبرنگار مهر گفت: در این نمایش من به ایوب آقاخانی مشاوره می‌دهم ولی نوع مشاوره دادن من اینگونه است که در واقع بعد از پیشنهادی که به من شد فکر کردم که خودم را در موقعیت یک تماشاگر عادی ببینم. چون در 4-5 سال اخیر زیاد نمایش دیده ام فکر کردم که حداقل به عنوان یک تماشاگر معمولی می توانم به آقاخانی مشورت بدهم. آقاخانی هم این کار را به من پیشنهاد کرد و من هم به خودم جسارت دادم که به عنوان یک تماشاگر کم و بیش حرفه‌ای تئاتر هرچیزی را که به نظرم می رسد به وی بگویم.


وی درپاسخ به این پرسش که آیا برای قبول پیشنهاد آقاخانی متن نمایشنامه را خوانده است و اینکه چقدر نگاه و دید تصویری که به عنوان یک کارگردان سینما دارد در مشاوره اش به یک کارگردان تئاتر دخیل بوده است؟ توضیح داد: پذیرفتن این پیشنهاد بدون خواندن نمایشنامه صورت نگرفت. من متن را قبلا خوانده بودم چون به همسرم مرجان شیرمحمدی قبل از من پیشنهاد شده بود که در نمایش بازی کند. آقاخانی چون در این نمایش خودش هم بازی می کند احتیاج به یک چشم ناظر داشت تا از بیرون بر کار نظارت داشته باشد و دلیل حضور من نیز در این کار همین است.


کارگردان “شوکران” ادامه داد: در واقع وظیفه اصلی من نگاه کردن به خود آقاخانی است؛ البته به عنوان تماشاچی که ببینم چطور بازی می کند، چون برایش سخت است که خودش را از بیرون ببیند. البته هر نکته ای که به نظرم برسد پیشنهاد می دهم و خودم را سانسور نمی کنم. آقاخانی هم هر چیزی را که پسندید مورد توجه قرار می دهد و هر پیشنهادی را که مورد قبولش قرار نگرفت نشنیده می گیرد.


کارگردان “عروس” درباره حضورش در تئاتر به عنوان کارگردان در سال‌های آینده گفت: در تئاتر ممکن است به عنوان مشاور یا تماشاگر باز هم من را ببینید اما به عنوان کسی که بخواهد کارگردانی تئاتر بکند خیر! فکر نمی کنم از این جرات ها داشته باشم.وی درباره همکاری اهالی سینما با تئاتری ها در چند سال گذشته و نزدیک شدن این دو حوزه و کمک هایی که می توانند به هم بکنند، عنوان کرد: فکر می کنم تئاتر ایران در سالهای اخیر رشد زیادی کرده است و در 7-8 سال گذشته  بیشتر از 25 سال گذشته از اول انقلاب شکوفایی داشته است. تعداد تتاترهایی که به صحنه می روند و تعداد گروه های تئاتری نیز بسیار بیشتر شده که البته این اتفاقات ناشی از کمک سینمایی ها به اهالی تئاتر نبوده است.


سینمایی‌ها می‌توانند تماشاگر خوبی برای تئاتر باشند


این کارگردان سینما ادامه داد: این اتفاق در درون خود تئاتر افتاده است که این رشد برای سینمایی ها می تواند هم کمک باشد و هم جذاب و جالب. سینمایی ها می توانند تماشاگر خوبی برای تئاتر باشند و خیلی چیزها از درون تئاتر ایران یاد بگیرند. اهالی سینما با حضورشان در تئاتر می توانند در جریان نمایش‌هایی باشند که برخی از آنها آثار بسیار خوب و تازه ای است.


کارگردان “فرزند صبح” متذکر شد: سینماگران ما می توانند حتی بازیگرانشان را از میان بازیگران شاخص تئاتر پیدا کنند. بازیگرانی که تازه دارند جلوه می کنند و کارشان خوب است. من خودم برای یاد گرفتن و استفاده کردن از تئاتر مخصوصا در زمینه بازیگری به دیدن نمایش ها می روم و آنها را می‌بینم. معتقدم بازیگران تئاتر ما در جای درستی در حال تربیت کردن، هستند.


وی ادامه داد: فکر می کنم تئاتر در حال حاضر چیزهای زیادی دارد که در اختیار سینمایی ها قرار دهد. در طول چند سال اخیر که مخاطب حرفه ای تئاتر شده ام، توانم برای چیدن بازیگران و انتخاب آنها بیشتر شده البته دلیل دیگرش هم این است که همسرم از قبل با فضای بازیگری و تئاتر آشنا بوده است.


افخمی درباره فعالیت‌هایش در زمینه سینما گفت: فیلمنامه ای از روی رمان مرجان شیرمحمدی نوشته ام به نام ” آذر، شهدخت، پرویز و دیگران” که بعد از ماه مبارک رمضان وارد مرحله پیش‌تولید می شود. هنوز عوامل و بازیگران کار قطعی نشده اند اما تا هفته آینده تعدادی از آنها مشخص خواهند شد.این کارگردان درباره سرنوشت اکران فیلم “بلک نویز” که در کانادا ساخته است، توضیح داد: تهیه کننده کانادایی و پخش کننده فیلم تصمیم دارند تا قبل از اینکه فیلم در کانادا و کشورهای دیگر پخش بین المللی نداشته باشد فیلم را در ایران اکران نکنند و بیشتر ترسشان نیز این است که فیلم در ایران تکثیر غیر‌مجاز شود.


بسیار علاقمندم “سن پطرزبورگ 2” را بسازم


وی درباره ساخت قسمت دوم فیلم “سن پطرزبورگ” گفت: “سن پطرزبورگ” هنوز فیلمنامه ندارد. هر زمان فیلمنامه آن کامل شد من بسیار علاقمندم که قسمت دوم آن را بسازم. هم منتظر پیمان قاسم‌خانی و هم محسن تنابنده به عنوان بازیگر هستیم. البته تنابنده می تواند یکی از نویسندگان کار هم باشد. پیمان سرش فعلا خیلی شلوغ است و وقت برای نگارش این فیلمنامه پیدا نمی‌کند اما امیدوارم شرایط ساخت فیلم هرچه زودتر فراهم شود.


افخمی درباره اتفاقاتی که در روزهای اخیر در مورد خانه سینما افتاده است، گفت: من خیلی در جریان این قضیه نیستم. اما فکر می کنم این جدالی نیست که ارزش داشته باشد. فیلمسازان ایرانی و کسانی که به خود فیلم ساختن علاقمند هستند باید روی کارشان متمرکز شوند و سعی کنند شرایطی را که امروز در آن هستیم بهبود بخشند. چون الان سینماها خالی است و فیلم‌های که می‌شود ساخت، هم ساخته نمی‌شود پس امیدوارم اتفاقاتی بیفتد که شرایط از لحاظ اعمال ممیزی و مشکلات دیگر بهتر شود.


وی در پایان متذکر شد: فکر می‌کنم با تغییر رئیس‌جمهور و تغییر شرایط سیاسی شرایط هرچه باشد بهتر از قبل خواهد شد. باید تلاش کنیم شرایط مناسبتری برای فیلمسازی فراهم شود پس بهتر است سینماگران ما بی‌جهت دعوا نکنند چون این دعوا ارزش ندارد.

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …