شهر فرنگ موسیقی ایرانی در سراسر کشور/ سازها برای شادی مردم کوک می‌شود


ایرانگرد نیوز – گروه فرهنگ و هنر: بدون تردید موسیقی ایرانی در همه گونه‌های مختلف آن از سنتی و اصیل ایرانی گرفته تا پاپ و تلفیقی و راک همه و همه طرفدارانی دارد که بی‌صبرانه منتظر اتفاق غیر منتظره ای در آن هستند.


در فضایی که این روزها ترکیبی از گفتگوهای دو نفره و چند نفره برای تعیین کابینه دولت یازدهم نقل همه محافل شده و همه از مدیر فلان دستگاه گرفته تا کارمند به شدت درگیر این فضای سیاسی هستند، هنرمندان موسیقی کشورمان مشغول آماده‌سازی و تمرین فشرده و سخت برای تولید آلبوم و یا برگزاری کنسرت‌هایی هستند که به نظر می‌آید مرداد و شهریور پر رونقی را برای مخاطبان موسیقی نوید می‌دهد؛ برنامه‌هایی که با پایان گرفتن ماه مبارک رمضان می توان در آن به تماشا و شنیدن همه گونه های موسیقی در تالارهای مختلف نشست.


مهدی یراحی خواننده جوان موسیقی پاپ کشورمان که صدای او بیشتر در تیتراژ پایانی سریال‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی برای مخاطبان آشناست، تصمیم دارد در اولین اجرای زنده خود بعد از انتشار آلبوم “منو رها کن” قطعه‌هایی از این آلبوم و موسیقی مجموعه تلویزیونی “ماه عسل” را اجرا کند. این کنسرت 15 مرداد ماه ساعت 22 در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.


گروه موسیقی تلفیقی “وصل یار” به سرپرستی ابراهیم اثباتی هم از 18 تا 21 مرداد ماه سال جاری به خوانندگی وحید تاج میزبان علاقه‌مندان موسیقی تلفیقی در تالار وحدت خواهد بود. این کنسرت در ادامه کارهای قبلی گروه حول‌محور موسیقی تلفیقی با شعار “به سپاس طبیعت پاک هستی” میزبان علاقه‌مندان موسیقی خواهد بود.


گروه موسیقی “وصل یار” که از سال 82 فعالیت خود را در عرصه موسیقی آغاز کرده، با استفاده از سازهای سنتی، کوبه ای و قبیله ای و ترکیبی از خوانندگان و گروه کر و هنرهای بصری تلاش کرده که به گفته سرپرست گروه، فضایی متفاوت در عرصه موسیقی را تجربه کند. این گروه مبنای فعالیت خود را بر تلفیق و نوآوری قرار داده است.مبنای طراحی کلی این اثر موسیقایی نمایشی هم براساس نوازندگی سازهای ایرانی، جهانی و کوبه ای همراه با جلوه های ویژه پرسپکتیو پرده، نور و تصویر بوده که به گفته علاالدین پژهان کارگردان آن، تعدادی از آنها برای اولین بار به طور زنده بر روی صحنه به نمایش گذاشته شده است.


گروه کر فیلارمونیک ایران به رهبری و سرپرستی علیرضا شفقی نژاد نیز روزهای 18 تا 20 مرداد ساعت 20:30 در تالار رودکی برنامه خود را اجرا می کنند. در این کنسرت که با رونمایی از آلبوم “سایه کمر” همراه خواهد بود قطعات فولکلوریک و کلاسیک نظیر “می خوام برم کوه”، “سایه کمر”، “پاچه لیلی”، “سرکش”، و “صبا به یارم” اجرا می شود. البته ترتیب اجرای قطعات کنسرت به شکلی خواهد بود که در ابتدا قطعات دوئت، تریو و کوارتت با همراهی گروه کر 60 نفره اجرا می شود و بعد از اجرای این قطعات، اجراهایی از آلبوم سایه کمر به مخاطبان عرضه می شود.


احسان خواجه امیری خواننده موسیقی پاپ کشورمان هم روزهای 18 و 19 مرداد در تالار شهید آوینی بندر عباس کنسرتی را برگزار می کند. این خواننده روزهای 21 و 22 مرداد ماه هم در سالن بادی سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی کنسرتی را برگزار می کند. “هرچي آرزوي خوبه مال تو”، “تو چشمات مال من نيست”، “هركس دنبال خبر مي‌گردد” و “تو رو آرزو نكردم” قطعاتی هستند که در این کنسرت به علاقه‌مندان ارائه خواهد شد.شهرام شکوهی هم که قراراست سی ام شهریور ماه امسال به همراه گروه سون کنسرتی را در شهر تورنتو کانادا برگزار کند تصمیم دارد قبل از عزیمت به این کشور و حاشیه های فراوانی که در کنسرت های شهرستان خود از جمله بستری شدنش در بیمارستان به دلیل ناراحتی قلبی، کنسرت دو روزه ای را طی روزهای 20 و 21 مرداد ماه در برج میلاد برگزار کند.


این کنسرت ساعت 18 و 21:30 تاریخ یاد شده پذیرای دوستداران موسیقی پاپ است. اجرای قطعاتی از آلبوم “مدارا “با رهبری ارکستر گرشا رضایی و سرپرستی ارکستر امیر حسین کاشانیان از جمله برنامه های شکوهی در این اجرای دو روزه خواهد بود که توسط شرکت آوای هنر در برج میلاد برگزار می شود.البته این خواننده روزهای 14 و 15 شهریور با اجرای قطعاتی چون “قصه عشقی که می گم”، “این حق من نبود” و “بازم شب و بارون و تنها منم” در سالن بادی سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی میزبان مخاطبان موسیقی است.


رضا یزدانی خواننده موسیقی پاپ راک کشورمان هم که فعالیت‌های دیگری نیز در عرصه بازیگری تئاتر و سینما داشته است 22 مرداد ماه ساعت 18 و 21:30 کنسرت خود را برگزار می کند.در این برنامه که قبل از اجرای تورهای شهرستان این خواننده در شهرهای بندرعباس، رشت و شیراز خواهد بود علاوه بر اجرای قطعات منتخب آلبوم های این خواننده، آهنگ هایی که در نظرسنجی‌های اینترنتی به عنوان بهترین و پرطرفداران‌ترین قطعه ها انتخاب شده اند نیز اجرا می شود.


گروه موسیقی “سون” نیز که فروردین ماه سال جاری مشکلاتی برای انتشار آلبوم و برگزاری کنسرت داشتند 23 مرداد ماه کنسرتی را توسط شرکت آوای آرشه کرمان در شهر کرمان برگزار می‌کنند. این گروه علاوه بر این اجرا و چند اجرای دیگر در شهرستان سی ام شهریور ماه امسال به همراه شهرام شکوهی در تورنتو کنسرتی را برگزار می کند.


رحیم شهریاری سرپرست و خواننده گروه آراز که ماه گذشته در شهرهای مختلف کشور آمریکا کنسرت‌های متعددی را برگزار کرد قصد دارد این بار در تبریز و تهران کنسرت های خود را برگزار کند. براساس برنامه ریزی های انجام گرفته اولین کنسرت این خواننده 23 مرداد در سالن پتروشیمی تبریز و 14 شهریور در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران خواهد بود.


در اين كنسرت‌ها چهار قطعه از آلبوم جديد وی اجرا خواهد شد. همچنين 10 قطعه گلچين شده از آثاري را كه طي سال هاي گذشته از این گروه منتشر شده به همراه اجرای 4 تا 5 قطعه فولك آذري در مقام هاي سه گاه و شوشتري برای علاقه مندان موسیقی اجرا خواهد شد.


بر اساس گزارش مهر، گروه موسیقی “پالت” به سرپرستی روزبه اسفندارمز که علاقه‌مندان موسیقی این گروه را با آلبوم پرفروش “آقای بنفش” می شناسند 23، 25، 30 و 31 مرداد ساعت 18 و 21 در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی کنسرت خود را برگزار می کند. گروه پالت در بخش اول این کنسرت قطعات “یادگار دوست”، ” آه و نالین”، “مثلث” و در بخش دوم این کنسرت نیز قطعات “آفتاب می‌شود”، “قاصدک” و “درس علوم” را اجرا می‌کند. گروه موسیقی “پالت” فعالیت خود را در سبک تلفیقی جز فیوژن و موسیقی ایرانی از سال ۸۹ آغاز کرده است.


فریدون آسرایی نیز 25 مرداد ماه ساعت 21:30 در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی پذیرای علاقه مندان موسیقی پاپ خواهد بود. این خواننده که چندی پیش در کرج نیز اجرای زنده داشت به احتمال فراوان در این کنسرت قطعاتی از آلبوم های “غریبه” و “خاطرات گمشده” را برای علاقه مندان و طرفداران خود اجرا می کند.


گروه “آوای مهربانی” به سرپرستی سهیلا پورگرامی که اوایل تابستان امسال یک کنسرت به خوانندگی دولتمند خلف تاجیکستانی و کنسرت دیگر به رهبری پدرام درخشانی و خوانندگی مهرداد هویدا را در تالار وحدت اجرا کردند، 25 مرداد ماه نیز همچون سبک و سیاق گذشته کارهایشان کنسرت دیگری را در تالار وحدت برگزار می کنند.این کنسرت ساعت 21 میزبان علاقه مندان موسیقی است و اجرایی همچون کارهای قبلی خود خواهد داشت.


“آنسامبل اپرای تهران” به سرپرستی هادی قضـات هم که سال گذشته در نخستین گام فعالیت‌هایش اپرای کمدی جیانی اسکیچی اثر جیاکومو پوچینی را در تالار وحدت اجرا کرد برنامه دیگری را طی روزهای 27، 30 و 31 مرداد ساعت 21 در تالار وحدت اجرا می کند.


این اپرا که در بخش رقابتی آوازی بیست و هفتمین جشنواره موسیقی فجر هم اجرا داشت، درباره داستان پیرمردی به نام “دوناتی” است که از یک خانواده اشرافی می‌میرد. میراث خوار‌ها در دل از این مرگ شادمانند، اما در شهرهای اطراف شایعه شده که “دوناتی” پیش از مرگ همه اموال خود را به خیریه بخشیده است. جستجو برای یافتن وصیت نامه توسط اقوام آغاز می‌شود. آنسامبل اپرای تهران که از خواننده‌های ایرانی که در داخل و خارج ایران مشغول به تحصیل یا کار هستند تشکیل شده است.


علیرضا قربانی که که بعد از انتشار آلبوم موفق”حرق خزان” که در تهران کمتر شاهد اجرای زنده ای از او در ماههای اخیر بودیم، 31 مهر ماه ساعت 18 و 21:30 در مرکز همایش های برج میلاد کنسرتی را برگزار می کند.طبق گفته مدیر اجرایی کنسرت، در این برنامه که با ارکستر 20 نفره اجرا خواهد شد آثاری از فرهاد فخرالدینی، فردین خلعتبری، رهی معیری، استاد تجویدی، استاد خالقی، فریدون مشیری، همایون خرم، گل گلاب و افشین یداللهی اجرا می شود.


ارکستر مجلسی تهران به رهبری بردیا کیارس، آهنگسازی حمید متبسم و خوانندگی سالار عقیلی نیز 7 و 8 شهریور ماه در سالن همایش‌های برج میلاد کنسرت می‌دهد.


نوازندگان ارکستر مجلسی تهران را بیشتر نوازندگان سابق ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک از جمله پدرام فریوسفی، تینا جامه‌گرمی، علی جعفری‌پویان، سهراب برهمندی، آتنا اشتیاقی، نگار نوراد، مجید اسماعیلی تشکیل می‌دهند.“پردیس” عنوان مجموعه آثاری از حمید متبسم است که به گفته او، طی شش سال گذشته برای ارکستری متشکل از ۳۵ ساز ایرانی، غربی و آواز نوشته شده است .این مجموعه که بخشی از آن سال گذشته با ارکستر کوچک‌تری به حمایت مرکز فرهنگی شونک هلند (SCHUNCK) با صدای سالار عقیلی در لندن اجرا شد، شامل هشت قطعه‌ مستقل و متفاوت است که قرار است اوایل شهریور ماه امسال در شهر تهران به روی صحنه برود و پس از آن در دو مجموعه مستقل صوتی و تصویری در دسترس علاقمندان قرار بگیرد.


رضا صادقی هم روزهای 31 مرداد و اول شهریور با اجرای قطعاتی از جمله “از تموم دار دنيا عاشقانه مثل رويا”، “مشکي رنگ عشقه” و “قربون برم خدا رو دنيا چقدر كوچيكه” در سالن بادي سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي میزبان علاقه مندان موسیقی پاپ خواهد بود.


حمید عسگری خواننده پاپ نیز که طی ماه‌های اخیر عملا توجه خود را به برگزاری کنسرت در خارج از کشور کرده است، اول شهریورماه امسال در ساعت 18 و 21:30 کنسرت خود را در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار می کند. به طور حتم اجرای قطعاتی از مجموعه آلبوم های کما 1، 2 و 3 بخش اصلی کنسرت حمید عسگری قبل از انتشار “بازگشت” به عنوان جدیدترین آلبوم این خواننده را تشکیل می دهد.


سیروان خسروی هم که از خرداد ماه گذشته بعد از برگزاری کنسرت های خارج از تهران خود برنامه ای را اجرا نکرده است اول شهریور در برج میلاد ساعت 18 و 21:30 کنسرت خود را برگزار می کند.بابک جهانبخش خواننده آلبوم “من و بارون ” که سال گذشته توانست با این اثر موفقیت های زیادی را در بازار موسیقی کشور داشته باشد در تازه ترین دور فعالیتهای خود روزهای 5 و 6 شهریور ساعت 18 و 21:30 کنسرت خود  را در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می کند. در این اجرا که توسط موسسه اکسیر نوین برپا خواهد شد قرار است قطعاتی از آلبوم جدید “اکسیژن” نیز اجرا شود.


این در حالی است که گروه موسيقي “شوک” به سرپرستي و خوانندگي فرزاد فرزين در سالن بادي سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي ششم و هفتم شهریور ماه ساعت 21 با اجرای 18 قطعه از جمله “چون تنهايي”، “مثل تو”، “شانس”، “اون تو نيستي” کنسرت خود را برگزار می‌کند.بهنام صفوی هم روز 12 شهریور تازه ترین کنسرت خود را در برج میلاد برگزار می کند. در این کنسرت که به سرپرستی ارکستر مهدی فردی اجرا می شود مجموعه قطعاتی که در قالب آلبوم های “عشق من باش” و “آرامش”، تیتراژ و یا تک آهنگ منتشر شده برای علاقه مندان ارائه می شود.


و در نهایت مازیار فلاحی هم طی روزهای  14 ، 15 و 16 شهوریور ساعت 17:45 و 21:30 با اجرای قطعات آلبوم جدیدش “لعنت به من” در برج میلاد بروی صحنه می رود. خواننده مجموعه پرحاشیه “قلب یخی” که در سری آخر این مجموعه به عنوان بازیگر هم حضور داشت، در کنسرت شهریور ماه خود قرار است چند قطعه جدید را نیز اجرا کند.گروه موسيقي نواحي “رستاك” به سرپرستي سيامك سپهري هم 22 شهریور ماه در سالن بادي سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي انزلي با اجراي 9 قطعه از آلبوم‌های “همه اقوام من” و “سرنای نوروز” میزبان دوستداران موسیقی ایرانی است.


گزارش از علیرضا سعیدی

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …