خداحافظی کارگردان انیمیشن “شاهزاده مونونوکه” با سینما


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، هایائو میازاکی که سازنده 11 فیلم از جمله “همسایه من توتورو”، “قلعه ای در آسمان ” و “شاهزاده مونونوکه” است و به عنوان یکی از قدرتمندترین استادان سینمای ژاپن شناخته می شود، اعلام کرد پس از فیلم “باد می خیزد” دیگر فیلمی نمی سازد.


کمپانی فیلمسازی ژیبلی که میازاکی بنیانگذار آن است در جشنواره فیلم ونیز و با نمایش فیلم “باد می خیزد” اعلام کرد این آخرین فیلمی خواهد بود که از این کارگردان راهی پرده های نقره ای می‌شود.


این کمپانی اعلام کرد کارگردان 72 ساله خودش به زودی در توکیو در این باره صحبت خواهد کرد و دلایلش را اعلام می کند.


میازاکی که سازنده فیلم های انیمیشن است، علاوه بر کارگردانی، طراحی و فیلمنامه نویسی و تهیه این فیلم ها را نیز انجام داده است. او در طول پنج دهه کار با ایسائو تاکاهاتا استودیو ژیبلی را ایجاد کرد. هر چند امید می رود وی در دیگر پروژه های این کمپانی حضورش را حفظ کند، اما خبری در این باره اعلام نشده است.


میازاکی با انیمیشن “Spirited Away” که به فیلمی پرفروش در ژاپن بدل شد، عنوان اولین انیمیشن برنده جایزه اسکار را برای کشورش به ارمغان آورد. او با این انیمیشن جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین را نیز برد.


آخرین فیلم وی “باد می خیزد” در فاصله دو جنگ جهانی می گذرد و فیلمی اسطوره ای با مفهومی ضدجنگ است که با اقتباس از رمان کوتاهی به همین نام از سال 1938 نوشته تاتسو هوری ساخته شده است. هنوز تاریخ اکران عمومی آخرین فیلم این کارگردان اعلام نشده است.

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …