شجریان سازهای ابداعی‌اش را به نمایش می‌گذارد

به گزارش ایرانگرد نیوز: این نمایشگاه شامل سازهایی از گروه سازهای “صراحی” در چهار اندازه (شاه صراحی، صراحی باس، صراحی آلتو، صراحی سوپرانو)، “شهرآشوب” در 4 اندازه (شه‌بانگ، شه‌نواز، شهرآشوب آلتو، شهر آشوب سوپرانو)، “سبو، دل و دل” در 2 اندازه (دل و دل آلتو، دل و دل سوپرانو)، “سازهای مضرابی” (ساغر، باربد، کرشمه) و سنتورهایی با ساختار جدید و “تندر” از جمله سازهای ساخته‌ شده توسط شجریان است. این سازها پیش از این در کنسرت‌هایی که در آنها با عنوان خواننده حضور داشته به تناوب روی صحنه استفاده شده است.

 

محمدرضا شجریان درباره برگزاری این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه ادامه همان نمایشگاهی است که در سال 1390 برگزار شد، با این تفاوت که سازها برای عرضه در دنیای موسیقی و سفارش تولید به نمایش در می‌آید.

 

اولین نمایشگاه سنتور‌ها و سازهای ابداعی محمدرضا شجریان با ۱۴ ساز ابداعی و ۱۰ سنتور در اندازه‌های مختلف از ۱۹ تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه سال 90 در تالار بهار خانه هنرمندان ایران برگزار شد و در این نمایشگاه سازهای شهرآشوب، صراحی، ساغر، کرشمه، سبو، تندر و 2 ساز جدید باربد و ارغنون به نمایش گذاشته شد.

 

شجریان در مورد سازهای ابداعی خود و اصلاحات آنها نیز متذکر شد: این سازها در 2 سال گذشته در کنسرت‌ها نواخته شد و در این مدت روی سازها کار کردم تا کیفیت سازها و صدادهی سازها بالا برود. سازهای ابداعی این قابلیت را دارد که در کنار سازهای سنتی قرار بگیرد. من بیش از 50 سال است که با موسیقی، خواننده، نوازنده و آهنگساز در ارتباط هستم و از سوی دیگر سلیقه مخاطب را می شناسم به همین دلیل معتقدم که موسیقی ایران به سازهای جدید و صداهای تازه نیاز دارد.

 

این خواننده در ادامه با اشاره به شناخت خود از مقوله ساز، صدا و صدادهی گفت: در طول عمر حرفه‌ای هنری خود، دانش و تجربه کسب کردم و به این نتیجه رسیده‌ام که در موسیقی ایران به سازهایی نیاز است که نوازنده یا آهنگساز با آن راحت باشد و صداهای تازه خلق کند. ضمن اینکه موزیسین‌های جوان از سازهای ابداعی استقبال می‌کنند و هنرمندان قدیمی به دلیل نگاه آنها در استفاده از این سازها با احتیاط برخورد می‌کنند. سازهای ابداعی برای نسل بعد است و آنها از این سازها که امکانات راحت‌تری در نوازندگی دارد، استفاده خواهند کرد و این سازها به‌ تنهایی امکانات زیادی دارد و باید به صحنه برود و نوازنده‌ها با آن کار کنند تا به مرور زمان به آن عادت کنند.

 

پیش از این محمدرضا شجریان با ارکستر بین‌المللی سازهای نوین در کانادا و امریکا و گروه شهناز در ایران، ترکیه و دبی کنسرت‌هایی اجرا کرده بود. دومین نمایشگاه سازهای ابداعی محمدرضا شجریان به همت شرکت دل‌آواز و با همیاری خانه موسیقی برگزار می‌شود.

 

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …