هواداران فوتبال به “رشت – انزلی” می‌آیند/ “شیرین قناری بود” در میلان


داوود توحیدپرست کارگردان “شیرین قناری بود” درباره حضور بین‌المللی این فیلم سینمایی به خبرنگار مهر گفت: فیلم سینمایی “شیرین قناری بود” در بخش مسابقه جشنواره فیلم‌های ورزشی میلان ایتالیا حضور دارد. ستار گل‌چمنی پخش‌کننده خارجی فیلم که مدیر ستاک‌فیلم کردستان است این اثر را برای حضور در این جشنواره معرفی کرده که نتایج بخش مسابقه این جشنواره تا 20 روز آینده اعلام می‌شود.


وی افزود: این چهارمین حضور بین‌المللی فیلم من است. پیش از این “شیرین قناری بود” در جشنواره‌های بلک آلمان، دهلی هند و زانزیبار تانزانیا حضور پیدا کرده است. این اثر پیش از این به عنوان بهترین فیلم بخش کودک جشنواره بلک و فیلم سوم جشنواره دهلی هند انتخاب شده است.


توحیدپرست با اشاره به اینکه هدفش از ساخت این فیلم پرداختن به موضوع حساس حضور بانوان در استادیوم های ورزشی بوده است، عنوان کرد: پرداختن به موضوع فوتبال برایم بهانه ای بود تا بتوانم حرف های اصلی ام را بیان کنم. معتقدم باید مساله حضور دختران در ورزشگاه‌ها مورد بحث قرار گیرد اما متاسفانه چون باشگاه های ورزشی ما در زمینه حضور بانوان در استادیوم‌ها فرهنگسازی نمی کنند برخی معتقدند حضور بانوان در استادیوم‌ها مساوی با فساد است.


کارگردان فیلم “معصوم” ادامه داد: “شیرین قناری بود” قرار است در جشنواره کودک و نوجوان همدان نیز حضور داشته باشد. این فیلم در طول 10 سال اخیر یکی از فیلم‌های فرهنگی ورزشی است که در سینمای ایران تولید شده است اما متاسفانه مسئولان ما نه تنها هیچ کمکی برای معرفی و اکران فیلم نمی کنند بلکه هر کدام بر سر راه فیلم سنگ‌اندازی می کنند.


توحیدپرست متذکر شد: متاسفانه چند روز قبل دو مدیر فرهنگی کشور رسما من را تهدید کردند که اگر می‌خواهم “شیرین قناری بود” اکران شود باید سینما را برای همیشه کنار بگذارم. چطور یک مدیر فرهنگی می تواند سینماگری را به این شکل تهدید کند؟ این فیلم قبل از تولید با بالاترین میزان اصلاحیه روبرو شده است و در حال حاضر نیز کارگردان آن برای اینکه امکان اکران فیلمش را پیدا کند باید از سینما خداحافظی کند؟


وی درباره مشکلات مالی که برای ساخت فیلم داشته است، توضیح داد: من خانه ام را فروختم تا بتوانم این اثر را به صورت مستقل بسازم. چرا باید سینماگری که برای ساخت فیلمش خانه و زندگی‌اش را حراج کرده تهدید شود. اگر این اتفاق ادامه پیدا کند مجبور می شوم نام این مدیران را اعلام کنم.


کارگردان “نامزد امریکایی من” درباره شرایط سختی که فیلمسازان مستقل در ایران دارند، گفت: متاسفانه فیلمسازان مستقلی که در سینما فعال هستند در بدترین شرایط زندگی می کنند. مشخص نیست چطور باید سرمایه فیلمسازانی مثل من بازگردد. انتظار من این است که مسئولان فرهنگی و ورزشی کشور از این فیلم سینمایی حمایت کنند.


این کارگردان سینما درباره دیگر فعالیتهایش توضیح داد: درصدد ساخت فیلم سینمایی “رشت – انزلی” هستم که فعلا در مرحله نگارش اولیه قرار دارد. نگارش این فیلمنامه توسط خودم، یاسمن کفایتی و افشین امیری در حال انجام است. این فیلم در ارتباط با تیم های فوتبال داماش گیلان و ملوان بندر انزلی است و درگیری لیدرهای هر دو تیم را با هم به تصویر می کشد.


وی در پایان گفت: در حال مذاکره با امیر عابدینی مدیر عامل باشگاه فوتبال داماش و صادق درودگر مدیر عامل باشگاه ملوان انزلی برای همکاری در این فیلم سینمایی هستم. “رشت – انزلی” نگاهی انسانی به درگیری های هواداران این دو تیم فوتبال دارد.


“شیرین قناری بود” درباره دختر آرمان‌گرایی است که قصد دارد مشکلات جامعه و مردم را به تنهایی از میان بردارد. او به دلیل علاقه به ورزش فوتبال از مدرسه اخراج می‌شود و سعی می‌کند در جامعه تأثیرگذار باشد که …


بازیگرانی چون سعیده رودبارکی، نگین معتضدی، شهراد وثوقی، پردیس افکاری، مجید حاجی‌زاده، فریبا شاهسون، حمید شریف‌زاده، نازنین پیرکاری، سحر افتاده، هلیا امامی، الهه فشاری، پریسا محبی، نوشین غریبی، مریم مرزبان، علی حمودی، جاسم کرار و امید علومی دراین فیلم نقش آفرینی می‌کنند.

Check Also

موسیقی نواحی شاکله اصلی موسیقی‌هاست

داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان درباره ارزیابی …