افتتاح هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین

افتتاح هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین

هم زمان با هفته ملی گردشگری، هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین با حضور سفرا و میهمانان خارجی افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایرانگرد نیوز رييس ستاد برگزاري این جشنواره با اعلام این  مطلب گفت: این جشنواره پس از 6 دوره برگزاری موفق، امسال نیز در هفتمین دوره برگزاری، دوستداران فرهنگ و هنر اقوام ایرانی را گرد هم می آورد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان تصريح كرد: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین، ضمن این‌که به روند توسعه استان کمک شایانی می کند، رخداد ارزشمند فرهنگی است که همه ساله بازتاب بسیار مثبت و چشمگیری در کشور دارد و با حضور میهمانان خارجی نیز ارزش این جشنواره بر جهانیان مشهود و هویدا شده است.

قربان عباسی خاطرنشان کرد: در استان گلستان، اقوام مختلف نظير فارس، ترك، تركمن، سيستاني، بلوچ، قزاق، زندگي مي كنند، اما با وجود تنوع قوميتي، زباني و مذهبي در استان، مردم اين خطه با صلح و صفا به زندگي خود ادامه مي دهند و نقطه اشتراك آن ها دين اسلام و فرهنگ ايراني بوده و حلقه اتصال بين آن ها زبان فارسي و منافع جمعي و مشترك شان در بهره وري از اين سرزمين حاصلخيز است، زبان هاي رايج در گلستان نیز فارسي، ترکمني، مازندراني و سيستاني هستند.

وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان همواره تلاش نموده توانمندی های گردشگری و اکوتوریستی استان را شناسایی کرده و این توانمندی ها را به اقشار و لایه های مختلف استان، کشور و علاقمندان خارجی معرفی کند که امری خطیر و پرمشغله است و امیدمی رود توانسته باشد به قدر مقدورات به چنین مهمی دست یافته باشد. بر همین مبنا این استان، به جز آن که به لحاظ طبیعی گلستان نامیده می شود از جهت حضور اقوام مختلف نیز «گلستان» بشمار می رود. بدین جهت، برگزاری 6 دوره موفق جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین در این استان بیش از همه مدیون همین زندگی مسالمت آمیز و وحدت بخش است که برآمده از آموزه های قرآن کریم و دین مبین اسلام بوده و می تواند به عنوان نمونه عینی و پایلوت مورد توجه جهان اسلام قرار گیرد.

عباسی تصریح نمود: در همین راستا جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین برای نخستین بار در سال 1384 برگزار و از آن پس در تقویم مناسبت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به نام این استان ثبت و درج شد. و اکنون در هفتمین دوره برگزاری، از ثبت ملی جشنواره رونمایی خواهد شد .

وی درادامه خاطر نشان کرد:این جشنواره در فهرست رویدادهای سازمان گردشگری جهانی (unwto)نیز به ثبت رسیده و درلیست برنامه های جهانی گردشگری در درگاه اینترنتی این سازمان عنوان شده است .

عباسی افزود: اکنون در ظل منویات مقام معظم رهبری و در سالی که به نام “حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی” مزین فرموده اند، برگزاری هفتمین دوره جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در استان گلستان، نویدبخش افق های تازه تری از وحدت و همدلی است.

وی با اشاره به این که فرهنگ و تاريخ ملت ها نقش بسزايي در شكل گيري هويت ملي آن دارد، افزود: نمادهاي تاريخي را مي توان به عنوان بخشي از ثمره فرهنگ دانست كه پاسداري از آن مي تواند در شكل گيري هويت ملي و منطقه اي هر سرزميني نقش اساسي ايفا نمايد.

این مقام مسوول اذعان داشت: با نگاهي گذرا به پيشينه تاريخي كشورها، در مي يابيم كه توجه و ارج نهادن به آثار و ارزش هاي فرهنگي و باستاني هر ملتي موجب تعالي و ارتقای فرهنگي آن ملت مي شود چرا كه تاريخ نشان داده است ملت هايي كه داراي سابقه فرهنگي و تاريخي كهـن مي باشند در معرض تهاجم فرهنگي مصون مانده و كمتر دستخوش تطور و دگرگوني شده اند. هرچند در قرن بيست و يكم، قرن تحول عظيم در عرصه ارتباطات، مشاهده مي گردد برخي از بنيان هاي تاريخي- فرهنگي ملت ها دستخوش تغيير و تحول شده اند، وليكن عنايت به اين بنيان ها امري اجتناب ناپذير و از ضروريات ملت هاست.

وی خاطرنشان کرد: ايران سرزميني است در برگيرنده اقوام گوناگون با باورها، اعتقادات و آداب و رسوم خاص، اقوامي كه در عين تنوع و تفاوت هاي بسيار در چارچوب مرزهاي فرهنگي اين سرزمين آن چنان بهم آميخته اند كه واحد منسجمي به نام هويت ملي ايراني را تشكيل داده اند. استان گلستان نيز، از اين امر مستثني نمي باشد، وجود انبوه جاذبه هاي اكوتوريسم(كه استان را به گنجينه اكوتوريسم ايران مشهور نموده است) يادمان هايي چون گنبدقابوس و رادكان، خرابه‌هاي شهر تاريخي جرجان و تميشه و صدها اثر ارزشمند ديگر در استان گواهي از اين مدعاست. به همين منظور، نگهداري و صيانت از اين آثار گرانبها كه پيشينه تاريخي بيش از 7000 ساله استان را نمايان مي نمايد به ویژه «میراث قومی» گلستان و ایران عزیز از اهميت خاصي برخوردار است.

عباسی در ادامه گفت: جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین يك موقعيت ترويجي است، كه در آن همه ابعاد فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مورد بررسي قرار مي گيرد تا ضمن معرفي فرهنگ هاي قومي و منطقه اي، به ويژگي هاي خاص مناطق نيز توجه گردد.

وی ماهيت اصلي جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین را فراهم ساختن شرايط براي بسط و گسترش فرهنگ هاي مختلف ايراني جهت تحقق اهداف ترويجي براي رشد و توسعه صنعت گردشگري دانست و افزود: برگزاری هفتمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین با نگرش مثبت دولت محترم می تواند تلقی نگاهی بومی و اقلیم گرا به استجابت اهداف فوق‌الذکر باشد که هم اینک با گستردگی هرچه بیشتر در استان گلستان در حال اجراست. بی شک در این راه نمی توان تاثیرات اجتماعی و فرهنگی که بر نهاد جامعه می نشیند نادیده گرفته شود و این خود نشان از آگاهی مردم و توجه مسوولین به این امر دارد.

او ادامه داد: از طرفی خیل عظیم بازدید کنندگان و بازدید شوندگان سرمایه انسانی عظیمی را فراهم آورده اند تا این مساله مهم به اثبات برسد که سرمایه های انسانی می تواند نقطه اتکای عزیمت و حرکت گلستان به توسعه های بعدی و عمیق باشد. آن چه در این دوره از جشنواره و براساس باورداشت های عمیق و اصیل فرهنگی و اسلامی در حال وقوع است ایجاد زیست شادمانه و اتحاد بیشتر و تاثیر بازخوردهای فرهنگی برای مردم است و تلاش شده تا با هدایت به سمت اهمیت بر کرامت انسانی در حفظ میراث کهن و باورداشت‌های بومی مناطق مختلف کشور تاکید داشته باشد.

عباسی افزود:  هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین با حضور 175 نفراز هنرمندان سراسر کشور و هنرمندان خارجی از کشورهای آسیای میانه و همجوار همچون عراق- افغانستان- پاکستان- الجزایر و… ، سفرای کشورهای همسایه فارسی زبان  برگزار می شود و برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی، جاذبه های گردشگری استان های کشور، سوغات استان ها و اجرای مراسم آیینی و موسیقی اقوام از برنامه های این جشنواره است.

وی درادامه از همکاری ارگان های مرتبط با این جشنواره و تشکیل کمیته های مختلف اجتماعی، نمایشگاهی، انتظامات و امنیت، اطلاع رسانی، پشتیبانی و…. یادکرد و در پایان بر اطلاع رسانی گسترده شبکه های استانی، سراسری و ملی در این جشنواره تاکید نمود و نقش صدا و سیما را درپوشش برنامه های این جشنواره و معرفی هرچه بهتر استان گلستان به عنوان مقصد گردشگری موثر دانست و گفت: در این دوره از جشنواره نیز نمایندگان شبکه های تلویزیونی فعال در کشور حضور خواهند داشت.

هفتمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین ساعت 4 بعدازظهر 8 مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان گلستان افتتاح خواهد شدو تا11 مهر ماه برای علاقمندان قابل بازدید است.

Check Also

رونمایی از نشان و سند ملی توسعه گردشگری در روز جهانی گردشگری با حضور مونسان انجام شد؛

در مراسم روز جهانی گردشگری از تمبر، نشان و برند ملی، سند راهبردی توسعه، سامانه …