برخورد با آثار متخلف در جشنواره تئاتر استانی/ تعدد جشنواره‌ها دردسرساز است

وحید لک درباره برخی حواشی و اعتراض‌هایی که در طول برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره تئاتر استانی شکل گرفته است و نحوه رسیدگی به اعتراض‌ها و برخورد با تخلف‌های احتمالی صورت گرفته  گفت: در شیوه‌نامه ابلاغی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر استانی کشور که اوایل سال جاری به تمامی 32 استانی که بانی برگزاری جشنواره‌های استانی هستند، ارائه شده است، اشاره شده که آثار نمایشی اجرا شده در جشنواره‌های مختلف استانی، منطقه‌ای و ملی نمی‌توانند در بخش مسابقه جشنواره‌های تئاتر استانی دوره بیست و پنجم حضور داشته باشند.
وی با اشاره به ارائه مسائل و موارد درج شده در شیوه‌نامه مدنظر به نمایندگان هیأت‌های داوری جشنواره‌های تئاتری استانی، یادآور شد: استان‌ها می‌بایست طبق این شیوه‌نامه فراخوانی را تنظیم و در اختیار هنرمندان تئاتر تحت پوشش خود قرار دهند. در بعضی استان‌ها شاهد خروج از شیوه‌نامه بودیم که بلافاصله به صورت مکتوب تذکر لازم داده شد و استان مورد نظر نیز سریع روند شکل گرفته را تصحیح کرد.
مدیر امور تئاتر استان‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی با بیان اینکه دبیرخانه‌های جشنواره‌های تئاتر استانی می‌بایست دقت نظر بیشتری روی جشنواره‌های تحت پوشش خود داشته باشند، تصریح کرد: طی 2 ماه برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره تئاتر استانی با تمامی دبیرخانه‌ها در ارتباط بوده و هستیم و اگر شاهد باشیم دوستانی تخلف کرده باشند و حتی اگر اثری منتخب جشنواره‌های استانی هم شده باشد، از ادامه مسیر باز خواهد ماند و روند بررسی و برخورد با این تخلف طی خواهد شد.
لک با اشاره به جلوگیری از اجرای نمایش یا نمایش‌هایی در مرحله بازبینی جشنواره‌های تئاتر استانی که کارگردان آن اثر یا آثار از اعضای هیأت بازبینی بوده‌اند، تأکید کرد: مشکل اصلی ما در تئاتر استان‌ها تعدد جشنواره‌هایی است که از سوی ارگان‌ها و نهادهای مختلف در طول مقطع زمانی برگزاری جشنواره‌های تئاتر استانی، برگزار می‌شوند. این تعدد جشنواره‌ها باعث سردرگمی گروه‌ها و هنرمندان تئاتر استان‌ها می‌شود و آثار در این جشنواره‌ها اجرا شده و برای حضور در جشنواره‌های تئاتر استانی با مشکل مواجه می‌شوند.
وی شکل‌گیری تقویمی مشخص و منظم برای برگزاری جشنواره متعدد در سطح تئاتر استان‌ها را راهکاری برای پیشگیری از بروز مشکلات و حواشی متعدد برای جشنواره‌های تئاتر استانی دانست.
مدیر امور تئاتر استان‌ها با تأکید بر بودن نگاه حرفه‌ای به هنرمندان تئاتر استان‌ها و حرفه‌ای برگزار کردن جشنواره‌های تئاتر استانی در دفتر امور تئاتر استان‌های اداره‌کل هنرهای نمایشی، درباره شرط اجرای عمومی آثار برای حضور در جشنواره‌های تئاتر استانی متذکر شد: آثار انتخاب شده توسط هیأت‌های بازبینی جشنواره‌های تئاتر استانی باید در حد فاصل پایان مرحله بازبینی و برگزاری جشنواره تئاتر استانی، در شهر خود بین 5 تا 15 اجرای عمومی داشته باشند. برخی استان‌ها به دلیل کمبود امکانات تنها قادر هستند در این مقطع زمانی امکان اجرای عمومی تعدادی از نمایش‌ها را فراهم کنند و باقی نمایش‌ها بعد از برگزاری جشنواره اجرای عمومی خواهند داشت. البته نباید فراموش کرد اگر اثری پیش از مرحله بازبینی اجرای عمومی شده باشد، نمی‌تواند در مرحله بازبینی جشنواره‌ها شرکت کند.
بیست و پنجمین دوره جشنواره تئاتر استانی از مرداد تا پایان مهرماه سال جاری در 32 استان کشور برگزار می‌شود.

 

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …