تلاش ازبکستان برای جذب گردشگران

رئیس جمهور ازبکستان، شوکت میرضیایف، امروز سندی را با هدف انجام «اقدامات تکمیلی برای توسعه بخش گردشگری با رعایت دقیق الزامات ایمنی، بهداشتی و اپیدمیولوژیک پیشرفته” امضا کرد که بر مبنای آن گردشگران خارجی در این کشور در صورت ابتلا به ویروس کرونا غرامت ۳ هزار دلاری دریافت می کنند.
هدف از تدوین این سند دولتی نظام ایمنی بهداشتی و اپیدمیولوژیکی ازبکستان تحت عنوان «ازبکستان و تضمین سفری امن -Uzbekistan. Safe travel guaranteed» تشویق گردشگران خارجی برای بازدید از ازبکستان و اطمینان از رعایت پروتکل های ایمنی و بهداشتی در شرایط شیوع ویروس کرونا است.
یعنی درواقع هدف از اجرای این سیستم این است که اگر یک گردشگر خارجی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در ازبکستان بیمار شد، ۳ هزار دلار غرامت دریافت می کند.
لازم به ذکر است این شیوه در بسیاری از کشورهای جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.
براساس این سند، بودجه پرداخت بیمه به گردشگران خارجی نیز توسط نهادی به نام بنیاد جهانگردی امن که در همین رابطه ایجاد شده تأمین می شود.
این صندوق به نوبه خود، از وجوه صندوق مبارزه با بحران با سرمایه حدود ۲ میلیون دلار آمریکا و همچنین هزینه صدور گواهینامه از سوی آژانس های گردشگری، هتل ها و سایر نهادهایی تشکیل می شود که در صنعت گردشگری ازبکستان مشغول به فعالیت هستند.
در واقع این گواهینامه مجوز کار در زمینه گردشگری در این کشور آسیای مرکزی به حساب می آید.
براساس آخرین آمار رسمی در ازبکستان ۶ هزار و ۱۵۳ نفر به طور قطع به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این میان ۱۹ نفر جان خود را از دست داده اند.

Check Also

کاروانسرای زین الدین در ایرانگردنیوز

کاروانسرای زین الدین،تنها اقامتگاه مدور و ۴۰۰ ساله در دل کویر یزد

کاروانسرای زین الدین در یزد مهریز یکی از شهرستان های تاریخی و باستانی استان یزد …