ورود پلیس امنیت به مساله اجراهای تئاتر/ فعالان تئاترآزاد به دادگاه فراخوانده شدند


مجید جعفری کارگردان تئاتر و مدیرعامل انجمن تئاتر آزاد درباره تذکراتی که این روزها گروه‌های تئاتر آزاد از طرف پلیس امنیت اجتماعی و قوه قضائیه دریافت می کند به خبرنگار مهر گفت: مدتی است  پلیس امنیت اجتماعی و قوه قضاییه به حوزه تئاتر آزاد ورود کرده‌اند در صورتی که تئاتر آزاد زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد فعالیت می کند.


وی افزود: به تازگی نیز حمید طوبایی کارگردان نمایش”من، تو، ما” از طرف پلیس امنیت اجتماعی به دادگاه احضار شده است. متاسفانه در این فاصله افرادی هستند که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و از بچه های تئاتر آزاد سوءاستفاده کنند. به عنوان نمونه گروهی با برخی از هنرمندان تماس گرفته و گفته اند اگر می خواهید پلیس امنیت به نمایش‌تان کاری نداشته باشد با ما همکاری کنید. این افراد می خواهند رابطه بین هنر و فرهنگ و قوای سه گانه را مخدوش کنند.


جعفری با اشاره به اینکه مجوز فعالیت نمایش‌ها تنها از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظارت و دادن مجوز اجرا به نمایش های تئاتر آزاد بر عهده وزارت ارشاد است. من از مسئولان خواهش می کنم که این مسئله را هرچه زودتر حل کنند چون اگر وضع بر همین منوال پیش برود و با وجودی که وزارت ارشاد به یک نمایش مجوز اجرا داده باز هم نمایشی از طرف پلیس امنیت مورد بازخواست و نظارت قرار گیرد دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.


کارگردان” آنتیگونه” ادامه داد: معتقدم اگر لازم باشد باید وزیر ارشاد و معاونت هنری به این قضیه ورود کنند. وزارت ارشاد اشراف و تخصص نسبت به هنر نمایش دارد. این قانون است که به ما می گوید باید چه بکنیم و نکنیم. داشتن شناخت درست از فرهنگ بسیار مهم است به همین دلیل صدور مجوز اجرا و نظارت بر نمایش‌ها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شده است.


جعفری یادآور شد: بچه های تئاتر آزاد نه سیاسی هستند و نه اهل زد و بند و دسته بندی های حزبی. تنها هدفشان ایجاد نشاط و شادی بین اقشار مختلف مردم است و تلاش می کنند در این شرایط اقتصادی خنده را بر لب مردم نشانده  و به آنها خدمت رسانی کنند.


این هنرمند در پاسخ به این پرسش که چرا گاهی در نمایشهای آزاد مطالب و مضامینی مطرح می‌شود که در شان تئاتر نیستند و تنها به قصد خنداندن تماشاگران بیان می‌شوند؟ گفت: اگر اشتباهی هم از طرف گروه اجرای یک نمایش صورت گیرد با تذکر وزارت ارشاد اصلاح می شود. من این امر را کتمان نمی کنم اما اگر هم مشکلی وجود داشته باشد این وزارت ارشاد است که باید به بچه ها تذکر بدهد و آنها هم حتما موارد تذکر داده شده را اصلاح خواهند کرد.


وی در پایان یادآور شد: وزارت ارشاد متولی قانونی تئاتر آزاد است البته گاهی اوقات تماشاگران عادی هم مواردی را در اجرای نمایش به ما تذکر داده اند که به مذاقشان خوش نیامده که بلافاصله گروه اجرایی این موارد را اصلاح و برطرف کرده اند چون ما برای مردم کار می کنیم و می خواهیم آنها از نمایشی که می بینند لذت ببرند. امیدوارم این مسئله هرچه زودتر حل شود.


اخیرا پلیس امنیت اجتماعی قوه قضائیه برخی از کارگردان هایی را  که در تئاتر آزاد نمایش های کمدی اجرا می کنند به دادگاه احضار و به آنها تذکر داده است. بر همین اساس حمید طوبایی که در سینما المپیک نمایش “من، تو، ما” را اجرا می کند به تازگی از طرف پلیس امنیت اجتماعی به خاطر مطرح شدن حرف های سیاسی و خواندن ترانه های مبتذل تذکر گرفته است.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …