دیدار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با رییس سازمان میراث فرهنگی

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همراه با هیاتی دوشنبه ۲۹ دی ماه در دیدار با مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، در خصوص اشتغال زنان سرپرست خانوار گفتگو کرد .

 مسعود سلطانی فر در دیداری که شهیندخت مولاوردی با وی داشت بر لزوم عزم و اراده و همگرایی و هم افزایی برای حل مشکل اشتغال زنان سرپرست خانوار تاکید کرد.

وی عرضه صنایع دستی را برای فعالیت زنان سرپرست خانوار و فارغ التحصیلان این حوزه مناسب دانست و گفت: وضعیت صنایع دستی کشور نسبت به سال گذشته بهبود یافته است به طوری که صادرات در این بخش ۳۰ درصد افزایش یافته است،ولی با توجه به ظرفیتی که کشور ما دارد شرایط رضایت بخشی ندارد.

وی با اشاره به این که ایران، چین و هند سه قطب صنایع دستی در جهان هستند تصریح کرد:۴۶۰ رشته صنایع دستی در دنیا وجود دارد که ایران در ۳۶۰ رشته سابقه تولید دارد.

معاون رییس جمهوری صنایع دستی را تولیدات بومی دانست که با سرمایه اندک، زمینه اشتغال ارزان قیمت را فراهم کرده و برای کشور ارزآوری هم می کند.

وی مهمترین مشکل بخش صنایع دستی را در بخش بازرگانی و فروش اقلام هنرهای دستی دانست و گفت: آثار زیبایی تولید می شود ولی عدم فروش آنها باعث می شود مشکلات این بخش همچنان باقی بماند،برای حل این مشکل باید برند سازی کنیم و محصولات خود را با ۴ یا ۵ برند خوب ومعتبر به دنیا معرفی کنیم.

سلطانی فر تاکید کرد: با حضور در نمایشگاههای خارجی ایجاد بازارچه های موقت و دایمی باید شرایط معرفی و فروش صنایع دستی را فراهم آوریم به همین منظور در دونمایشگاه خارج از کشور هم حضور پیدا کردیم.

وی در ادامه به فعالیت سازمان هایی چون بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) که فعالیت هایی برای اشتغالزایی زنان سرپرست خانوار دارند اشاره کرد و گفت: دستگاهها مثل وزارت کشور، آموزش و پرورش، وزارت علوم و فناوری، وزارت ارشاد، صداو سیما و .. می توانند در این بخش کمک کرده و از امکانات و توان آنها نیز استفاده کنیم.

سلطانی فر سپس پیشنهاد داد تا پایان سال طرح اشتغال زنان سرپرست خانوار به صورت مشترک تهیه وبه دولت ارایه شود.

 وی افزود: رییس جمهوری به شدت نسبت به موضوع اشتغال به خصوص اشتغال زنان حساسیت دارند و به طور قطع از چنین طرح هایی استقبال می کنند.

وی فعالیت زنان را در رشته های مختلف صنایع دستی را ،راهکاری دانست که با کمترین سرمایه بیشترین سوددهی را به همراه خواهد داشت.

رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: هر استانی با توجه به زمینه ای که در رشته های صنایع دستی دارد می تواند هزاران نفر را تحت پوشش قرار دهد.

وی در ادامه به تلاش زنان روستایی اشاره کرد و گفت: آنها مسوولیت های متعددی را بر عهده می گیرند، همزمان در کار دامداری،کشاورزی و خانه داری فعال هستند و بعد از اتمام اینها پای دارقالی هم می نشینند.

سلطانی فر با اشاره به سخت کوشی زنان روستایی گفت: ظرفیت زیادی وجود دارد، اگر صنایع دستی را تقویت کنیم و امکان اشتغالزایی بانوان را در این بخش مهیا کنیم به ماندگاری آنان و جلوگیری از مهاجرتشان به شهرها کمک خواهیم کرد.

شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز بر لزوم همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تاکید و پیشنهاد کرد به همین منظور تفاهم نامه ای در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار در رشته های مختلف صنایع دستی امضا شود.

بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی نیز در این نشست در خصوص  وضعیت صنایع دستی مطالبی را عنوان کرد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …