همایش “ژئوتوریسم؛ گردشگری زمین” در اهواز برگزار شد

IMAGE635336046329243878.png
همایش ‘ژئوتوریسم؛ گردشگری زمین’ همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی برگزار شد.انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان همایش “ژئوتوریسم؛ گردشگری زمین” را همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی برگزار کرد. در این همایش که در محل سالن اجتماعات اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان برگزار شد دکتر علی رحمانی(زمین شناس) و مهندس عاطفه رشنویی معاونت میراث فرهنگی خوزستان به سخنرانی پرداختند.

دکتر علی رحمانی گفت: ژئوتوریسم ترغیب زمین شناسان و علاقمندان به طبیعت برای بازدید از جاذبه های زمین شناسی معرفی و ثبت پدیده های زمین شناسی، حفظ محیط زیست زمین و چشم اندازهای آن و عدم تغییر و خودداری از دخالت انسان در برهم زدن چهره زمین است.

این زمین شناس افزود: بر اساس دراین طبقه بندی های زمین شناسی، پدیده های زمین شناسی بر پایه ارزش آنها برای گروههای سنی و کاری و همچنین گیرایی آنها برای گردشگران درون مرزی و برون مرزی به 6 گروه بی همتا بودن، تک پدیده استانی، کمیاب بودن، الگو و شناساگر، چندگونگی و نونده  تقسیم شده است.

دکتر رحمانی در بخش معرفی ژئوتوریسم خوزستان به سایت های گردشگری زمین شناسی مناطق نفتخیز اشاره کرد و اظهار داشت: گاه ژئوسایت های منحصرا طبیعی هستند که حاصل تراوش و خروج مواد هیدروکربوری به سطح زمین می باشند مانند چشمه های نفت، گاز و قیر طبیعی، یا ژئوسایت های متاثر از شرایط طبیعی زمین شناسی و عوامل انسانی که تاریخ و سرگذشت پرفراز و نشیب صنعت عظیم نفت را در مراحل مختلف اکتشاف، حفاری، تولید و توسعه را مانند چاه شماره یک خاورمیانه .نشان می دهد.

این زمین شناس بیان کرد: در گروه دیگر ژئوسایت هایی مرتبط با پیداش، توسعه، اثر و کاربردهای نفت و حفاری وجود دارد که از نظر متخصصین ژئوتوریسم بعنوان ژئوسایت های ثانویه معروف می باشند. از جمله این سایت ها می توان به انبار مغزه های نفتی و خرده های حفاری اداره زمین شناسی مناطق نفتخیز جنوب اشاره کرد.

دکتر رحمانی گفت: سایت های دیگر به تاسیسات نفتی که در گروه توریسم صنعتی قرار می گیرد می توان اشاره کرد که تنها در صورت همراهی با جاذبه های زمین شناسی می توان آنها را در گروه سایت های زمین شناسی- صنعتی مانند پالایشگاه آبادان در کنار رود کارون قرار داد.

وی سپس به ژئوسایت محوطه باستانی کوهساران اهواز که توسط انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان شناسایی شد پرداخت و گفت: ژئوسایت زمین باستان شناسی کوهساران اهواز  به دلایلی همچون قرار گیری در شهر اهواز، جنبه های آموزشی این اثر به گونه ای است که این مکان از نظر آموزشی برای دانش آموزان دانشجویان و اساتید دانشگاهی و محققین داخلی و خارجی ارزش های فوق العاده ای دارد. چون در سطح شهر اهواز منحصر بفرد بوده و امکان بازدید از آن برای هر گروه سنی آسان می باشد. حتی مهد کودک و کودکستان ها نیز به راحتی می توانند از آن دیدن کنند.

وی افزود: کلان شهر صنعتی و نفتی اهواز از نظر زمین شناسی در ناحیه فرو افتادگی دزفول گرفته است. این ناحیه عمدتا دشت صاف و هموار و مسطح است و پستی و بلندی کمی دارد و عمده سازندهای آن در زیر زمین قرار دارند و رخنمون ندارند. از این رو تپه های بیرون زده حصیر آباد و آسیه آباد یک استثنا و یک نعمت برای علاقمندانی است که سازند آن را از نزدیک مشاهده کنند.

دکتر رحمانی یادآور شد: این منطقه نزدیک اداره زمین شناسی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشد. هرساله عده کثیری از سایت مغزه ها و آزمایشگاه این اداره بازدید می کنند. بنابراین این ژئوسایت می تواند در برنامه گردشگری آنها نیز قرار گیرد.

این زمین شناس اظهار داشت: این ژئو سایت بخشی از پارک کوهستانی کوهساران اهواز با امکانات تفریحی و گردشی خوب می باشد، بنابراین تمام کسانی که به پارک می آیند، نیز می توانند این مکان دیدنی را تماشا کنند.

کارشناس ارشد زمین شناسی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در ادامه به پیشنهادهای خود برای حفاظت از این ژئو سایت پرداخت و گفت: این ژئوسایت ارزش‏های گردشگری فوق العاده خاص خود را دارد و با توجه به اینکه بخشی از پارک کوهستانی کوهساران می باشد، از مسئولین مربوطه خصوصا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهرداری اهواز و سایر سازمان های وابسته پیشنهاد می شود، اطراف این مجموعه را فنس کشی کرده و حد و مرز آن را با پارک مشخص نمایند.

وی افزود: شایسته است این اثر در فهرست آثار گردشگری قرار گیرد، به طرز صحیح و علمی نگهداری شود. همچنین برای بازدید از آن بلیط ورودی و برای مراقبت از آن نگهبان در نظر گرفته شود. بنظر نگارنده این مکان چیزی کمتر از تخت جمشید در مرودشت فارس و یا چغازنبیل در شوش خوزستان ندارد.

دکتر رحمانی بیان کرد: باتوجه به اینکه هیچ گونه سنگ قبری در این محل مشاهده نشده است، جا دارد از نظر باستان شناسی، بیشتر مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. همچنین دیگر تپه های اطراف اهواز، از نظر داشتن چنین آثار تاریخی مطالعه و بررسی شوند.
در بخش دیگری از این همایش مهندس عاطفه رشنویی معاون میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به اهمیت و تاریخچه روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی و شعار سال 2014 که حفاظت از یادمان های تاریخی نامگذاری شده است به ذکر برنامه های اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان در حوزه محوطه ها و بناها پرداخت.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …