برج میلاد امشب خاموش می‌شود

معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران از هموطنان خواست، با خاموش کردن شماری از وسایل روشنایی به مدت یک ساعت به بهبود مصرف انرژی و حفظ محیط زیست کمک کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران با دعوت برای مشارکت در حرکت جهانی ساعت زمین از هموطنان خواست، شنبه شب (هشتم فرودین) با خاموش کردن شماری از وسایل روشنایی به مدت یک ساعت به بهبود مصرف انرژی و حفظ محیط زیست کمک کنند.

امیر دودابی نژاد اظهار داشت: ساکنان کشورهای جهان نیز فردا شب شماری از چراغ ها و وسایل روشنایی را به مدت یک ساعت خاموش می کنند تا از بهبود مصرف انرژی و حفظ محیط زیست حمایت کنند.

وی تاکید کرد: اگر ۳۰ میلیون مشترک برق، هرکدام، تنها معادل یک لامپ یکصد واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ در روز هشتم فروردین ماه خاموش کنند، این اقدام موجب صرفه جویی سه هزار مگاواتی مصرف انرژی می شود.

دودابی نژاد افزود: هدف اصلی اقدام یاد شده، افزایش حساسیت مردم نسبت به حفظ محیط زیست و توجه به بهره وری انرژی است.

شروع ساعت زمین از استرالیا

وی خاطرنشان ساخت: از سال ۲۰۰۷ حرکتی با نام ساعت زمین به منظور ایجاد حساسیت بین مردم جهان برای حفظ محیط زیست و توجه به تغییر اقلیم به وجود آمده است. این حرکت در ابتدا از استرالیا آغاز شد و سال به سال کشورهای مختلف جهان به آن پیوستند که براساس آن، در آخرین شنبه ماه مارس هر سال در یک ساعت مشخص، شماری از چراغ های روشنی بخش المان (نماد ) های اصلی شهرها خاموش می شود.

برج میلاد هم خاموش می شود

وی با بیان پیوستن ۱۶۲ کشور جهان تا سال ۲۰۱۴ به کمپین ساعت زمین، افزود: تاکنون ۱۴ کلان شهر در ایران نیز به این کمپین پیوسته اند تا حمایت خود را از حفظ محیط زیست و بهینه سازی مصرف انرژی اعلام کنند.

دودابی نژاد ادامه داد: براساس این اقدام جهانی، در ایران هم شماری از روشنایی های المان های اصلی برخی شهرهای کشور از جمله برج میلاد در تهران، خاموش می شود.

این مقام مسوول در سازمان بهره وری انرژی ایران تصریح کرد: این خاموشی ، روز شنبه ، هشتم فروردین ماه از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به نشانه همبستگی با حرکت جهانی ساعت زمین، رخ می دهد.

دودابی نژاد، هدف اصلی از این اقدام را تغییر عادت های روزمره در مصرف انرژی عنوان کرد و گفت: خاموش کردن شماری از روشنایی ها ٬ اهمیت برق را یادآور می شود .ضمن اینکه از آنجا که موضوع انرژی به عنوان یکی از عوامل تغییر اقلیم در جهان مطرح است٬ این اقدام نمادین کمک می کند که با همکاری یکدیگر، تحولی در مصرف انرژی و استفاده بهینه از آن ایجاد کنیم.

وی موضوع گرمایش زمین را یکی از معضلات زیست محیطی برشمرد و گفت: مصرف سوخت فسیلی و سوزاندن آنها از عوامل ایجاد گرمایش است که در سراسر جهان به منظور استفاده بهینه از منابع انرژی شماری از لامپ ها را در یک ساعت مشخص خاموش می کنند.

معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران گفت: صرفه جویی در مصرف انرژی موجب حفظ محیط زیست می شود که اولویتی ملی و جهانی به شمار می آید . همچنین افزایش بهره وری انرژی، میزان ارزش افزوده را ارتقا می دهد و به اقتصاد کشور کمک می کند.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …