رییس سازمان میراث فرهنگی؛ در چشم انداز ۱۴۰۴ ورود تعداد گردشگران خارجی به ایران به ۲۰ میلیون نفر می رسد

رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، ایران در چشم انداز سال ۱۴۰۴ به عنوان قطب گردشگری حلال در جهان، سالانه باید ۲۰ میلیون گردشگر خارجی را جذب کند.

مسعود سلطانی فر روز شنبه پس از بازدید از مراحل احداث ترمینال زیارتی سلام در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)، افزود: هم اکنون سالانه ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر که نیمی از آنها برای زیارت حرم امام رضا (ع) در مشهد، حرم حضرت معصومه (س) در قم و شاهچراغ در شیراز به ایران سفر می کنند.

معاون رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران درصدد است در سال ۲۰۲۵ از محل ورود گردشگران خارجی سالانه ۳۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند.

وی اظهار داشت: هم اکنون درآمدهای ارزی از محل سفر گردشگران خارجی به کشور سالانه بین ۷ تا ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است و تلاش خواهیم کرد که این درآمد را پس از ۱۱ سال و در افق چشم انداز ۱۴۰۴ به بیش از ۳۰ میلیارد دلار افزایش دهیم.

وی با بیان آنکه در افق چشم انداز باید ایران سالانه ۲۰ میلیون گردشگر خارجی پذیرایی کند، افزود: در این چشم انداز پیش بینی ما این است که بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون نفر گردشگر شیعه کشورهای اسلامی به ایران سفر کنند و بقیه گردشگران متعلق به علاقه مندان کشورهای چین، روسیه، آسیای جنوب شرقی و کشورهای اروپایی خواهند بود.

وی گفت: ایران هم اکنون نزدیک به یک میلیون محوطه تاریخی دارد و این سبب شده جمهوری اسلامی ایران به یک کشور موزه تبدیل شود که از آن تاکنون بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار اماکن تاریخی شناسایی شده که ۳۲ هزار آثار آن به ثبت ملی رسیده و ۱۷ مورد آن در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: رسیدن به این آمار نیازمند تکمیل زیرساخت های زیادی در حوزه حمل و نقل است و در این میان توسعه فرودگاه های کشور به عنوان محلی برای رشد گردشگری از جایگاه مهمی برخوردار است.

سلطانی فر ادامه داد: هم اکنون ساخت هتل های زیادی در دست اقدام است به طوری که طی ۱۱ سال آینده باید ۴۰۰ هتل چهار و ۵ ستاره در کشور احداث شود.

وی اظهار داشت: از ۱۱۰۰ هتل موجود در کشور تنها ۱۳۰ هتل چهار و پنج ستاره داریم و ضروری است برای سفر گردشگران خارجی به کشور سالانه ۲۵ هتل به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به جایگاه نیروی انسانی در حوزه گردشگری، گفت: همزمان با افزایش هتل های چهار و پنج ستاره برای اسکان گردشگران خارجی باید تربیت نیروی انسانی متخصص در این حوزه نیز مورد توجه جدی قرار گیرد ضمن اینکه همزمان باید توسعه ناوگان هوایی مورد توجه شرکت های هوایی قرار گیرد.

وی افزود: تحریم های ناعادلانه سبب شده که هم اکنون ۴۰ درصد ناوگان هوایی کشور زمین گیر شود و بقیه نیز با توجه به سن زیاد ناوگان شرایط مناسبی ندارند.

وی ادامه داد: به منظور افزایش ورود گردشگران خارجی، سازمان میراث فرهنگی راه اندازی ۴۰ دفتر جذب گردشگران را در کشورهای مختلف جهان در دستور کار خود قرار داده که تاکنون ۹ دفتر راه اندازی شده و تلاش می کنیم تا پایان سال آینده ۲۵ دفتر نیز با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در ۴۰ کشور راه اندازی شود.

وی گفت: در حالی که سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی ما تنها دو درصد است در بسیاری از کشورها این بخش ۱۰ تا ۱۲ درصد است لذا ما باید تلاش کنیم از ظرفیت های کشور برای بهبود تولید ناخالص داخلی در این زمینه بهره گیری کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: گردشگری یک صنعت سبز و زودبازده است و ایران جزو ۱۵ کشور اول جهان در حوزه گردشگری هم اکنون از نظر ورودی گردشگران خارجی در رده ۴۰ تا ۴۵ قرار گرفته و از نظر درآمدی نیز رتبه ۳۵ تا ۳۶ در جهان را به خود اختصاص داده است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …